Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B? Poradnik dla przyszłego kierowcy

Dzisiaj prawie każdy, kto kończy 18 lat, przystępuje od razu do kursu na prawo jazdy. Kurs taki bez problemu daje się połączyć ze szkołą, a młody umysł jest dużo bardziej chłonny i łatwiej podejść do kursu jako nastolatek niż już dojrzała osoba. Jak każde takie przedsięwzięcie, wiąże się to oczywiście z kosztami. Należy wiedzieć, że to nie tylko koszt samego kursu i egzaminu, ale i sporo dodatkowych opłat. Przyjrzyjmy im się, by później obyło się bez zaskoczeń!

Koszt prawa jazdy

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B? Poradnik dla przyszłego kierowcy

Swoją przygodę z prawem jazdy zaczynasz od zgłoszenia się na kurs. Zwykle cena kursu na prawo jazdy wynosi od 1300 aż do 2000 zł. Zależy to od szkoły i miasta, w którym chcesz zdawać egzamin. Warto sprawdzić, jaki procent zdanych egzaminów ma wybrany ośrodek szkoleniowy. Im wyższy, tym lepiej, ale zwykle wiąże się to również z wyższą ceną. Kolejnym krokiem jest wizyta u Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B?lekarza orzecznika, który zdecyduje, czy nic nie stoi na przeszkodzie rozpoczęcia kursu. Czasem takie badanie wykonuje tylko orzecznik, w przypadku wątpliwości może cię wysłać do okulisty i laryngologa, a także neurologa lub innego specjalisty. Wszystkie badania odbywają się w ramach jednej wizyty. Jej koszt jest niezmienny i określony ustawowo. Wynosi 200 złotych. Lekarz-orzecznik wystawia zaświadczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia samochodu i wydaje zgodę na określoną badaniem liczbę lat.

Nie zapomnij o zdjęciu, które dołączasz do swojego Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Koszt fotografii w wymaganej pozie i o konkretnych wymiarach to około 40 złotych. Po odbyciu regulaminowego kursu, czyli 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin praktyki za kółkiem, a także odbyciu kursu pierwszej pomocy, czeka cię egzamin wewnętrzny i twój instruktor zadecyduje, czy możesz podejść do tego państwowego.

Zawsze możesz zdecydować się na wykupienie dodatkowych godzin, ale to wiąże się z kolejnymi kosztami. Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy? Sam egzamin państwowy dzieli się na część teoretyczną, która kosztuje 30 złotych oraz praktyczną, która kosztuje 140 złotych. Trzymamy kciuki za pozytywny wynik za pierwszym podejściem! Ostatnim, najprzyjemniejszym wydatkiem, jest ten dołączony do wniosku o wydanie prawa jazdy i wynosi on urzędowo ustalone 100 złotych. Tak mniej więcej kształtują się koszty prawa jazdy w Polsce.

Skąd wziąć na to pieniądze?

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B?

Jak więc widzisz, prawo jazdy to nie tylko kurs, ale i szereg dodatkowych kosztów, które czasem mogą zwyczajnie zaskoczyć. Mamy nadzieję, że zdasz egzamin za pierwszym podejściem, ale Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B? statystyki jasno pokazują, że raczej większości się to nie udaje. Młody człowiek nie zawsze posiada tak duże pieniądze, dlatego też, jeśli nie uda ci się uzbierać określonej kwoty, możesz wystąpić o pożyczkę. Można ją uzyskać bardzo szybko i później spłacać bez większego obciążenia dla kieszeni. Swobodnie możesz ustalić liczbę rat i ich wysokość. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Pamiętaj jednak, że każda pożyczka to zobowiązanie. Podejmuj się go, tylko jeśli masz pewność, że uda Ci się bez problemu oddać pieniądze.

Co musi wiedzieć przyszły kierowca? Dekalog na drodze!

Kiedy już wreszcie otrzymujesz upragniony kartonik, okazuje się, że… kurs niewiele cię nauczył. Niestety wiele szkoleń przygotowuje przede wszystkim do egzaminu, a nie późniejszego wykonywania nauczonej czynności. Podobnie jest z jazdą samochodem. Prawdziwa jazda po ulicy niewiele ma wspólnego z wyuczonymi na kursie trasami czy placem manewrowym. Nagle zaczynasz podejmować decyzje sam, a niespodziewane sytuacje stają się codziennością, a nie przykładem pokazanym na planszy przez instruktora. Dlatego warto przestrzegać swoistego dekalogu kierowcy, uchroni on cię przed częścią stresów na drodze, a także pozwoli na płynną, bezkolizyjną jazdę.

 1. PRĘDKOŚĆ

Nie szarżuj. Kardynalną zasadą jest przestrzeganie ograniczeń prędkości. Znaki nie stoją na ulicy dla ozdoby, a po to, by przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Nikt nie ustawia ograniczeń dla twojego dyskomfortu, a dla zachowania bezpieczeństwa. Uchroni cię to również przed dotkliwymi mandatami i kolekcjonowaniem punktów karnych. Dostosuj prędkość do warunków na drodze. Czasem lepiej zwolnić nawet do 40km/h w terenie niezabudowanym podczas burzy niż podejmować ryzykowne decyzje na drodze.

 1. PAMIĘTAJ O KIERUNKOWSKAZACH
Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B?

Kierunkowskazy to nie ozdoba karoserii, a wyraźny sygnał wykonywania wielu trudnych na drodze manewrów. Ostrzegasz w ten sposób innych kierowców o swoich zamiarach. Nie zapominaj, by i na rondzie dać znać, że zjeżdżasz z okrągłego skrzyżowania. Uwaga: na rondzie nie używamy lewego kierunkowskazu.

 1. JAZDA NA SUWAK

Do niedawna jazda na suwak uważana była za wyraz dobrych manier na drodze. Obecnie jednak jest ona ustawowym obowiązkiem każdego kierowcy. Nie bądź „szeryfem”, który strzeże lewego pasa przed wrogimi najeźdźcami. To jedna z podstawowych zasad kultury na drodze. Dzięki niej wszystkim nam się będzie łatwiej jeździło.

 1. NIE BLOKUJ LEWEGO PASA

Jeśli właśnie rozpoczynasz swoją przygodę z czterema kółkami, prawdopodobnie nie powalasz doświadczeniem i płynnością jazdy. Pamiętaj, by lewy pas zostawić bardziej doświadczonym kierowcom. Zresztą, służy on przede wszystkim do wykonywania manewrów i jeśli właśnie nie wyprzedzasz i nie stoisz w wielkim korku, twoim obowiązkiem jest poruszanie się prawym pasem ruchu. To również w dobrym tonie.

 1. PARKUJ ROZSĄDNIE

Parkowanie z głową jest ważne. Myśl o innych uczestnikach ruchu. Nie zajmuj ścieżki rowerowej ani chodnika, zmieść się na jednym miejscu parkingowym, nie zajmuj miejsc dla osób z niepełnosprawnością ani pojazdów uprzywilejowanych. To świadczy o twojej kulturze i znajomości przepisów. Pamiętaj też, że parkowanie nie musi być wyzwaniem. To żaden wstyd zrezygnować z trudnego do wymanewrowania miejsca. Nawet najlepsi kierowcy zawodowi wolą odpuścić skomplikowane miejsce parkingowe niż męczyć się jazdą na kilkadziesiąt skrętów kierownicą.

 1. NIE ZAJMUJ PASA DO SKRĘCANIA, GDY CHCESZ JECHAĆ PROSTO

Stajesz na pasie z możliwością skrętu przy „zielonej strzałce” (czyli warunkowego zezwolenia na opuszczenie skrzyżowania), a masz zamiar jechać prosto? Błąd! Kierowca za tobą może zechcieć skręcić, a ty stoisz mu na przeszkodzie. Używaj pasów możliwie odpowiednich do kierunku, w którym się udajesz.

 1. SKUP SIĘ NA JEŹDZIE
Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B?

Nawet jeśli widzisz z oddali coś ciekawego – wydarzenie na trasie czy wypadek – skup się na swojej jeździe. Lwia część stłuczek i wypadków wynika z tego, że kierowca zagapił się na sąsiedni pas, gdzie właśnie miało miejsce zdarzenie drogowe! Unikaj tego rodzaju rozkojarzenia, bo może cię to kosztować nie tylko remont samochodu, ale nawet zdrowie i życie!

 1. JEDŹ ODPOWIEDZIALNIE

Odpowiedzialna jazda to nie tylko taka oczywista oczywistość jak trzeźwość za kierownicą, nierozmawianie przez telefon komórkowy czy zapinanie pasów. Wsiadając za kółko, bierzesz odpowiedzialność za wszystkich pasażerów w samochodzie. Nie jedź z kimś, kto jest pobudzony i może wykonać ruch czy gest, który zakłóci twoją jazdę. Sprawdź, czy wszyscy zapięli pasy bezpieczeństwa. Nie pozwalaj na picie alkoholu podczas podróży. To od ciebie zależy zdrowie i życie współpodróżnych. Nie rozpraszaj innych kierowców – nie nadużywaj klaksonu. Sięgaj po niego w ostateczności.

 1. PAMIĘTAJ O INNYCH UCZESTNIKACH RUCHU

Uczestnikami ruchu drogowego są nie tylko samochody, ale również piesi dookoła, rowerzyści, komunikacja zbiorowa, a także motocykliści. Przy odpowiedniej dbałości o wszystkich i stosowaniu się do przepisów, nie powinniśmy sobie wchodzić w paradę. Nawet jeśli widzisz nieprawidłowo idącego pieszego czy cyklistę w niedozwolonym miejscu pamiętaj, że ty w samochodzie jesteś mniej narażony na obrażenia. Respektuj przepisy, jednak nie trzymaj się ich kurczowo – jeśli właśnie zbliża się w twoją stronę tramwaj, lepiej ustąpić mu pierwszeństwa – nawet gdy je wymusił.

 1. ŻYCZLIWOŚĆ!

Pamiętaj, że w innych samochodach też jadą ludzie, którym mogą przydarzyć się różne historie. Być może ten wyprzedzający wszystkich młody kierowca właśnie jedzie do żony na porodówkę. Może ta wolno jadąca dziewczyna właśnie prowadzi samochód pierwszy raz bez wsparcia pasażera. Może ten szybki samochód obok wiezie kogoś na pilne spotkanie. Czasem wychodzimy z domu spóźnieni, mamy gorszy dzień, nie najlepiej się czujemy. Dając sobie wzajemnie więcej życzliwości, wszyscy na tym zyskujemy. Ważne, by reagować na sytuację na drodze i respektować przepisy. To dobra rada dla nas wszystkich!

Avatar

 • Anna
 • Opublikowano:
  08 sty 2021 05:30

  Udostępnij

  Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube