Chcesz zmniejszyć wydatki domowe? Sprawdź, czy znasz te sposoby

Budżet domowy, tabela wpływów i wydatków, odpowiedzialne zakupy – wszystko to może nam pomóc w rozsądnym gospodarowaniu środkami. A to właśnie rozsądek jest pierwszym krokiem do tworzenia oszczędności. Racjonalne sprawunki spowodują, że kumulowanie kapitału stanie się proste, a comiesięczne zaskórniaki będą godnie zasilać rachunki bankowe. Oto 4 sposoby na zmniejszenie nakładów na codzienne potrzeby!

Solidny budżet

Chcesz zmniejszyć wydatki domowe? Sprawdź, czy znasz te sposoby

Podstawą sukcesu finansowego jest stworzenie racjonalnego budżetu domowego, który będzie stanowić poradnik i listę zakupów w jednym. Odpowiednio opracowana tabela wpływów i nakładów pozwoli naprawdę sporo zgromadzić. Jak wskazują obserwacje analityków, już w pierwszym miesiącu można odłożyć 10% . A wszystko to za sprawą sprawnie przygotowanego planu. Doskonałą metodą na walkę z długami i zbyt dużymi wydatkami jest projektowanie budżetu tak, by kupować za mniej, niż zarabiamy. Warto wyobrazić sobie sytuację, w której nasza wypłata jest mniejsza o kilka procent od tego, co faktycznie dostajemy na konto. Niech każdy kolejny miesiąc wnosi większe oszczędności. Na początek odejmijmy od wypłaty 10%, później 15, 20. Nagle okaże się, że z powodzeniem przeżyjemy za znacznie mniej, niż na początku zakładaliśmy.

Drugim krokiem – bezpośrednio związanym z ograniczaniem kosztów – jest stworzenie funduszu awaryjnego, który zasilany będzie z owych kilku procent. Taka poduszka bezpieczeństwa pozwoli nie tylko poczuć się pewniej w nagłej potrzebie, ale także swobodnie realizować swoje finansowe plany. Co miesiąc, to kolejne środki na osobne konto. A wypadki chodzą po ludziach – nie wszystko można przewidzieć. Zepsuty samochód, choroba, która uniemożliwi pracę, zalane mieszkanie – każda z tych życiowych awarii wymusza na nas bolesne inwestycje. Warto być na nie przygotowanym.

Efekt latte

Chcesz zmniejszyć wydatki domowe? Sprawdź, czy znasz te sposoby

Rozpisany budżet to nie kotwica, która ma nas trzymać z daleka od wszelkich przyjemności. To raczej koło ratunkowe, dzięki któremu będziemy w stanie utrzymać się na powierzchni. Planowanie nie ma przecież na celu odcięcia nas od zakupów, a jedynie skrupulatne wyliczenie, ile możemy na nie przeznaczyć. Badacze i analitycy wskazują, jak istotne jest ograniczenie wydatków na codzienne, z pozoru niewielkie, przyjemności. Przykładem takiego zachowania jest codzienna konsumpcja kawy na mieście. Mowa o tzw. efekcie latte – rezygnacja z codziennej kawy po drodze do pracy może przynieść oszczędności rzędu kilku tysięcy złotych rocznie. Nie chodzi oczywiście konkretnie o ten napój, a raczej szerszy model zachowania. Kontrola kosztów i rozsądek – oto najważniejsze zasady kumulowania kapitału.

Polak mądry w sklepie

Ten kawowy argument niesie za sobą uniwersalną prawdę, o której należy pamiętać przy zabieraniu środków. Zawsze, bezwzględnie na sytuację, zwracajmy uwagę na ceny poszczególnych produktów i umieszczajmy je w comiesięcznym zestawieniu. Każdy mały nabytek musi znaleźć się w tabeli. Bo to często te skromne inwestycje sprawiają, że na koniec pieniędzy zostaje nam jeszcze bardzo dużo miesiąca… Na zakupy bierzmy ze sobą listę potrzebnych produktów i ściśle się jej trzymajmy. Nie pozwólmy naciągać się na promocje i rzekome wyprzedaże i kupujmy tylko to, czego naprawdę potrzebujemy. To klucz do finansowego spełnienia.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    03 kwi 2019 10:38

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube