Informacje dla szczęściarzy - podatek od wygranej w lotto!

„A gdyby to mnie udało się wygrać dużo pieniędzy…” – takie sformułowania często można usłyszeć w prywatnych rozmowach. Po nich zazwyczaj wymieniamy rzeczy, które z chęcią byśmy kupili oraz najbliższych, którym przypadłby procent z wygranej. Zanim jednak zaczniemy dzielić nagrodę, pamiętajmy, że urząd skarbowy jako pierwszy upomni się o swoją część.

Podatek od wygranej

Informacje dla szczęściarzy - podatek od wygranej w lotto!

Na loterie i różnego rodzaju konkursy można natknąć się na każdym kroku. Szczęścia możemy szukać w loteriach liczbowych, promocjach organizowanych w mediach oraz przez marki, a także w wielu innych miejscach. Wszystkie łączy wspólny mianownik - wygrana kwota lub przedmiot, objęte są podatkiem w wysokości 10%. Oznacza to, że część zwycięskiej sumy trafi na konto urzędu skarbowego, a nie do naszej kieszeni.

Rachunek jest prosty. Jeśli w loterii liczbowej wygraliśmy okrągły milion, to kwota, którą będziemy musieli przekazać fiskusowi, wyniesie 100 tys. złotych. Oczywiście sprawa komplikuje się w momencie, gdy zamiast pieniędzy udaje nam się wygrać nagrodę rzeczową np. samochód osobowy.

Co w przypadku nagród rzeczowych?

Informacje dla szczęściarzy - podatek od wygranej w lotto!

Wychodzi więc na to, że jeśli wygralibyśmy samochód o wartości 100 tys. zł, to bylibyśmy zobowiązani do przekazania urzędowi skarbowemu aż 10 tys. zł. Trudno jednak oczekiwać od zwycięzcy, że stać go na taki wydatek.

Pierwszym pomysłem, który w takiej sytuacji może przyjść na myśl, jest sprzedaż wygranej i przekazanie części pieniędzy fiskusowi. Problem polega jednak na tym, że odbiór nagrody jest możliwy dopiero po uregulowaniu kwestii podatkowej. Mając jednak świadomość tego, że nie każdy będzie w stanie pokryć tak dużą kwotę, organizatorzy konkursów na starcie deklarują zapłatę podatku.

Kiedy unikniemy opłaty?

Czy podatek od wzbogacenia dotyczy wszystkich nagród finansowych i rzeczowych? Okazuje się, że jest kilka wyjątków. Nie wszystkie wygrane sumy objęte są takim obowiązkiem. Podatek dotyczy kwot przekraczających 2280 zł, jeśli wartość wygranej jest niższa, nie musimy martwić się dodatkową opłatą. Drugim wyjątkiem są konkursy organizowane przez środki masowego przekazu, konkursy specjalne o tematyce naukowej, kulturalnej, dziennikarskiej oraz sportowej. W tym wypadku jednak limit jest niższy i wynosi 2000 zł. Oczywiście dotyczy to zarówno nagród pieniężnych, jak i rzeczowych.

Nagroda na sprzedaż

A co w sytuacji, jeśli nagroda nie przypadnie nam do gustu lub po prostu będziemy chcieli ją sprzedać? Warto pamiętać, że zgodnie z prawem, kwota z takiej transakcji również jest opodatkowana. Żeby otrzymać pełną sumę bez potrzeby oddawania części pieniędzy, należy wstrzymać się ze sprzedażą przez pewien czas. Jeśli nagrodą jest mieszkanie, możemy je odsprzedać dopiero po 5 latach. W przypadku pozostałych nagród, jak np. samochód jest to pół roku od momentu ich otrzymania.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    12 lip 2019 11:23

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube