Czy można ubezpieczyć psa lub kota?

Ubezpieczenie psa i kota to stosunkowo nowy produkt ubezpieczeniowy. Ubezpieczenie zwierząt domowych najczęściej będzie możliwe jako rozszerzenie ubezpieczenie domu lub mieszkania. Polisa dla psa i/lub kota zapewni nam dodatkową ochronę i spokój za rozsądną cenę. W jaki sposób obecnie można ubezpieczyć swojego pupila i jakich kosztów trzeba się spodziewać?

Jak ubezpieczyć psa i kota? 

Czy można ubezpieczyć psa lub kota?

To naturalne, że chcemy chronić siebie i bliskich. A do grona tych ostatnich z pewnością większość z nas zaliczy także domowe zwierzaki. Nasi pupile potrzebują przecież niekiedy takiej samej troski jak pozostali członkowie rodziny.

Jeszcze do niedawna w polskiej rzeczywistości rynkowej temat ubezpieczenia psa i kota należał głównie do sfery marzeń. Obecnie tego typu polisy są już licznie, by nie powiedzieć – powszechnie obowiązujące. Nie ma problemu ze znalezieniem optymalnego ubezpieczenia dla zwierząt.

Ubezpieczenie zwierząt domowych to świetny pomysł, który zapewni nam nie tylko spokój i pogodę ducha, ale w razie nieszczęścia pokryje niezbędne koszty. Aby zdecydować się na tego typu produkt ubezpieczeniowy, wystarczy zapoznać się z ofertą poszczególnych firm ubezpieczeniowych.

Pod względem proceduralnym ubezpieczenie kota i psa zawiera się w identyczny sposób jak innego typu polisy. Zawsze należy zapoznać się dokładnie z umową ubezpieczenia. Wybór i podpisanie umowy to czynności, które można dzisiaj zrealizować online, bez wychodzenia z domu.

Ile kosztuje ubezpieczenie psa i kota?

Ubezpieczenie zwierząt domowych to polisa, która może mieć wiele wariantów. Przede wszystkim będą one różniły się zakresem ubezpieczenia. Przeciętne ceny rynkowe wynoszą od kilku do kilkunastu złotych za miesiąc. Wybierając taki produkt, trzeba się więc liczyć z wydatkiem rzędu 50 – 200 złotych w skali roku.

To, ile kosztuje ubezpieczenie psa i kota, może też zależeć od dokładnych danych na temat zwierzęcia. W dużym stopniu przypomina to ubezpieczenie na życie. Im starsi i bardziej schorowani jesteśmy, tym droższa będzie tego typu polisa ubezpieczeniowa.

Od czego chroni ubezpieczenie zwierząt domowych? 

Czy można ubezpieczyć psa lub kota?

Zakres ochronny ubezpieczenia dla zwierząt domowych jest zróżnicowany. Dobrze dokładnie to sprawdzić i porównać ze sobą różne oferty. Do trzech najpopularniejszych rodzajów zdarzeń, które są objęte ochroną w tego typu polisach, należą:

 • szkody wyrządzone przez ubezpieczone zwierzę, np. pogryzienie kogoś, zniszczenie mienia ruchomego innej osoby;
 • odniesienie obrażeń przez zwierzę na skutek zdarzenia losowego – np. kradzieży, pożaru, zalania domu;
 • hospitalizacja właściciela – w takiej sytuacji ubezpieczenie może oferować pomoc w wyprowadzaniu psa na spacer, karmieniu i czynnościach pielęgnacyjnych.

Powyższe rodzaje zdarzeń są najczęściej przewidziane przez ubezpieczenia dostępne na polskim rynku. Nie wyczerpują one jednak całego katalogu zdarzeń. Niektóre polisy oferują także zwrot kosztów w przypadku:

 • leczenia, zabiegów medycznych i operacji chirurgicznych;
 • uśpienia, kremacji lub pochówku zwierzęcia;
 • zaginięcia zwierzęcia (pieniądze przeznaczone jedynie na czynności poszukiwawcze);
 • kupna nowego zwierzęcia po śmierci ubezpieczonego.

Oprócz tego w niektórych ofertach ubezpieczeń dla zwierząt domowych pojawiają się możliwości skorzystania z dedykowanych infolinii weterynaryjnych.

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie psa i kota?

Ubezpieczenie kochanego czworonoga nie jest czynnością niezbędną. Z pewnością jednak tego typu polisa może pomóc w sytuacji kryzysowej, czego oczywiście nikomu nie życzymy. Zaletą takich produktów jest stosunkowo niski koszt miesięczny. Z drugiej strony mogą pojawić się wątpliwości dotyczące tego, czy faktycznie ubezpieczenie się przyda.

Najlepsze ubezpieczenie dla zwierząt – jak je znaleźć?

Czy można ubezpieczyć psa lub kota?

Powyższe rozważania można w prosty sposób ukrócić poprzez znalezienie takiego ubezpieczenia, które w 100% będzie nas satysfakcjonowało. Zawsze najważniejszym dokumentem jest OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Pod tym względem polisa dla zwierząt domowych nie różni się niczym od ubezpieczenia na życie, polisy mieszkaniowej lub samochodowej. Warto więc dokładnie sprawdzić, przed czym chroni dana oferta. Szczegółowa analiza OWU rozwieje wszelkie wątpliwości i pozwoli znaleźć wartościowy produkt.

Avatar

 • Anna
 • Opublikowano:
  21 kwi 2021 10:30

  Udostępnij

  Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube