• Phone 600 200 200

    Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora
Bezpieczne zakupy w sieci

4 zasady bezpiecznych zakupów w sieci

admin
13 wrz 2018 02:07

Robisz zakupy w sieci, czy pamiętasz o wszystkich zasadach bezpieczeństwa? A może popełniasz błędy, które mogą skutkować całkowitym wyczyszczeniem twojego konta? Sprawdź, jakie pułapki czekają na internetowego konsumenta.

Statystyki rosną – kupujemy coraz częściej

Jak pokazują badania firmy Gemius z roku na rok rośnie w Polsce handel internetowy. Zazwyczaj obserwuje się około 20 proc. wzrost. E-commerce rozwija się aż 7-krotnie szybciej niż tradycyjneBezpieczne zakupy w sieci formy handlu.

Badania przeprowadzone dla TNS na zlecenie firmy Trusted Shops informują, że jednorazowo przeznaczamy na zakupy w internecie średnio od 100 do prawie 250 zł. W taki sposób co drugi Polak robi swoje zakupy przynajmniej raz w roku, a często nawet minimum dwa razy w miesiącu. Niestety nawet małe, jednorazowe zakupy mogą być okazją do tego, że staniemy się ofiarą oszustwa. Nie ma jednej złotej rady na to, jak bezpiecznie kupować w sieci. Warto jednak trzymać się kilku ważnych porad, aby zmniejszyć ryzyko wyłudzenia pieniędzy.

Kłódka bezpieczeństwa – chroń swoje pieniądze

Wybrane przez ciebie produkty znalazły się w koszyku sklepu internetowego. Następny krok to wybór opcji dostawy i dokonanie płatności. Przed tą czynnością należy najechać kursorem na okno przeglądarki, tam, gdzie wpisany został adres sklepu. Jeżeli nie zaczyna się on od https://, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że nie jest to bezpieczne miejsce. Podobnie, kiedy na stronie przeglądarki nie ma widocznej kłódeczki.

Bezpieczny przelew internetowy – czyli jaki?

Za rzeczy zakupione w sklepie internetowym można zapłacić m.in. standardowym przelewem. Tutaj należy uważać, aby samodzielnie wpisywać wszystkie wymagane dane. Informacje przesłane do nas pocztą internetową, a zwłaszcza numer konta mogą być podmienione. Jest to jeden z mechanizmów, który występuje w wyniku zainfekowania komputera przez wirus.

Płatność kartą – chroń swoje dane

Podczas płatności kartą, oprócz podania numeru konta, musimy również wpisać kod CVV, który znajduje się na odwrocie karty. Jest to pewien rodzaj zabezpieczenia naszych płatności. Dlatego Bezpieczne zakupy w sieciwarto pamiętać o tym, aby nie eksponować obcym osobom tych danych.

Nie udostępniaj również nikomu swoich danych logowania do bankowości online. Nie zostawiaj ich w miejscu, w którym mogłyby trafić w niepowołane ręce. Nie odpowiadaj także na jakiekolwiek e-maile zawierające prośby o podanie tych informacji. Ich nadawcą na pewno nie jest twój bank.

Bezpieczny komputer i sieć

Kiedy korzystasz z bankowości online, używaj do tego tylko jednego komputera. Najlepiej, aby był to twój prywatny komputer. Nie powinien to być sprzęt, na którym pracujesz w pracy, bibliotece, czy na uczelni. Twój komputer musi mieć odpowiednie oprogramowanie, a sieć, z której korzystasz właściwe zabezpieczenia.