Budowanie historii kredytowej – kiedy, jak i po co?

Budowanie historii kredytowej – kiedy, jak i po co?

Kredyt to często jedyna droga do spełnienia marzeń o własnym mieszkaniu czy lepszym samochodzie. Żeby jednak mieć szansę na sfinansowanie w ten sposób swoich marzeń, trzeba najpierw dobrze się do tego przygotować. Instytucje finansowe nie przyznają dofinansowania ot tak sobie. Najpierw skrupulatnie badają naszą historię kredytową.

Zdolność kredytowa to potencjał spłaty kredytu, wraz z kosztami i odsetkami, w terminie określonym w umowie. Krótko mówiąc – kredytodawca chce być pewien, że przekazane klientowi pieniądze wrócą do niego na czas oraz że dana osoba nie będzie miała problemów ze spłaceniem zobowiązania. Dla pewności, że podejmuje współpracę z odpowiedzialnym klientem, prześwietla jego historię finansową, czyli weryfikuje jakie posiada i posiadał dotychczasowe zobowiązania i to, jak się z nich wywiązywał.

Analiza zdolności kredytowej polega na analizie sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy: wysokość dochodów, miesięczne koszty utrzymania (czynsz, opłaty, rachunki) oraz obecne zadłużenia. A wszystko po to, by porównać zarobki z wydatkami i na tej podstawie zdecydować, czy w budżecie wystarczy środków na spłatę kolejnej należności.

Analiza wiarygodności to z kolei sprawdzenie pozostałych danych, które będą wpływać na wiarygodność klienta. Bazą do badania wiarygodności klienta są informacje dotyczące jego dotychczasowej historii kredytowej czyli informacje na temat tego, jak sumiennie spłacał dotąd różnego rodzaju zobowiązania. Pod uwagę brane są również takie aspekty jak stan cywilny, liczba osób w gospodarstwie domowym, status mieszkaniowy i majątkowy, a nawet wykształcenie, staż pracy i wykonywany zawód.

Budowanie historii kredytowej – kiedy, jak i po co?

Żeby mieć pewność, że osoba ubiegająca się o pożyczkę jest godna zaufania i sumienna, kredytodawcy pobierają raporty z różnego rodzaju biur. Zgromadzone są w nich dane na temat zadłużenia Polaków i tego, w jaki sposób je spłacają. Dlatego, żeby upewnić się, że uda nam się dostać upragnione finansowanie, należy dobrze się do wnioskowania o nie przygotować. Raport z takiego portalu finansowego może pobrać każdy – nie tylko bank czy firma pożyczkowa. Każdy konsument może sprawdzić, jak wygląda historia jego długów. Taka analiza pozwoli odpowiednio wcześniej dowiedzieć się o ewentualnych zaległościach i wszystkie je uregulować. Wystartujemy wtedy z czystą kartą i dzięki temu wzrośnie nasza szansa na uzyskanie atrakcyjnej oferty.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    07 cze 2019 01:34

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube