Niezapłacenie mandatu - jakie konsekwencje?

Odmowa zapłacenia mandatu to sytuacja znana zapewne większości z nas głównie z filmów i seriali. W rzeczywistości może to jednak oznaczać konsekwencje, których na ekranie nie zobaczymy. Nieprzewidziany i duży wydatek wywołuje emocje, do sytuacji warto jednak podejść ze spokojem i opanowaniem. Czym może skutkować niezapłacony mandat i w jaki sposób kontrolować stan takich płatności w sieci?

Mandat – przyjąć czy nie?

Jakie są konsekwencje niezapłacenia mandatu?

Sytuacja, w której otrzymujemy mandat, nie należy do najprzyjemniejszych. Bardzo często wiąże się to z wieloma emocjami – czasem może nam się wydawać, że otrzymana kara jest niesłuszna lub zbyt wysoka. Czy mamy możliwość odstąpienia od zapłacenia mandatu? Oczywiście istnieje taka możliwość, policjanci mają obowiązek nas o niej poinformować. Odmowa przyjęcia mandatu skutkuje przesłaniem przez funkcjonariuszy wniosku o ukaranie do sądu. W takiej sytuacji musimy jednak udowodnić swoją niewinność, a grzywna nałożona podczas procesu może znacznie przewyższać kwotę mandatu. Przed podjęciem takiej decyzji warto zastanowić się, czy faktycznie mamy podstawy ku temu, by odmówić opłacenia kary.

Niezapłacony mandat – kiedy uregulować płatność?

Co w momencie, gdy mandat przyjmiemy? W takiej sytuacji przyznana kara staje się prawomocna i jesteśmy zobowiązani do jej opłacenia. Jak długo możemy posiadać niezapłacony mandat? Zależy to przede wszystkim od rodzaju wystawionego mandatu:

 • mandat gotówkowy – opłaty dokonujemy na miejscu tuż po otrzymaniu kary;
 • mandat kredytowany – od dnia przyjęcia mandatu mamy 7 dni na dokonanie płatności;
 • mandat zaoczny – wystawiony, gdy sprawcy nie było na miejscu zdarzenia, termin płatności w tym przypadku to 14 dni od daty wystawienia mandatu.

Zapłacenie mandatu po terminie – czym może skutkować?

Jakie są konsekwencje niezapłacenia mandatu?

Dokonanie opłat po czasie dotyczy przede wszystkim mandatów kredytowanych. Skoro na uregulowanie płatności mamy 7 dni, to co w momencie, gdy zapłacimy mandat po terminie? Oczywiście będzie to zależeć od tego, jak długo zwlekamy z opłaceniem należności. W pierwszej kolejności możemy się spodziewać wezwania do zapłaty. Ze względu na dość powolne działanie urzędów możemy je otrzymać nawet po kilku miesiącach od wystawienia mandatu. Pamiętajmy jednak, że organy państwowe nie mają obowiązku wysyłania podobnych upomnień i do naliczenia kary może dojść nawet mimo braku listownego ponaglenia.

W jaki sposób naliczana jest kara za niezapłacony mandat? Jeżeli uzyskaliśmy zwrot podatku, postępowanie egzekucyjne może rozpocząć się od przejęcia kwoty nadpłaty. W innych przypadkach pieniądze mogą zostać pobrane z naszego wynagrodzenia o pracę, emerytury lub ruchomości. Sprawa z nieuregulowaną płatnością może skończyć się nawet zajęciem komorniczym, np. naszego rachunku bankowego. Bez względu na to, jaką formę będzie miało postępowanie egzekucyjne, jesteśmy zobowiązani uregulować należności, powiększone dodatkowo o koszty postępowania.

Oczywiście mandat może ulec przedawnieniu, państwo ma jednak aż 3 lata na ściągnięcie kary.

Niezapłacony mandat – jak go opłacić?

W jaki sposób możemy zapłacić mandat? Polskie prawo przewiduje kilka możliwości rozliczenia.

Podczas otrzymywania mandatu funkcjonariusze powinni poinformować nas o możliwych metodach płatności. Pierwsza z nich to opłata dokonywana na miejscu – w radiowozie. Oczywiście nie jest ona koniecznością, w końcu nie zawsze musimy dysponować odpowiednią sumą pieniędzy. Są jednak wyjątki, w których takiej płatności dokonać musimy. Dzieje się tak w przypadku otrzymania mandatu gotówkowego nakładanego na osoby przebywające tymczasowo na terenie Polski.

Jakie są konsekwencje niezapłacenia mandatu?

Z niezapłaconym mandatem możemy udać się również do urzędu pocztowego. To rozwiązanie nie należy oczywiście do najwygodniejszych – często wiąże się z czekaniem w kolejce, ponadto jesteśmy ograniczeni przez godziny funkcjonowania poczty. Na miejscu musimy wypełnić specjalny druk otrzymany od pracownika urzędu, a dokonanie przelewu wiąże się z dodatkową opłatą wynoszącą 10 zł.

Ostatnią i prawdopodobnie najwygodniejszą formą jest zapłacenie mandatu przez internet. Jeśli posiadamy konto w banku, płatności możemy dokonać drogą elektroniczną. Podczas płatności wybierając opcję przelewu, ustawmy „przelew do Urzędu Skarbowego” lub przelew „Podatkowy”. Po wyborze odpowiedniego organu administracyjnego wybieramy formularz oznaczony jako „mandat”. Po uzupełnieniu niezbędnych danych możemy dokonać płatności.

Gdzie sprawdzić zaległe mandaty?

Czy mamy możliwość sprawdzenia, czy posiadamy zaległe, niezapłacone mandaty? Dawniej zajmowały się tym urzędy wojewódzkie, a od 2016 roku możemy to sprawdzić, kontaktując się z Urzędem Skarbowym – chodzi tu przede wszystkim o oddział w Opolu, obsługujący płatności dla całego kraju. Chcąc dowiedzieć się, ile posiadamy punktów karnych, możemy wejść na stronę obywatel.gov.pl lub udać się do pobliskiego komisariatu policji. Natomiast jeśli chodzi o zaległą kwotę do zapłacenia – tu niezbędnych informacji udzieli nam właśnie Urząd Skarbowy w Opolu. Oczywiście nie musimy pojawiać się tam osobiście – na stronie urzędu znajdziemy wszystkie dane niezbędne do uzyskania przydatnych informacji.

Avatar

 • Anna
 • Opublikowano:
  10 cze 2021 08:00

  Udostępnij

  Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube