4 zasady bezpiecznych zakupów w sieci

Robisz zakupy w sieci, czy pamiętasz o wszystkich zasadach bezpieczeństwa? A może popełniasz błędy, które mogą skutkować całkowitym wyczyszczeniem twojego konta? Sprawdź, jakie pułapki czekają na internetowego konsumenta.

Statystyki rosną – kupujemy coraz częściej

Bezpieczne zakupy w sieci

Jak pokazują badania firmy Gemius z roku na rok rośnie w Polsce handel internetowy. Zazwyczaj obserwuje się około 20 proc. wzrost. E-commerce rozwija się aż 7-krotnie szybciej niż tradycyjne formy handlu.

Badania przeprowadzone dla TNS na zlecenie firmy Trusted Shops informują, że jednorazowo przeznaczamy na zakupy w internecie średnio od 100 do prawie 250 zł. W taki sposób co drugi Polak robi swoje zakupy przynajmniej raz w roku, a często nawet minimum dwa razy w miesiącu. Niestety nawet małe, jednorazowe zakupy mogą być okazją do tego, że staniemy się ofiarą oszustwa. Nie ma jednej złotej rady na to, jak bezpiecznie kupować w sieci. Warto jednak trzymać się kilku ważnych porad, aby zmniejszyć ryzyko wyłudzenia pieniędzy.

Kłódka bezpieczeństwa – chroń swoje pieniądze

Wybrane przez ciebie produkty znalazły się w koszyku sklepu internetowego. Następny krok to wybór opcji dostawy i dokonanie płatności. Przed tą czynnością należy najechać kursorem na okno przeglądarki, tam, gdzie wpisany został adres sklepu. Jeżeli nie zaczyna się on od https://, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że nie jest to bezpieczne miejsce. Podobnie, kiedy na stronie przeglądarki nie ma widocznej kłódeczki.

Bezpieczny przelew internetowy – czyli jaki?

Za rzeczy zakupione w sklepie internetowym można zapłacić m.in. standardowym przelewem. Tutaj należy uważać, aby samodzielnie wpisywać wszystkie wymagane dane. Informacje przesłane do nas pocztą internetową, a zwłaszcza numer konta mogą być podmienione. Jest to jeden z mechanizmów, który występuje w wyniku zainfekowania komputera przez wirus.

Płatność kartą – chroń swoje dane

Bezpieczne zakupy w sieci

Podczas płatności kartą, oprócz podania numeru konta, musimy również wpisać kod CVV, który znajduje się na odwrocie karty. Jest to pewien rodzaj zabezpieczenia naszych płatności. Dlategowarto pamiętać o tym, aby nie eksponować obcym osobom tych danych.

Nie udostępniaj również nikomu swoich danych logowania do bankowości online. Nie zostawiaj ich w miejscu, w którym mogłyby trafić w niepowołane ręce. Nie odpowiadaj także na jakiekolwiek e-maile zawierające prośby o podanie tych informacji. Ich nadawcą na pewno nie jest twój bank.

Bezpieczny komputer i sieć

Kiedy korzystasz z bankowości online, używaj do tego tylko jednego komputera. Najlepiej, aby był to twój prywatny komputer. Nie powinien to być sprzęt, na którym pracujesz w pracy, bibliotece, czy na uczelni. Twój komputer musi mieć odpowiednie oprogramowanie, a sieć, z której korzystasz właściwe zabezpieczenia.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    13 wrz 2018 09:37

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube