Koszty ogrzewania domu – porównujemy różne metody

Przebieranki

Kreatywne, wspierające rozwój i pełne zabawy – takie powinny być idealne, dziecięce urodziny. Ile maluchów, tyle pasji i pomysłów. W zależności od tego, jakie mamy środki i w jakim wieku są nasze pociechy, możemy pomyśleć nad różnymi scenariuszami. Bale maskowe, imprezy tematyczne, leśny survival – jest w czym wybierać!

Wielu z nas marzy o własnych czterech kątach – nie malutkim mieszkaniu, a o domu z prawdziwego zdarzenia. Z ogrodem, skośnym dachem i drewnianymi okiennicami… Jednak ze sfery marzeń trzeba zejść na ziemię, jeśli chodzi o budowę takiego wyśnionego lokum. Wiąże się to bowiem z wieloma decyzjami już na etapie projektu, a także stawiania murów. Jedną z najistotniejszych decyzji, jaką podjąć muszą przyszli właściciele domu, jest kwestia ogrzewania. Jakie wybrać, by było ekonomiczne, ekologiczne, bezpieczne i nie sprawiało problemu licznymi awariami? Oto niewielkie zestawienie, które pozwoli wybrać najlepszą opcję.

Koszty ogrzewania domu

Sposoby i koszty ogrzewania domu

Koszt ogrzewania domu niewątpliwie jest najwyższym kosztem, jaki się ponosi w codziennej eksploatacji budynku. Warto już na etapie projektowania wziąć to pod uwagę. Dużo bardziej obciążającą opcją będzie na pewno nieocieplony budynek, dlatego nawet na etapie montowania elewacji warto o to zadbać. Specjalne wykonanie i odpowiednie surowce pozwolą na niemałe oszczędności. Również dach powinniśmy ocieplić. Bardzo skutecznie działająca jest wata szklana, którą warto otulić zarówno drewniany, jak i blaszany dach. Odpowiedni dobór dachówki również ma tu spore znaczenie.

Inną opcją, na jaką należy zwrócić uwagę, jest liczba okien i otwartych przestrzeni. Im więcej okien, tym dom jest oczywiście jaśniejszy, jednak pamiętać należy, że nie pozostają one bez znaczenia dla temperatury wewnątrz. Zimą ma to wpływ na ochłodzenie pomieszczeń, latem z kolei wpadające słońce dodatkowo ogrzewa przestrzeń. Tak więc już na etapie projektu możemy wprowadzić kilka usprawnień dla obniżenia kosztów ogrzewania. Najważniejszą jednak kwestią, i to nie tylko z perspektywy ekonomicznej, jest rodzaj paliwa, którym będziemy ogrzewać. Skupimy się na rozwiązaniu gazowym i elektrycznym. Co nieco opowiemy o alternatywnych sposobach pozyskiwania energii, również tych odnawialnych, natomiast świadomie pomijamy piece węglowe, z których rezygnuje się w nowoczesnym budownictwie. Nie jest to ani opcja zdrowa, ani na dłuższą metę opłacalna, ani ekologiczna.

Poniżej przedstawiamy porównanie kosztów ogrzewania różnymi sposobami.

Rozwiązania gazowe

Ogrzewanie gazowe często wiąże się z opcją posiadania kotła, a więc i specjalnego pomieszczenia (a przynajmniej wydzielonej strefy) w domu. Najczęściej decydują się na nie ci, którzy mają możliwość podłączenia się do miejskiej sieci gazowej. Jest to znaczne ułatwienie, nie potrzeba wówczas zaopatrywać się w zbiornik i regularnie go napełniać, a jedynie wystarczy przyłączyć się i w zasadzie płacić rachunki. To pierwsza rzecz, którą należy wziąć pod uwagę, analizując roczny koszt ogrzewania gazem.

Sposoby i koszty ogrzewania domu

Współczesne kotły kondensacyjne właściwie się nie psują i nie wymagają obsługi, a to spore ułatwienie w codziennym dbaniu o ład i porządek w domu. Kotły te charakteryzują się również dużą wydajnością i sprawnością, a to pozwala znacznie obniżyć codzienne koszty. Jeśli jednak nie ma w okolicy opcji podpięcia się do sieci, należy pamiętać o zbiorniku – można go kupić lub wydzierżawić – i o dostawach gazu, które po zmianie przepisów należy odpowiednio wcześnie zgłosić. Oznacza to, że trzeba skrupulatnie pilnować, by gazu nie zabrakło, bo zostaniemy bez ogrzewania i ciepłej wody!

Koszty ogrzewania gazem są uzależnione również od powierzchni budynku, izolacji, stanu murów, liczby okien i drzwi.

t

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne to wygodne rozwiązanie – nie wymaga obsługi, dodatkowych pomieszczeń, a opłaty zamykają się w jednym rachunku. Należy jednak pamiętać, że kwota na tym rachunku znacznie wzrośnie – koszt ogrzewania elektrycznego jest wysoki. O ogrzewaniu elektrycznym trzeba pomyśleć już przy planowaniu sieci elektrycznej w domu, potrzebna bowiem będzie większa moc przyłączeniowa. Ale to właściwie jedyny dodatkowy koszt, jaki ponosimy i jest on właśnie na etapie planowania i inwestycji. Dlatego, jeśli chodzi o montaż, jest to rozwiązanie bodaj najtańsze ze wszystkich. Pozwala nam chociażby zrezygnować z budowy komina i całej wentylacji potrzebnej w przypadku kotłów znajdujących się w budynku.

Schody zaczynają się później, bo eksploatacja jest znacznie droższa niż przy innych opcjach ogrzewania. Warto jednak podkreślić, że jest to rozwiązanie bezpieczniejsze niż gazowe. Komfort obsługi ogrzewania elektrycznego jest zatem spory. Miesięczne koszty ogrzewania elektrycznego potrafią być bardzo wysokie i często wymuszają na użytkownikach oszczędności.

Inne metody?

Coraz większą popularnością cieszą się tak zwane domy inteligentne, w których kluczową rolę odgrywają odnawialne źródła energii. Wysoko zaawansowane technicznie budynki to rozwiązanie niezwykle ekologiczne i ekonomiczne. Począwszy od projektu, a skończywszy na wprowadzeniu nowinek technologicznych – oto opcja rodem z przyszłości.

Sposoby i koszty ogrzewania domu

Najczęściej stosuje się w niej pompy ciepła lub instaluje elektryczne ogrzewanie, do którego prąd pozyskiwany jest z energii słonecznej lub innych odnawialnych źródeł energii. To niestety wciąż jednak bardzo drogie rozwiązania i chociaż zwracają się stosunkowo szybko, wymagają sporego nakładu finansowego na etapie budowy i inwestycji. Zwykle przekraczają one przeciętne możliwości, jest na to jednak sposób. Pożyczki pozwalają na zastrzyk gotówki spłacany później w niewielkich ratach. Oprócz tego warto sprawdzić, czy w okolicy nie ma specjalnego funduszu wspierającego budowę odnawialnych źródeł energii, pozwala to bowiem na pozyskanie środków inwestycyjnych i, co za tym idzie, obniża miesięczne koszty ogrzewania. Warto się zainteresować tematem, ponieważ ten rodzaj ogrzewania zwraca się w krótkim czasie i później pozwala na grzanie właściwie bez żadnych kosztów. Pozwoli to na spokojną spłatę pożyczki w określonym terminie.

Porównanie

Na koniec porównanie kosztów ogrzewania. Chociaż wciąż za najtańsze uważa się paliwa stałe – węgiel czy drewno, zdecydowanie odchodzi się od tego rodzaju praktyk w nowoczesnych domach. Nie są to rozwiązania ekologiczne, a dalekosiężne skutki mogą być znacznie gorsze od czasowych oszczędności. Dlatego pod uwagę bierze się dzisiaj głównie trzy opcje – ogrzewanie gazowe, elektryczne i pozyskiwanie energii z alternatywnych źródeł. Jeśli chodzi o pierwsze rozwiązanie, jest ono stosunkowo przyjazne dla przyrody, gaz ziemny nie emituje wielu szkodliwych substancji, jego pozyskiwanie nie jest specjalnie inwazyjne, a sama instalacja nie wymaga późniejszej obsługi. Minusem tego rozwiązania jest niestała cena surowca, a także minimalne, ale jednak istniejące ryzyko wybuchu. W kwestii opcji numer dwa – płacimy za komfort, ale jest to cena niezwykle wysoka. Trzecie rozwiązanie natomiast jest przyszłościowe i warto je rozważyć, jednak liczyć się trzeba ze sporymi kosztami inwestycyjnymi. Dla takiego komfortu dobrze jednak rozważyć pożyczkę, by później nie ponosić niemal żadnych kosztów.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    17 lis 2020 03:54

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube