Ile kosztuje wykończenie kuchni? Koszty remontu

Kuchnia to serce każdego mieszkania lub domu. Nie od dziś wiadomo, że każda organizowana przez nas impreza szybko przenosi się do kuchni. To właśnie tam przygotowujemy posiłki, spędzamy razem czas, przeżywamy codzienne radości i smutki. Naturalne więc jest, że co kilka lat wymaga ona odświeżenia. W czasie remontu kuchni najważniejsza jest dla nas funkcjonalność oraz stylowy wygląd. Ile kosztuje wykończenie kuchni? Sprawdźmy to!

Wykończenie kuchni – od czego zacząć?

Ile kosztuje wykończenie kuchni?

Bez względu na to, czy planujemy wykończenie zupełnie nowej kuchni, czy odnowienie tej, w której się już zadomowiliśmy, warto zacząć od szczegółowego projektu. Najpopularniejszym obecnie modelem kuchni są otwarte przestrzenie połączone z jadalnią lub salonem. Taka architektura powoduje, że niemal większość czasu spędzamy właśnie w kuchni. Z tego właśnie powodu jej wygląd jest bardzo ważny i warto go przemyśleć. Jeśli np. zdecydujemy się na płytki lub meble, które nie do końca nam pasują, to możemy mieć pewność, że w krótkim czasie codzienne patrzenie na nie będzie budziło w nas frustrację oraz niezadowolenie. Do tego dochodzi funkcjonalność oraz wygoda. Wykończenie kuchni powinno się opierać na praktycznych rozwiązaniach dopasowanych do potrzeb naszych oraz naszych bliskich. Dlatego, jeśli czujemy się w tym temacie zagubieni, warto skonsultować się z projektantem wnętrz, który dopasuje nowatorskie rozwiązanie do przestrzeni naszego mieszkania, a także dostosuje je do np. już posiadanych sprzętów AGD lub mebli.

Ile kosztuje wykończenie kuchni?

Załóżmy, że obliczamy koszty remontu kuchni, która znajduje się w nowo wybudowanym mieszkaniu w tzw. stanie deweloperskim. Zatrudniając projektanta, musimy liczyć się z ceną ok. 150zł/m2 za projekt. Z jednej strony może wydawać się to wysoką ceną, jednak z drugiej należy wziąć pod uwagę, że profesjonalnie przygotowany projekt pomoże nam uniknąć zbędnych kosztów, które możemy ponieść w wyniku naszej niewiedzy oraz braku doświadczenia.

Ile kosztuje wykończenie kuchni?

Bez względu, czy mamy już gotowy projekt, remont rozpoczynamy od ścian i sufitu. Robocizna, szpachlowanie, szlifowanie oraz dwukrotne malowanie to koszt ok. 30-45zł/m2. Do tego należy również doliczyć koszt materiałów. Tutaj ceny mogą być bardzo różne w zależności od marki produktów oraz miejsca, gdzie je kupimy. Polecamy wybór dużych hurtowni budowlanych, które przy zakupie większej ilości produktów, często proponują zniżki na materiały. Ile kosztuje zatem wykończenie kuchni? Średnie ceny mogą wynosić:

 • grunt: od 6 do 9 zł za 1 litr;
 • gładź szpachlowa: od 15 do 50 zł za worek;
 • biała farba: od 30 do 70 zł za 5 litrów;
 • kolorowe farby: od 60 zł w górę za 5 litrów;
 • podwieszany sufit: od 50 do 150 zł/m2 w zależności od skomplikowania;
 • fototapeta na ścianę pod wymiar: od 250 zł za sztukę;
 • podłoga w zależności od materiału: od 20 do 200 zł/m2.

Dużym wyzwaniem, nie tylko finansowym, jest dobór mebli, armatury oraz sprzętu AGD. Przy meblach wszystko zależy, czy chcemy mieć oryginalne, tworzone na wymiar, czy zadowolą nas praktyczne, gotowe rozwiązania, które swoją dbałością o szczegóły często nie ustępują tym na zamówienie. Ceny mebli gotowych zaczynają się już nawet od 2 tysięcy złotych, przy personalizowanym zamówieniu cena wzrasta na starcie do 6 tysięcy złotych. Przy zamawianiu mebli, upewnijmy się, że cena zawiera montaż wykonany przez fachowca. Łatwo bowiem uszkodzić nowe meble nieumiejętnym montowaniem. Jeśli chodzi o AGD, to wachlarz cenowy jest bardzo duży w zależności od firmy, funkcjonalności sprzętu oraz naszych potrzeb. Podpowiemy jednak, że planując remont kuchni, warto rozeznać się wśród promocji i skorzystać np. z akcji rabatowych w Black Friday.

Remont kuchni tanim kosztem

Ile kosztuje wykończenie kuchni?

Jeśli nie dysponujemy nieograniczoną gotówką i nasz budżet przeznaczony na remont kuchni jest dosyć napięty, istnieje kilka sposobów, żeby przeprowadzić taki remont tanim kosztem. Jak zrobić to w przypadku kuchni, z której już korzystamy? Zdradzamy kilka sposobów.

Po pierwsze, rozejrzyj się, co leży na Twoich ścianach? Jeśli są to płytki, to przy użyciu odpowiednich farb możesz je samodzielnie przemalować na dowolny kolor. Wtedy poniesiesz koszt jedynie materiałów, czyli farby, pędzli oraz folii ochronnej. A co jeśli Twoje ściany zdobi łuszcząca się farba? Nic prostszego! Wraz z pomocą bliskich lub przyjaciół bez problemu poradzicie sobie z pozbyciem się starej farby i nałożeniem nowej. Dobrym wyjściem może być też wybór wodoodpornej tapety. W Internecie znajdziesz mnóstwo przewodników, które krok po kroku Ci w tym pomogą. Uwierz tylko w swoje możliwości!

Jeśli masz meble, które z jakichś względów chcesz wymienić – postaw na kreatywność! Szafki można podreperować, jeśli są uszkodzone oraz za pomocą okleiny i farby zmienić ich fronty. Super rozwiązaniem są też wszelkiego rodzaju szablony do odmalowania lub naklejki. Nie dość, że możesz dzięki nim sprawić, aby Twoje meble były jedyne w swoim rodzaju to jeszcze będziesz mieć z tego ogromną satysfakcję i świetną zabawę. Jeśli jednak zdecydowanie wolisz bardziej gruntowne zmiany, możesz zdecydować się na wymianę jedynie frontów swoich mebli. Należy je wtedy zamówić na wymiar u stolarza lub w profesjonalnej firmie.

Pamiętajmy, że diabeł tkwi w szczegółach. Za pomocą modnych dodatków oraz efektownych rozwiązań możesz w prosty sposób zmienić charakter wnętrza swojej kuchni. Jeśli po prostu obecny styl wydaje Ci się staroświecki lub nudny, takie rozwiązanie będzie najlepszym wyborem. Sklepy meblowe proponują szereg innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą Ci ożywić oraz unowocześnić wnętrze.

Co w nagłych wypadkach?

Ile kosztuje wykończenie kuchni?

Niestety nie wszystko w życiu da się przewidzieć. I o ile w naszej kuchni widzimy konieczność zmian ze względów estetycznych, to takie działania można sobie spokojnie rozplanować etapami. Co jednak, jeśli zabrakło nam środków na wykończenie kuchni w nowym mieszkaniu lub niespodziewanie nastąpiła awaria, np. lodówki? Jeśli nie jesteśmy na to gotowi finansowo, pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać z pożyczki, która w szybki sposób pozwoli nam się uporać z problemem. Należy jednak dobrze taką decyzję przemyśleć. Przystępując zatem do wzięcia pożyczki na remont kuchni, rozpiszmy sobie dokładnie wszystkie działania, materiały oraz ich koszty. Podzielmy całą kwotę na tyle rat, abyśmy miesięcznie byli w stanie bez problemu ją spłacić. Jeśli podejdziemy do tematu z rozwagą i rozsądkiem, już niedługo będziemy mogli przygotowywać swoje popisowe dania w zupełnie nowej, inspirującej przestrzeni.

Avatar

 • Anna
 • Opublikowano:
  27 lip 2020 09:05

  Udostępnij

  Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube