Poradnik pożyczkowy dla osób starszych

Pożyczka bywa czasami odpowiednią metodą na poradzenie sobie z jakąś nagłą życiową potrzebą, na to, by nareszcie wyjechać w wymarzoną podróż lub opłacić rozwój pasji i zainteresowań. Żeby jednak stała się wartościową pomocą, powinna być dobrze przemyślana, dopasowana do potrzeb kredytobiorcy i udzielana przez godną zaufania, solidną firmę. Sytuacja jest szczególna wtedy, kiedy dotyczy seniorów. Jak poruszać się w skomplikowanym świecie bankowości? Oto poradnik pożyczkowy dla osób starszych.

Analiza budżetu

Perfekcyjna pożyczka to taka, która wesprze w realizowaniu zamierzeń i planów i, jednocześnie, nie obciąży zbytnio domowego budżetu. Zanim więc ją zaciągniemy, powinniśmy ten ruch solidnie przemyśleć. Pochopne decyzje w tym zakresie mogą przynieść opłakane skutki. Po pierwsze więc: analiza budżetu. Jeżeli co miesiąc opróżniamy doszczętnie rachunek bankowy, pożyczka może nie być najlepszą koncepcją. Trzeba pamiętać o tym, że zawsze trzeba ją spłacić. Comiesięczne raty będą dodatkowym obciążeniem dla domowych finansów. Jeśli nawet bez kredytu ledwo spinamy koniec z końcem, zrezygnujmy ze wsparcia z banku albo innej firmy.

Zaufana instytucja

Jeśli jednak doszliśmy do wniosku, że możemy w nasz comiesięczny budżet wpisać ratę, przejdźmy do kolejnego etapu analizy. To bardzo ważne, by dokładnie sprawdzić firmę, z którą chcemy podjąć współpracę. Nie podpisujmy umowy z nikim, kto nie przedstawia jasno warunków kredytowania, kto nie wzbudza naszego zaufania i sprawia wrażenie ukrywania jakichś faktów. Wykaz sprawdzonych instytucji finansowych znajduje się na stronie KNF-u w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych. Tam – przed podpisaniem umowy – szukajmy przedsiębiorstwa, z którym chcemy podjąć współpracę. Jeśli jego nazwa nie widnieje na liście, zrezygnujmy. Lepiej dmuchać na zimne, niż potem walczyć z trudnościami ze spłatą.

Czytamy umowę

Poradnik pożyczkowy dla osób starszych

Dobrze, żeby nie tylko firma była sprawdzona, ale również sama umowa. Bywa niestety tak, że starsi ludzie trafiają na nieuczciwych sprzedawców, którzy próbują wykorzystać ich ufność i namówić na coś, czego ci w ogóle nie potrzebują. Tu trzeba zachować szczególną czujność i precyzyjnie przestudiować całą umowę – krok po kroku, zapis po zapisie. Nie wstydźmy się pytać, dowiadywać, analizować. To jedyna droga do podpisania uczciwego porozumienia! Jeżeli w dokumencie są jakiekolwiek treści, których nie rozumiemy lub co do których mamy wątpliwości, nie podpisujmy go! Nie dajmy się zwieść zapewnieniom, że wszystko będzie dobrze. Tu wszystko trzeba mieć na papierze.

Pożyczka – czy jest mi potrzebna?

Niezwykle istotna część poradnika pożyczkowego dla seniora to również rozdział, w którym mowa o zasadności zaciągania kredytu. Niestety, życie emeryta w Polsce nie jest zwykle usłane różami. Świadczenia często są bardzo niskie, a życie z roku na rok drożeje. Nic dziwnego, że spora grupa starszych obywateli zastanawia się nad zwróceniem się o pomoc do banku lub firmy pożyczkowej. Zanim to jednak zrobimy, dokładnie przemyślmy wszystkie za i przeciw. Pierwszym krokiem do posiadania pieniędzy nie jest bowiem dług, a oszczędne życie. Może są w naszych wydatkach takie, z których możemy zrezygnować i, tym samym, zapewnić sobie więcej środków na inne potrzeby? Albo mamy kogoś bliskiego, kto będzie w stanie nam pomóc? Pamiętajmy – kredyt powinien być przemyślany.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    02 maj 2019 08:04

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube