Oszczędzanie pieniędzy - jakie błędy popełniamy najczęściej?

Używane auta sprowadzane z Niemiec cieszą się w naszym kraju dobrą renomą. Przyjęło się uważać, że są one w lepszym stanie technicznym, regularnie serwisowane przy użyciu oryginalnych części zamiennych oraz częściej garażowane. I chociaż do klasyki dowcipnych powiedzonek weszło już stwierdzenie Niemiec płakał jak sprzedawał, to amatorów używek zza zachodniej granicy wciąż nie brakuje.

Zagraniczne auto – czy warto korzystać z usług pośredników?

Oszczędzanie pieniędzy - jakie błędy popełniamy najczęściej

Dobrze jest mieć oszczędności. Dodatkowa gotówka uratowała niejednego w kryzysowej sytuacji. Jednak bardzo ciężko jest się zmobilizować do tego, aby część pieniędzy z miesięcznego budżetu odkładać na rachunek oszczędnościowy.  Czy wiesz, jakie błędy w gospodarowaniu pieniędzmi prowadzą do tego, że z miesiąca na miesiąc trudno jest nam zaoszczędzić – chociażby niewielką sumę?

Brak planowania domowego budżetu

Aby uzyskać realną władzę nad swoimi pieniędzmi, warto jest poświęcić kilkadziesiąt minut w miesiącu na zaplanowanie domowego budżetu. Zsumuj łączną wartość wszystkich pieniędzy jakimi będziesz dysponował i odlicz od niej: obowiązkowe opłaty za rachunki, abonamenty i inne zobowiązania finansowe. Oszacuj ile mniej więcej pieniędzy będziesz potrzebował na jedzenie, opłaty za auto bądź komunikacje miejską i inne stałe wydatki jakie masz co miesiąc. Dopiero po odliczeniu niezbędnych kosztów, zostanie ci suma, którą możesz dowolnie dysponować. Warto część z niej przeznaczyć właśnie na oszczędzanie. Znając mniej więcej ramy miesięcznych wydatków, będziesz mógł pracować nad ewentualną redukcją niepotrzebnych kosztów, tak aby móc przeznaczyć więcej pieniędzy na inne cele.

Kupowanie pod wpływem impulsu

Ciężko jest oprzeć się promocjom w sklepach. Zwłaszcza że sprzedawcy zazwyczaj zachęcają klientów, mówiąc, że druga taka okazja już się nie powtórzy. Ale kiedy idziesz do sklepu następnym razem: znowu, kolejna promocja! Warto zachować zimną krew przy zakupach i umieć na chłodno ocenić czy proponowana nam oferta rzeczywiście jest korzystna dla nas w tej chwili. Nie warto kupować produktów na zapas – pomyśl o swoim zaplanowanym budżecie. Po co kupować np. kosmetyki na zapas, skoro w przyszłym miesiącu i tak będziesz miał na to przeznaczone fundusze do wykorzystania?

Zbyt częste jedzenie na mieście

Oszczędzanie pieniędzy - jakie błędy popełniamy najczęściej

Jedzenie przygotowywane w domu, jest o wiele tańsze od tego oferowanego nawet w najtańszych jadłodajniach. Warto wyrobić sobie nawyk przygotowywania własnoręcznie posiłków do pracy – będzie to nie tylko zdrowsze dla naszego portfela, ale też i organizmu. Zabrana z domu w kubku termicznym, przed wyjściem kawa może być równie smaczna jak ta z popularnej kawiarni– ten nawyk poprawi wydolność nie tylko naszego domowego budżetu – rezygnując z zakupu napoju w jednorazowym kubku, przyczyniamy się do mniejszej produkcji śmieci.

Brak silnej woli

To wydaje się być kluczowa przyczyna niepowodzenia jeżeli chodzi o oszczędzanie pieniędzy. Trzeba umieć odmawiać sobie przyjemności i ściśle trzymać się wcześniejszych postanowień. Nawet najlepiej zaplanowany domowy budżet nie spełni swojej roli jeżeli nie będziemy przestrzegać harmonogramu wydatków. Jeżeli nie będziemy wystarczająco silni, aby nie dać się skusić kolejnej promocji i by konsekwentnie przygotowywać sobie posiłki w domu – będzie nam bardzo ciężko odłożyć cokolwiek.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    19 sie 2019 12:42

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube