Jak nie stracić oszczędności na wakacyjnych wyjazdach?

Wakacje – okres, na który wszyscy czekamy. Po długich miesiącach w pracy marzy nam się rozkoszny, długi wypoczynek. Często spragnieni słońca i relaksu dosłownie tracimy głowę. Nagle nie zwracamy uwagi na to, ile wydajemy. A przecież można odpocząć i, przy okazji, nie zbankrutować! Jak to zrobić, żeby nie stracić oszczędności na wakacyjnych wyjazdach?

Nie przejedz majątku

Jak nie stracić oszczędności na wakacyjnych wyjazdach?

Podstawą sukcesu w tym zakresie, jest przygotowanie solidnego, rozsądnego planu wakacji i, co za tym idzie, wydatków. Największe korzyści może nam przynieść rezerwowanie ofert typu first minute lub last minute. Takie opcje są zwykle znacznie tańsze niż wyjazdy kupowane w najgorętszym okresie. Dzięki nim w naszym portfelu może zostać nawet kilkaset złotych! W zależności od naszych upodobań decydujemy się na all inclusive, czyli wyjazd z pełnym wyżywieniem lub taki z samymi śniadaniami czy też bez posiłków. Ten pierwszy wariant jest zwykle nieco droższy, pozwala jednak nie wydać zbyt dużo na posiłki na mieście. Nie wszyscy jednak lubią klimat podobnych wypadów. Wtedy najlepiej zarezerwować pokój z aneksem kuchennym, w którym będziemy mogli sami przygotować szybki obiad. Oszczędność gotowa!

Zaplanuj wycieczki

Jak nie stracić oszczędności na wakacyjnych wyjazdach?

Obojętnie dokąd się wybieramy, sprawdźmy wcześniej orientacyjne ceny na miejscu. Pozwoli to dobrze się przygotować na czekające nas wydatki. Wakacje mają być czasem relaksu i szkoda by było, gdyby zaskoczył nas koszt lampki wina czy przekąsek w barach i restauracjach. Dobre zorientowanie się w lokalnych warunkach pozwoli nam przygotować odpowiednio wcześniej konkretny budżet na wyjazd.

Warto również sprawdzić ceny biletów autobusowych czy pociągowych w miejscu naszego wypoczynku. Być może bardziej opłacalną opcją będzie wynajęcie samochodu na kilka dni wakacji. Dzięki temu, zwiedzimy możliwie dużo atrakcji. To też dodatkowa wygoda i, paradoksalnie, czasami niższe koszty niż te, które spotkamy w komunikacji miejskiej.

Plażuj rozsądnie

Z kapitału wypłukać nas mogą także pozornie pozbawione kosztów atrakcje, takie jak np. plażowanie. Większość kurortów na plażach ustawia leżaki i parasole, za których użytkowanie należy zapłacić. W niektórych miejscach ceny dochodzą do 30 euro za dzień! Dlatego, jeśli chcemy rozsądnie zarządzać pieniędzmi, powinniśmy zawsze mieć przy sobie ręcznik i własny parasol, który swobodnie możemy wbić w piasek. Pozwoli nam to zaoszczędzić sporo pieniędzy, które przydadzą się na inne przyjemności i rozrywki.

Ubezpiecz się!

Jak nie stracić oszczędności na wakacyjnych wyjazdach?

Jadąc na zagraniczne wakacje, warto pomyśleć o pewnych zabezpieczeniach. Po pierwsze – ubezpieczenie. W większości przypadków sprawdzi się karta EKUZ wydawana przez każdy lokalny oddział NFZ. Zapewnia nam ona opiekę medyczną w razie wypadków i chorób, które w innym przypadku mogłyby nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Po drugie – karta multiwalutowa, która sprawi, że bank nie będzie pobierał od nas opłat za wypłaty w zagranicznych bankomatach i za transakcje kartą wykonywane w innych niż Polska krajach.

Bądź rozsądny

Co jednak najważniejsze, na wakacjach – mimo odprężenia – powinniśmy zawsze zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że jako turyści stanowimy łakomy kąsek dla lokalnych oszustów i złodziei. Cenne przedmioty nośmy przy sobie w zamkniętej szczelnie torbie lub plecaku. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z depozytu, który często dostępny jest w hotelach. Składamy tam istotne przedmioty i pieniądze, które są bezpiecznie przechowywane przez obsługę. W wielu kurortach i turystycznych miejscowościach problemem są także drobni oszuści, którzy czyhają na naszą naiwność. Nigdy więc nie kupujmy niczego od wyglądających podejrzanie, ulicznych handlarzy, nie dajmy się zaczepiać i nie zapuszczajmy się w miejsca, których oglądanie stanowczo odradzają mieszkańcy.

Przed wyjazdem zaplanujmy budżet i starajmy się go trzymać już w trakcie wyjazdu. Wakacje nie muszą pozbawić nas oszczędności, powinny być spokojnym wypoczynkiem w pięknym otoczeniu.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    30 maj 2019 01:35

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube