Ile kosztuje trener personalny i co wpływa na jego cenę?

Koszt usług trenera personalnego waha się między kilkudziesięcioma, a kilkoma setkami złotych. Wszystko zależy od doświadczenia trenera, regionu oraz modelu współpracy. Sprawdź, jak wybrać trenera i czy warto korzystać z jego usług.

Zawód trenera personalnego

W Polsce wykonywanie zawodu trenera personalnego nie wymaga żadnych uprawnień czy ukończenia kursu. Kwalifikacje sprawdza pracodawca według własnych wytycznych. Aktualnie zatem trenerem personalnym może zostać każdy. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio sprawdzać trenera przed podjęciem z nim współpracy.

Trener personalny – czym się zajmuje?

Trening personalny – na czym polega?

Trener personalny uczy prawidłowego wykonywania ćwiczeń, dobiera plan treningowy, rozpisuje go, a także może zajmować się zmianą żywienia. W zależności od metod pracy i doświadczenia trener prowadzi swojego podopiecznego pod kątem treningowym lub bardziej holistycznie. Na rynku spotkamy trenerów, którzy ograniczają się do pracy na siłowni i spotkań z podopiecznymi na treningach personalnych, a także takich, którzy oprócz ćwiczeń oferują rozpisanie diety i kursy motywacyjne.

Trenerzy personalni z dużym doświadczeniem prowadzą swoich klientów całościowo, czyli prócz rozpisania treningu i spotkań na siłowni oferują stały kontakt i motywację, wsparcie żywieniowe czy nawet zdrowotne.

Doświadczenie trenera personalnego

Z tego względu, że zawód trenera nie jest regulowany prawnie, warto przed przystąpieniem do współpracy z danym człowiekiem, sprawdzić jego kwalifikacje. Oddajemy bowiem takiej osobie własne zdrowie. Źle dobrane ćwiczenia czy nieprawidłowa technika ich wykonywania mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Podejmując współpracę z trenerem, należy sprawdzić, jakie kursy ukończył i jakie certyfikaty posiada. Trener, który inwestuje we własny rozwój i cały czas szkoli się u innych specjalistów będzie oczywiście droższy, jednak mamy pewność, że pracujemy z profesjonalistą.

Oprócz kursów warto sprawdzić ukończenie szkoły wyższej – dobrze rokują trenerzy po szkołach sportowych. Największą sławą cieszą się trenerzy, którzy na swoim koncie mają nagrody w zawodach sylwetkowych. Nie zawsze jednak idzie to w parze z umiejętnościami w prowadzeniu klientów. Lepiej będzie postawić na specjalistę z wykształceniem czy możliwością pochwalenia się pokaźną liczbą certyfikatów.

Na czym polega współpraca z trenerem personalnym?

W zależności od doświadczenia trenera oraz jego stawki możemy wyróżnić kilka modeli współpracy. Podstawowy to rozpisanie planu treningowego. Taka usługa będzie odpowiednia dla osób, które mają doświadczenie w treningach na siłowni. Jeśli jednak nasze doświadczenie jest znikome, samo rozpisanie planu będzie niewystarczające.

Trening personalny – na czym polega?

Najczęściej do trenerów personalnych zgłaszają się osoby, które po pierwsze chcą nauczyć się ćwiczyć na siłowni, a po drugie takie, które chcą zmienić swoją sylwetkę. Zarówno w pierwszej i w drugiej opcji najlepszym rozwiązaniem będą spotkania indywidualne z trenerem na siłowni. Taka współpraca może trwać nawet kilka lub kilkanaście miesięcy. Na samym początku trener dobiera indywidualny plan treningowy i uczy wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Na samych spotkaniach stara się także dostosować ćwiczenia do podopiecznego. W pierwszych tygodniach współpracy główny nacisk kładziony jest na technikę wykonywania ćwiczeń. Poprawność jest kluczowa, by wyrobić sobie dobre nawyki. Trener może również zaproponować zmianę nawyków żywieniowych, polecić dietetyka lub samodzielnie rozpisać plan żywieniowy do wdrożenia. Połączenie diety i regularnych ćwiczeń jest istotne, by osiągnąć zamierzone efekty.

Dobry trener personalny będzie również wsparciem i motywatorem. Oprócz spotkań na siłowni proponuje dodatkową aktywność do wykonywania samodzielnie np. rower, bieganie, basen. Będzie także w stałym kontakcie z klientem w przypadku pytań czy w momentach obniżonej motywacji.

Ważnym elementem współpracy z dobrym trenerem personalnym powinno być mierzenie efektów. Regularne ważenie, mierzenie obwodów ciała to przepis na podtrzymanie motywacji i klucz do sukcesu klienta. Jeśli Twój trener personalny tego nie robi, zastanów się nad zmianą specjalisty.

Ile kosztuje trener personalny?

Trening personalny – na czym polega?

Koszt współpracy z trenerem personalnym uzależniony jest od regionu, doświadczenia trenera oraz modelu współpracy. Za rozpisanie planu treningowego zapłacimy około 100 zł, za rozpisanie jadłospisu około 150 zł. Stawki za pojedyncze spotkania wahają się od nawet 30 zł do 300 zł. Trenerzy bez doświadczenia w prowadzeniu klientów i ci pracujący w małych miejscowościach będą sobie liczyli za godzinę około 30-50 zł. Z kolei trenerzy, którzy pracują w tym zawodzie od kilku lat, w renomowanych klubach, z sukcesami w zawodach sylwetkowych mogą zarządać nawet 300 zł za godzinę. Przeciętna, standardowa stawka to około 100 zł za godzinę. Decydując się na stałą współpracę możemy kupić pakiet treningów i tak np. 10 treningów będzie kosztowało w pakiecie mniej czyli np. 700 zł.

W dużych miastach koszt trenera personalnego będzie wyższy. Na to, ile kosztuje trener personalny, ma wpływ również tzw. ryczałt na siłowni. Większość klubów fitness i siłowni pobiera od trenerów tzw. ryczałt, czyli stałą miesięczną opłatę za możliwość prowadzenia klientów. Ryczałt w Warszawie może wynosić nawet 1500 zł za miesiąc. W mniejszych miejscowościach ta praktyka jest raczej rzadkością.

Trening personalny – na czym polega?

Trening personalny zazwyczaj trwa godzinę. Rozpoczyna się od rozgrzewki, ćwiczeń mobilizujących. Następnie wykonywane są ćwiczenia właściwe, dobrane indywidualnie do klienta. Trener uczy prawidłowej techniki, wskazuje na błędy, pokazuje też prawidłowe wykonanie. Na koniec spotkania wykonywane są również ćwiczenia rozciągające. Na treningu personalnym trener jest skupiony na kliencie – nie powinien w tym czasie korzystać z telefonu komórkowego czy spożywać swoich posiłków. Jeśli te praktyki mają miejsce, świadczą o braku profesjonalizmu.

Ile kosztuje trening personalny?

Pojedynczy trening personalny średnio kosztuje około 100 zł. W mniejszych miejscowościach będzie kosztował około 70-80 zł, a większych nawet 150 zł. Za rozpisanie planu treningowego i np. 3 treningi wprowadzające możemy zapłacić około 300 zł. Do kosztów treningu personalnego należy doliczyć również karnet na siłownię. Tutaj również panuje spora rozbieżność cen. Tak zwane sieciówki oferują opłaty nawet za 30 zł miesięcznie, jednak wiąże się to z umową na czas 24 miesięcy. Siłownie niezrzeszone, prywatne oferują karnety za około 130 zł miesięcznie.

Trener personalny – czy warto? 

Trening personalny – na czym polega?

Czy warto inwestować w trenera personalnego? Zdecydowanie tak, jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z siłownią. Samodzielna nauka może szybko skończyć się kontuzją czy osłabieniem motywacji. Praca z dobrym trenerem personalnym będzie efektywna i np. w 3 miesiące możemy zmienić swoją sylwetkę. Jeśli chcemy schudnąć, zmienić swoje ciało, zadbać o zdrowie i poprawić kondycję, indywidualne ćwiczenia będą świetną opcją. Trener zadba holistycznie o cały proces metamorfozy, więc jeśli zależy nam na schudnięciu, warto nawet zainwestować swoje oszczędności czy też wziąć niewielką pożyczkę, by spełnić swoje marzenia o pięknej sylwetce.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 122,30% - aktualne na dzień 29.06.2021. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    29 cze 2021 10:00

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube