Numer karty kredytowej – gdzie jest i czy można go podawać?

Polacy coraz częściej i chętniej sięgają po karty płatnicze. Według aktualnych danych NBP 66% Polaków ma karty w portfelach, a liczba transakcji przy ich użyciu wyniosła ok. 2 mln w III kwartale 2021 roku. Jak bezpiecznie posługiwać się swoją kartą? Gdzie znajduje się numer płatniczy karty? Podpowiadamy

Porzucenie gotówki na rzecz kart płatniczych

Najnowsze dane wyraźnie pokazują, że transakcje za pomocą kart płatniczych cieszą się ogromną popularnością. Prawie 44 mln kart znajduje się w posiadaniu Polaków, a płatności wykonywane dzięki nim na stałe wpisują się w krajobraz codziennych płatności, zakupów stacjonarnych lub e-zakupów. 
Zdecydowana większość transakcji przypada na karty debetowe (33,9 mln), które są powiązane z kontami osobistymi. Stanowią one 82% wszystkich kart, którymi dysponujemy. Drugie miejsce zajmują karty kredytowe (5,82 mln). Na kolejnym miejscu znajdują się karty przedpłacone (prepaid), których jest ponad 2,2 mln. Ostatnie miejsce należy z kolei do kart obciążeniowych.

Choć wszystkie karty (debetowe, kredytowe czy bankowe) różnią się przede wszystkim sposobem działania i warunkami użytkowania, to mają również wiele punktów wspólnych. Głównym i dominującym podobieństwem są szerokie możliwości, jakie wynikają ze  znajomości danych, znajdujących się na karcie.

Co to jest karta kredytowa i do czego służy?


Warto wiedzieć czym jest karta kredytowa i czego dotyczy jej funkcjonalność. Karta ta jest formą kredytu udzielonego przez bank. Posiadanie karty kredytowej można porównać do posiadania w banku zobowiązania finansowego na dowolny cel. Jest ona ściśle związana z udzieleniem przez wystawcę tzw. limitu kredytowego (linii kredytowej), przyznawanego każdemu kredytobiorcy indywidualnie.

Wysokość środków, którymi chce się dysponować, jest określana w momencie składania wniosku o kartę. Dalsza procedura przebiega po stronie banku, który sprawdza historię kredytową oraz zdolność finansową. Inaczej rzecz ujmując: analizuje, czy kredytobiorca jest w stanie spłacić zobowiązanie kredytowe. 
Sprawdź czym jest zdolność kredytowa i co ma na nią wpływ.

Jeżeli bank nie ma żadnych wątpliwości co do wypłacalności, to otrzymuje się kartę z wnioskowanym limitem. Jeśli natomiast kredytodawca ma pewne zastrzeżenia związane ze zdolnością finansową – zwykle otrzymuje się kartę na mniejszy limit środków, niż ten, o który się wnioskowało. W najgorszym wypadku bank może takiej karty nie przyznać.

 

Zalety i wykorzystanie karty kredytowej

Karta kredytowa (w odróżnieniu od pozostałych kart) umożliwia dysponowanie zasobami pieniężnymi pochodzącymi od banku. Gdy wykorzysta się środki dostępne na karcie kredytowej, to konieczna będzie spłata wyczerpanego limitu albo w formie całkowitej, albo ratalnie.
Eksperci radzą, by kartę kredytową spłacać w okresie bezodsetkowym, który mieści się zazwyczaj w okresie od 50 do 60 dni (w zależności od banku). Takie rozwiązanie okazuje się być najtańsze i nie generuje zwiększonych kosztów zaciągniętego zobowiązania. Kiedy jednak nie uda się zrealizować takiej spłaty, można liczyć na minimalną ratę spłaty (ustalaną indwydualnie w obszarze banku).Warto dodać, że.w Polsce można korzystać aż z ponad 1 mln terminali płatniczych . 

Transakcje finansowe lub zakupowe przy pomocy kart stają się więc coraz bardziej przystępne i zataczają coraz szersze kręgi wśród każdej grupy wiekowej, zawodowej i społecznej. Karty debetowe, kredytowe lub bankowe są w powszechnym oraz codziennym użyciu. Posiadacze kart płatniczych to ludzie młodzi (np. studenci), osoby pracujące, single lub osoby mające rodzinę. Korzystanie z kart jest również dość częstsze wśród starszych ludzi (np. po 65 roku życia).

Dane karty kredytowej – czy i kiedy je podawać?  

Za pomocą karty kredytowej można dokonać płatności zarówno w formie stacjonarnych zakupów, jak i zakupów online. Dzięki niej, poza operacjami bezgotówkowymi, użytkownik zyskuje również możliwość wykonania innych, potrzebnych transakcje w formie online. Zdecydowana większość e-sklepów podczas wyboru opcji płatności oferuje kilka opcji, w tym właśnie płatność kartą kredytową. 
Karta kredytowa, tak jak i inne karty, składa się z zestawu stałych elementów, umożliwiających korzystanie z jej funkcjonalności. Dlatego, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości, które oferuje, dobrze jest wiedzieć z czego się składa i poznać odpowiedzi na następujące pytania:

 
 • jakie są dane karty kredytowej?;
 • co to jest numer karty?;
 • gdzie jest numer karty kredytowej?;
 • jaka jest data ważności karty kredytowej?


Dzięki znajomości tych danych można nie tylko dokonać zakupów, ale też bezpiecznie posługiwać się kartą w internetowej przestrzeni, dbając, by informacje znajdujące się na niej nie wpadły w niepowołane ręce. Warto dodać, że w skład danych znajdujących się na karcie kredytowej wchodzą:

 • imię i nazwisko właściciela karty kredytowej;
 • numer karty;
 • ;nazwa i znak firmowy banku, który wydał kartę;
 • oznaczenie zasięgu karty – karta lokalna lub międzynarodowa;
 • pasek magnetyczny;
 • pasek podpisu;
 • mikroprocesor;
 • data ważności karty kredytowej;
 • kod CVC – są to trzy lub cztery ostatnie cyfry karty.


Te dane pozwalają na zakupy stacjonarne lub online oraz na skorzystanie z elektronicznego portfela. W momencie podania powyższych informacji, rachunek zostanie obciążony kwotą zakupów. Ale uwaga! Wymienione dane mają w większości charakter poufny.

Gdzie jest numer karty kredytowej?

Jeśli szuka się odpowiedzi na to, gdzie jest numer karty kredytowej, to na szczęście rozwiązanie jest proste. Nie sposób go nie zauważyć! Numer karty znajduje się na jej przodzie lub na odwrocie. Zwykle ma 16 cyfr.

Należy pamiętać, żeby uważać przy podawaniu numeru karty w internecie! Zawsze trzeba się upewnić, czy podawanie numeru karty i CVV jest bezpieczne. Dlatego warto być ostrożnym i zweryfikować, czy np. działający sprzedawca jest znanym, wiarygodnym i sprawdzonym podmiotem. Nigdy nie należy podawać danych ze swojej karty, jeżeli ma się najmniejsze wątpliwości co do uczciwości sklepu lub instytucji. Zawsze lepiej jest dokładnie sprawdzić, czy można w bezpieczny sposób jej użyć.

 

Karta płatnicza i bezpieczeństwo w sieci

Numery karty bankowej, numer karty kredytowej lub kod bezpieczeństwa karty stanowią poufne i wrażliwe dane. Z tego względu powinno się pilnować karty i uważać na to, gdzie, komu i w jakich okolicznościach podaje się informacje na nich widniejące. Zawsze należy się zastanowić, czy podawanie numeru karty jest bezpieczne
Jeśli zdarzy się zgubić kartę lub dostanie się ona w nieodpowiednie ręce, należy bezzwłocznie poinformować o tym zdarzeniu bank i zablokować kartę. To działanie może uchronić przed przykrymi konsekwencjami w postaci wyczyszczonego konta lub uszczuplonego zasobu pieniędzy. Takie zgłoszenie można dokonać bezpośrednio w banku, przez infolinię, lub serwis online (chat), a także poprzez System Zastrzegania Kart (+48 828 828 828), działający z ramienia NBP i ZBP. 
Należy też pamiętać, aby ustalić kod PIN, który będzie podawać się przy płatnościach stacjonarnych i online oraz bezgotówkowych. Stanowi on jedną z głównych i powszechnie stosowanych form zabezpieczenia. Można też zdecydować się na akceptację płatności za pośrednictwem bankowości mobilnej z wykorzystaniem dodatkowego zabezpieczenia np. w postaci 3D Secure. 

Niezależnie od tego, na którą z kart płatniczych zdecyduje się użytkownik, warto, aby pochodziła one od zaufanego i rzetelnego źródła. Warunki płatności lub spłaty ewentualnych zobowiązań powinny zaś być przedstawione w umowie w sposób czytelny i zrozumiały.

Przytaj także:
Budowanie historii kredytowej – kiedy i jak?
Jak sprawdzić i obliczyć zdolność kredytową?

 

Bibliografia:

https://www.gov.pl/web/finanse/ponad-milion-terminali-pos-na-rynku

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemplatniczy/karty/informacje_kwartalne.html   

 

 

 
 
Avatar

 • Anna
 • Opublikowano:
  13 cze 2022 11:00

  Udostępnij

  Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube