7 faktów na temat Biura Informacji Kredytowej

Osoby starające się o kredyt lub te, które dopiero zamierzają zmierzyć się z tym tematem zapewne spotkały się z nazwą Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie BIK. Czym zajmuje się ta instytucja i jaki wpływ ma na to, czy wnioskujący o kredyt lub pożyczkę otrzyma odpowiedź pozytywną? Poniżej kilka faktów na temat BIK?

W dużym skrócie można napisać, że BIK jest to największy w Polsce zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach, a dokładnie o zaciągniętych przez nich zobowiązaniach finansowych. Zawarte są tam informacje o pożyczkach i kredytach bankowych, jak i pozabankowych.

Co mówią liczby o BIK?

Aktualnie Biuro Informacji Kredytowych posiada w swojej bazie ogromną ilość informacji, łącznie jest to 140,1 mln rachunków, które należą do 24 mln klientów indywidualnych, a także 1,1 mln informacji o historiach kredytowych firm, z czego czynne zobowiązania kredytowe ma aż 760 tys. podmiotów.

Data powstania i przepisy prawne

Biuro Informacji Kredytowej ma już ponad 20 lat, więc nie jest to instytucja nowa. Dokładnie zostało utworzone w roku 1997 przez banki i Związek Banków Polskich, a stało się to na podstawie art. 105 ust. 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe.

BIK nie decyduje o przyznaniu kredytu

Panuje błędne przekonanie, że to właśnie od BIK uzależnione jest to, czy otrzymamy kredyt lub pożyczkę. Nie jest to prawda, ponieważ BIK nie decyduje o przyznawaniu kredytu czy pożyczki wnioskującemu. Zadaniem BIK jest jedynie przekazanie informacji o historii kredytowej danej osoby bądź firmy. Z informacji tych korzystają banki i firmy pożyczkowe w procesie oceny zdolności i wiarygodności kredytowej.

Informacje zawarte w BIK

BIK to zbiór szczególnie cennych dla pożyczkodawców informacji, wśród nich znajdują się takie, które dzielą się na informacje pozytywne, jak również informacje negatywne. Do tych pierwszych zaliczają się wszelkie spłacane terminowo kredyty i pożyczki, te drugie natomiast to kredyty niespłacone lub te spłacane z opóźnieniem. Informacje przetwarzane w BIK to między innymi: kredyty za zakup towarów, kredyty mieszkaniowe, pracownicze karty debetowe, karty detaliczne i wiele innych.

BIK nie tylko dla banków

BIK zbiera informacje, które mogą być przydatne również potencjalnym pożyczkobiorcom i wszystkim tym, którzy chcą mieć pod kontrolą swoje finanse. To właśnie w BIK można sprawdzić, czy ktoś nie podszył się pod nasze dane i nie zaciągnął na nie kredytu lub pożyczki. Dzięki funkcjonalności Alerty BIK można otrzymywać powiadomienia SMS o wszelkich próbach wyłudzenia kredytu na nasze dane i czuć się bezpiecznie.

Lepiej nie mieć swoich danych w BIK?

Błędne jest przekonanie, że lepiej nie mieć swoich danych w BIK. Jeżeli jest to informacja o prawidłowym i terminowym spłacaniu zobowiązania finansowego, to wówczas działa to na korzyść potencjalnego kredytobiorcy. Pokazuje, że jest on wiarygodny, bo prawidło obsługuje zaciągnięte zadłużenie, a to umożliwia łatwiejsze i korzystniejsze warunki przy kolejnych kredytach.

Czy informacje BIK można wyczyścić?

Informacje zawarte w BIK nie mogą zostać usunięte. „Czyszczenie BIK” w praktyce nie jest możliwe. Warto wiedzieć, że to, w jaki sposób dane przekazywane są do BIK, a także przechowywane regulowane jest przez prawo bankowe. Podobnie, jak wprowadzanie ewentualnych zmian do tych danych. BIK jest jedynie administratorem tych danych, nie modyfikuje ich.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    16 maj 2018 02:56

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube