Kredyt na wesele - jak poradzić sobie ze ślubnymi wydatkami?

Ślub to zdecydowanie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Początek nowej, wspólnej drogi nowożeńcy chcą zazwyczaj świętować z przytupem. To dobra okazja do integracji obu rodzin i wspólnej zabawy. Organizacja całego przedsięwzięcia wiąże się, niestety, z dużymi kosztami. Opłaty kościelne, urzędowe, wynajem sali weselnej, orkiestry lub DJ-a, dekoracje, jedzenie, stroje państwa młodych – od tych wszystkich rzeczy może się zakręcić w głowie. Nie oszukujmy się – mało kogo jest stać na to, by wyłożyć gotówkę na takie wydatki z własnej kieszeni. Dlatego, pomimo wsparcia finansowego swoich rodzin, coraz więcej par decyduje się na wzięcie kredytu.

Statystyki i koszty wesela na 100 osób

Jak poradzić sobie z ślubnymi wydatkami?

Od 41 do 60 tysięcy złotych – tyle według statystyk wydaje na organizację ślubu i wesela największa grupa ankietowanych nowożeńców. Tylko o 6% mniej respondentów deklaruje, że ich wydatki wahały się w przedziale 61 – 80 tysięcy złotych. Nie ma co ukrywać – kiedy nadchodzą wielkie, życiowe wydarzenia Polacy wciąż postępują według zasady: „zastaw się, a postaw się!”. 20% ankietowanych deklaruje, iż na uroczystości związane ze swoją zmianą stanu cywilnego wyda mniej niż 40 tysięcy złotych. To koszt niewiele mniejszy niż cena kilkuletniego auta klasy premium. Nie ma w tym nic dziwnego – w większości przypadków okazja do takiego świętowania zdarza się raz w życiu. Każdy chciałby spędzić ten dzień wyjątkowo, w gronie najbliższych osób. Planując koszt wesela na 100 osób, musimy liczyć się ze stosownymi do liczby gości wydatkami.

Tradycyjnie przyjmuje się, że rodzina panny młodej pokrywa wydatki związane z weselem i suknią ślubną, natomiast rodzice pana młodego płacą za ślub, obrączki, alkohol, bukiet przyszłej małżonki oraz takie atrakcje jak orkiestra, fotograf czy kamerzysta. Jednak coraz więcej par ceni sobie niezależność. Ponad połowa respondentów deklaruje, że wraz z rodzicami partycypują w kosztach przedsięwzięcia. Tylko 8% osób przyznaje, że korzysta z wcześniej odłożonych w tym celu pieniędzy.

Zaplanuj wydatki ślubne

Jak poradzić sobie z ślubnymi wydatkami?

Bez względu na to, czy planujesz wystawną uroczystość na 200 osób, czy skromny obiad tylko dla najbliższych, warto zrobić listę wydatków ślubnych. Kiedy już będzie wiadomo, czego dokładnie potrzebujemy, można zacząć wstępne szacowanie kosztów. Dobrze jest sporządzić tabelę, w której rozpiszemy wszystkie kwoty. Mając ich dokładny obraz przed oczami, o wiele łatwiej będzie nam poszukać oszczędności.

W uproszczeniu, wydatki związane z całą imprezą podzielmy na trzy kategorie:

Ślub: w tym miejscu weźmy pod uwagę wszystko, co wiąże się z samą ceremonią zaślubin. Urząd Cywilny pobiera standardową opłatę w wysokości 84 zł, chyba że planujecie przysięgać sobie miłość poza murami pałacu ślubów. Wtedy należy dopłacić dodatkowe 1000 zł. Inaczej sprawa wygląda z zawarciem związku małżeńskiego w kościele. Tu oprócz standardowej opłaty „co łaska” za udzielenie sakramentu, której koszt zazwyczaj waha się między 500 zł a 1000 zł w zależności od parafii, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami organisty i wystroju świątyni.

Wesele: tutaj można wpisać wszystkie rzeczy, związane z organizacją przyjęcia. Koszty sali, alkoholu, dekoracji, DJa lub orkiestry weselnej, kamerzystę, dekoracje, catering etc. To zdecydowanie najbardziej kosztowna i pojemna kategoria, jednocześnie dająca nam najwięcej możliwości do modyfikacji cen. Np. sale weselne znajdujące się poza granicami dużych miast będą zdecydowanie tańsze. Jednak w takim wypadku należy doliczyć koszty związane z noclegami dla gości itd.

Para młoda: wydatki związane ze strojami, makijażem i transportem do kościoła przyszłych nowożeńców. W tej kategorii warto uwzględnić także: obrączki, zaproszenia, winietki na stoły i wszystkie inne drobiazgi.

Ceny wyżej wymienionych produktów i usług mogą zależeć od wielu czynników. Będą rosły, jeżeli uroczystość zaplanujemy w sezonie ślubnym, w najbardziej obleganych miejscach. Podobnie sprawa wygląda z ubraniami. Za dobry garnitur panowie mogą zapłacić nawet 2 tys. zł, jednak za garnitur określony przez sprzedawcę mianem „ślubnego” zapłaci się znacznie więcej. Mając oczy otwarte na sztuczki marketingowców, jesteśmy w stanie znacznie oszczędzić.

Kredyt na wesele – pomocna dłoń dla każdego

Jak poradzić sobie z ślubnymi wydatkami?

Teraz kiedy masz już rozplanowane koszty, zastanów się, skąd wziąć pieniądze. Nie warto liczyć na przypływ gotówki z prezentowych kopert – bardzo często koszt uroczystości się nie zwróci. Aby nie obudzić się po ślubie z masą naglących terminów zapłaty, warto zastanowić się nad wsparciem finansowym. Kiedy już wyczerpie się nasze rodzinne zaplecze, wzięcie kredytu na ślub, z którego zasobów pokryjemy wszystkie wydatki, może być dobrym rozwiązaniem. Jak do tego podejść?

Mając przygotowany dokładny kosztorys wydatków związanych z uroczystościami, w prosty sposób stwierdzisz, ile dodatkowej gotówki będzie Ci potrzebne. Trzymając się założonych na początku kwot, uchronisz się przed pożyczeniem zbyt dużej kwoty, która potem rozpłynie się w niewiadomych okolicznościach. Obecnie istnieje na rynku wiele instytucji, które pozwolą nam na uzyskanie dodatkowych funduszy w prosty sposób, bez konieczności stania w kolejkach i długiego oczekiwania na decyzję kredytową. W wirze przedślubnych przygotowań mała liczba formalności będzie dodatkowym atutem. Jeżeli zależy Ci na czasie – a tego przed uroczystością jest coraz mniej – doskonałym wyjściem będzie wzięcie pożyczki online.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    03 sty 2020 12:03

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube