Jak oszczędzać pieniądze na studiach?

Budżet studenta bywa niewielki. Choć coraz więcej osób na studiach zaczyna podejmować pierwsze prace, to jednak czas jaki mogą im poświęcić często nie pozwala na wyrobienie pełnego etatu. Mimo tych trudności, studenci są mistrzami w trudnej sztuce finansowego wiązania końca z końcem i zawsze są w stanie wygospodarować kilka groszy na drobne przyjemności. Ale czy pamiętają o tym, żeby oszczędzać?

Po co właściwie oszczędzać będąc na studiach?

Ktoś mógłby zadać to pytanie. Przecież student nie ma jeszcze rodziny na utrzymaniu, a w kryzysowych sytuacjach zawsze może zwrócić się o pomoc do rodziców. Jednak im szybciej zaczniemy wyrabiać sobie nawyk odkładania pieniędzy na czarną godzinę, tym łatwiej nam będzie później – w prawdziwym, dorosłym życiu organizować swoje wydatki tak, aby coś nam zostało na koniec miesiąca.

Planuj starannie budżet i nie daj się ponieść emocjom

Dokładne planowanie domowego budżetu jest kluczową kwestią jeżeli chcemy mieć kontrolę nad tym ile pieniędzy i na co wydajemy. Jeżeli na początku każdego miesiąca, po otrzymaniu wypłaty, zaplanujemy jaką kwotę możemy na co przeznaczyć, będzie nam o wiele łatwiej zachować umiar i nie damy się tak łatwo ponieść szałowi wyprzedaży, czy zakupom pod wpływem impulsu. Nie ma nic złego w wydawaniu uczciwie zarobionych pieniędzy – należy jednak pamiętać, aby nie marnować ich bezmyślnie.

Regularnie odkładaj

Jak oszczędzać pieniądze na studiach?

Jeżeli będziesz regularnie odkładał, chociażby niewielkie sumy pieniędzy, po jakimś czasie uzbiera się zapasowa kwota, która da ci poczucie bezpieczeństwa. To ważne aby wyrobić w sobie nawyk odkładania pieniędzy – dzięki temu będziemy przygotowani na różne życiowe niespodzianki, a konieczność wyłożenia dodatkowych sum na niespodziewane wydatki nie będzie dla nas problemem.

Pamiętaj o nagrodach dla samego siebie

Jednak studia, to dopiero wstęp do dorosłego życia. Warto korzystać z tego czasu, kiedy nie ciążą nad nami większe zobowiązania. Co jeżeli w okresie wakacyjnym chcielibyśmy pojechać na wycieczkę, żeby wynagrodzić sobie całoroczny trud nauki, a nasze obecne fundusze nie pozwalają nam na to? Jeżeli w perspektywie mamy większy przypływ gotówki, a potrzebujemy jej „na teraz” bo np. zobaczyliśmy świetną ofertę wycieczki last minute – warto rozważyć opcję wzięcia pożyczki. Warto poszukać takiej, przy której wszystkie formalności będzie można załatwić przez Internet, a pieniądze na naszym koncie pojawią się nawet w ciągu tego samego dnia.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    17 maj 2019 10:06

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube