Dobry biznesplan dla Twojej firmy w kilku krokach

Do popularnych sprawozdań mających wpływ na funkcjonowanie i rozwój firmy zaliczają się biznesplany. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej omówienie kilku najważniejszych kroków, jakie należy wziąć pod uwagę podczas przygotowywania takiego dokumentu.

Krok pierwszy: ustal cel działań

Definicji biznesplanów jest bardzo dużo. Najprościej ujmując, jest to po prostu plan na biznes, który ma formę pisemną. Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem jego przygotowywania powinno być uświadomienie sobie, jaki jest cel utworzenia takiego dokumentu. W czym będzie pomocny? Zazwyczaj jest on potrzebny do uzyskania kredytu albo do tego, aby dobrze zaplanować strategię firmy na najbliższy czas.

c

Krok drugi: analiza konkurencji

Plan dla twojej firmy w kilku krokach

Ważnym elementem każdego biznesplanu jest analiza tego, w jaki sposób funkcjonują konkurencyjne firmy. Dzięki temu można uzyskać pełny obraz otoczenia. Badanie rynku to przepis na sukces! Można tu odpowiedzieć między innymi na pytania związane z tym: jak wyróżnić się na tle innych przedsiębiorstw? A także: jakie błędy popełnia konkurencja?

Na tym etapie warto również wykonać analizę SWOT, chodzi tu o zdefiniowanie słabych i mocnych stron przedsiębiorstwa, a także o określenie jego szans i zagrożeń.

Krok trzeci: kim są odbiorcy?

Bardzo ważnym elementem biznesplanu jest zdefiniowanie profilu odbiorcy. Wielu właścicieli firm zapomina o tym, a jest to przecież jedna z najbardziej kluczowych informacji.  To właśnie pod tym kątem musi być układana strategia działań, między innymi w obrębie reklamy, czy form sprzedaży produktów i usług.

Krok czwarty: zachęcający opis pomysłu

Bez względu na to, czy zamierzasz założyć cukiernię, czy sprzedawać piłki tenisowe, przygotuj ciekawy opis swoich zamierzeń. Pokaż, że to, co będziesz robić, jest wyjątkowe i skazane na odniesienie sukcesu. Udowodnij, że potrafisz sprzedać swoje usługi.

Krok piąty: stwórz harmonogram działań

Szczegółowy plan funkcjonowania przedsiębiorstwa sprawi, że nie zaskoczą cię żadne negatywne niespodzianki. Punkt po punkcie rozpisz wszystkie ważne dla firmy etapy. Począwszy od rejestracji firmy, aż do wdrożenia strategii w życie.

Zdobądź gotówkę na start i rozwój swojej firmy – korzystna pożyczka!

Oprócz dobrze przygotowanego planu działania należy też mieć odpowiednie zaplecze finansowe, które pozwoli na dobry start. Z pomocą przychodzi Provident ze swoją pożyczką dla firm.

Są to pieniądze, które można przeznaczyć na czynsz za wynajem, albo na opłaty odprowadzane do ZUS-u. Pożyczka może zostać także spożytkowana na materiały produkcyjne lub potrzebny sprzęt. Na realizację biznesowych planów jest aż 15 000 zł. Wszystko odbywa się szybko i sprawnie, ponieważ formalności sprowadzone zostały do minimum, a gotówkę można otrzymać nawet w ciągu jednego dnia.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    20 lip 2018 12:47

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube