Jak płacić kartą przez Internet – zasady i wskazówki

65% Polaków wybiera kartę płatniczą jako najczęstszą formę płatności – tak wynika z badania „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021” zaprezentowanego przez Warszawski Instytut Bankowości (WIB). W związku z rosnącą popularnością transakcji bezgotówkowych warto wiedzieć, czy płacenie kartą w internecie jest bezpieczne, a także jak płacić kartą w internecie. 

Transakcja bezgotówkowa – wiele możliwości

NBP w badaniu „Zwyczaje płatnicze w Polsce w 2020 r.” podaje, że 82,7% badanych sięgnęło po bezgotówkowe narzędzia płatnicze, wśród których najczęściej używanym była karta płatnicza (skorzystało z niej 81,7% respondentów). Co więcej, w 1 kwartale 2020 roku w portfelach Polaków znajdowało się prawie 44 mln kart. Największą grupę stanowiły karty debetowe (34,7 mln sztuk). Zaraz za nimi znalazły się karty kredytowe (5,6 mln). Okazuje się więc, że karty płatnicze to jedna z głównych metod wykorzystywanych do przeprowadzania płatności.

Transakcje przeprowadzane za pomocą popularnych plastików dają szereg możliwości. Dzięki takiej formie płatności można dokonywać zakupów zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Na dodatek cały proces przebiega prosto, szybko oraz bezpiecznie.

Okazuje się, że 76% rodaków najchętniej korzysta z karty w centrach handlowych i sklepach, a 52% na stacjach benzynowych. Należy jednak podkreślić, że transakcje wykonane przy ich użyciu miały miejsce nie tylko w sklepach stacjonarnych. 33,1 mln płatności dokonano w internecie. Dlatego warto poznać różne alternatywy, jakie dają płatności kartą oraz wiedzieć jak zadbać o bezpieczeństwo transakcji online.

E-sklepy coraz częściej oferują swoim klientom różne warianty płatności do wyboru. Poza opcją szybkich przelewów za zakupy online można zdecydować się na zapłatę w formie BLIK bądź właśnie za pomocą karty. Istnieje również możliwość skorzystania z takich systemów jak: Apple Pay lub Google Pay lub e-portfel. 

Płatność dokonywana kartą może budzić wątpliwości i pytania – co zresztą wydaje się być uzasadnioną reakcją. Na karcie płatniczej widnieją bowiem dane wrażliwe (numer karty lub kod bezpieczeństwa karty), które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Dlatego należy wiedzieć, jak bezpiecznie przeprowadzić płatność kartą online.

Płatność kartą przez internet krok po kroku – instrukcja

Warto poznać instrukcję płatności kartą przez internet, aby proces ten nie sprawiał trudności, a co najważniejsze – był bezpieczny. Taką rozpiskę można mieć przy sobie i skorzystać z podpowiedzi, gdy zajdzie potrzeba.

Jak wygląda instrukcja płatności kartą w internecie?

1. Wybranie opcji „płatność kartą” w celu sfinalizowania płatności np. w sklepie internetowym;
2. Sprawdzenie dostawcy karty i zaznaczenie odpowiedniej opcji – np. Visa lub MasterCard;
3. Wprowadzenie danych karty: numeru karty, imienia i nazwiska posiadacza oraz daty ważności karty;
4. Wprowadzenie kodu CVV (Card Verification Value – dla karty Visa) lub CVC (Card Verification Code – dla karty MasterCard);
5. Potwierdzenie płatności – zaleca się jej potwierdzenie za pomocą kodu 3D-Secure. W takim przypadku trzeba wprowadzić kod otrzymany w wiadomości SMS.

Czy płacenie kartą w internecie jest bezpieczne?

Trzeba podkreślić, że płatność kartą online, choć sama w sobie jest bezpieczna, może nieść ze sobą pewne zagrożenia. Na co więc zwracać uwagę przy dokonywaniu płatności kartą w internecie? Przede wszystkim musi ona pochodzić z rzetelnego i sprawdzonego źródła. Poza tym warto poznać zabezpieczenia, dzięki którym zyskuje się pewność bezpieczeństwa całego procesu:

strony z certyfikatem SSL – przy dokonywaniu płatności kartą online niezwykle ważny jest wybór strony (na której płatność ta będzie się odbywać). Taka strona powinna być zabezpieczona w odpowiedni sposób, by dane były bezpieczne na serwerze. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy strona posiada jest małą ikonę w kształcie kłódki po lewej lub prawej stronie od jej adresu. Jeżeli brak takiego elementu – warto się zastanowić, czy jest ona godna zaufania;

zabezpieczenie karty 3D-Secure – to zabezpieczenie jest dostępne w każdym banku. Można je uruchomić poprzez logowanie na stronie internetowej banku lub z poziomu aplikacji mobilnej, która obsługuje konto. System 3D-Secure polega na tym, że za każdym razem, gdy dochodzi do płatności online za pomocą karty, kupujący musi podać kod, który otrzymał na swój numer telefonu;

PIN – to 4 cyfrowy kod zabezpieczający transakcję kartą płatniczą. PIN najlepiej przechowywać w pamięci albo w bezpiecznym miejscu i nie podawać go nikomu;

kod CVV/CVC – posługiwanie się kodami na właściwie zabezpieczonej stronie nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa karty. Warto pamiętać o tym, żeby nie udostępniać kodów osobom trzecim. Jeżeli natomiast zdarzy się zgubić kartę lub dostanie się ona w nieodpowiednie ręce, trzeba natychmiast poinformować o tym zdarzeniu bank i zablokować/zastrzec kartę. Takiego zgłoszenia najlepiej dokonać bezpośrednio w banku, przez infolinię lub serwis online (chat), a także poprzez System Zastrzegania Kart (+48 828 828 828), działający z ramienia NBP i ZBP. 

Dokonywanie płatności kartą w internecie cieszy się coraz większą popularnością. Taka forma transakcji jest szczególnie ceniona przez osoby, które cenią sobie wygodę, szybkość i bezpieczeństwo przy dokonywaniu zakupów online. Zawsze jednak należy rozważnie stosować tego typu rozwiązania, a przede wszystkim warto korzystać z usług wiarygodnych sprzedawców oraz dostawców usług płatniczych.

 

Przeczytaj także:
4 zasady bezpiecznych zakupów w sieci
5 pomysłów na mądre zakupy
Sposoby na tani remont mieszkania

Bibliografia:
1. https://www.wib.org.pl/polacy-w-wiekszosci-placa-bezgotowkowo-ale-w-sprawie-przyszlosci-gotowki-sa-podzieleni/
2. https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemplatniczy/karty/informacje_kwartalne.html
3. https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemplatniczy/zwyczaje_platnicze/index.html

 


Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    07 lis 2022 10:00

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube