5 pomysłów jak robić mądre, oszczędne i niezbędne zakupy

Zakupy pochłaniają znaczną część naszych dochodów. Bardzo często wydaje nam się, że szukanie oszczędności w tej sferze domowego budżetu oznacza przysłowiowe zaciskanie pasa. Okazuje się jednak, że można kupować oszczędnie, bez potrzeby odmawiania sobie przyjemności. Jak to robić? Podpowiadamy.

Ustal jadłospis

5 pomysłów na mądre zakupy

Planowanie jadłospisu na kilka dni do przodu to rozwiązanie zarówno zdrowe, jak i oszczędne. Tworząc tygodniowe menu, możemy włączyć do codziennej diety wiele wartościowych składników. Będzie to także ułatwienie w robieniu zakupów. Przede wszystkim, jadłospis możemy układać w taki sposób, by poszczególne produkty pojawiały się kilkukrotnie i nic się nie zmarnowało. Wybrane przepisy w prosty sposób można przekształcić w listy zakupów. Dzięki nim kupimy tylko to, co niezbędne. Dobrze sporządzony plan posiłków pomoże nam utrzymać zdrowy wygląd, a przy tym nie zbankrutować.

Kupuj z listą zakupów

Takie sytuacje są bardzo powszechne. Wchodzimy do sklepu i nie wiemy, co chcemy kupić. Problem potęguje się w momencie, gdy wracamy z pracy i jesteśmy głodni. Zaczynamy wtedy wodzić oczami po półkach w poszukiwaniu czegoś, co przypadnie nam do gustu. Najczęściej w takich sytuacjach dajemy się ponieść chwili i decydujemy się na rzeczy, na które później nie będziemy mieli ochoty. Oczywiście, robienie zakupów w ten sposób nie jest najlepsze dla naszego domowego budżetu. Dlatego sporządzanie list może się okazać świetnym rozwiązaniem. Ich przygotowanie zajmuje tylko chwilę, a oszczędzą nam one spacerów między sklepowymi półkami. Możemy pogrupować produkty, by wybierać od razu wszystkie rzeczy z konkretnych działów. Rozsądne podejście do zakupów sprawi, że nasze wydatki z pewnością będą niższe.

Korzystaj z porównywarek cen

Internet daje nam wiele możliwości, między innymi zweryfikowania cen poszczególnych produktów. Dlaczego by więc nie wykorzystać tego podczas planowania zarówno małych, jak i dużych zakupów? W sieci możemy natknąć się na rozmaite porównywarki cenowe. Dzięki nim z łatwością sprawdzimy, czy ten sam produkt kosztuje tyle samo w różnych sklepach. Upragnione spodnie za 2/3 ceny lub warzywa tańsze w jednym z supermarketów – zaglądając do Internetu, możemy znacząco zaoszczędzić. W niektórych przypadkach zakup online może okazać się korzystniejszy.

Uważaj na promocje

5 pomysłów na mądre zakupy

Napis „promocja” może się okazać zarówno zbawienny, jak i zgubny dla naszego portfela. Zerknięcie do sklepu podczas wyprzedaży zazwyczaj kończy się dodatkowymi zakupami. Najczęściej kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy, tylko dlatego, że ich cena jest niższa niż zwykle. Nie oznacza to, że promocji należy unikać, pamiętajmy jednak by do takich zakupów również podejść z głową. Warto zrobić sobie listę priorytetów, by nie kupować tego, co już mamy. Unikajmy także spontanicznych wypadów do galerii. W ciągu roku jest wiele okresów, w których sklepy obniżają ceny jak np. Black Friday, końcówki kolekcji itp.

Kupuj rzeczy lepszej jakości

Często czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie danego produktu jest cena. Jednak nie w każdym wypadku takie podejście jest najlepsze. To ile płacimy, wpływa również na to, jaki produkt otrzymujemy. Tańszy telewizor, odkurzacz lub pralka może szybciej ulec awarii, przez co będziemy zmuszeni do ponownego zakupu w niedalekiej przyszłości. Dlatego, gdy planujemy np. zakup samochodu, nie kierujmy się chęcią oszczędzania. Pojazd droższy o 1000 lub 2000 zł może się okazać bardziej niezawodny, dzięki czemu zaoszczędzimy na wizytach u mechanika. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej kwoty, zawsze możemy skorzystać z pożyczki. Rata będzie dostosowana do możliwości naszego portfela, natomiast pozwoli nam na kupienie lepszego sprzętu.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    21 gru 2018 01:10

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube