Pożyczka lub kredyt dla emeryta. Dla kogo i kiedy?

Czy emeryci i renciści korzystają z kredytów i pożyczek? Jaki odsetek ogółu Polaków stanowi taka grupa? Jakie aspekty brane są pod uwagę podczas podpisywania tego typu umów? Oto współczesny obraz pożyczkobiorcy seniora.

Senior coraz ważniejszy konsument

Pożyczka lub kredyt dla emeryta. Dla kogo i kiedy?

Jak wynika między innymi z raportu Biura Informacji Kredytowej (BIK), “Kredytowy Portret Polskiego Seniora” osoby starsze, po 65 roku życia stają się coraz bardziej aktywne finansowo. Wpływ ma na to coraz większa świadomość, która rośnie wraz z lepszym dostępem do informacji. Do tego dochodzi fakt, że osoby starsze stanowić będą coraz większą część naszego społeczeństwa. Przewidują to m.in. “Prognozy ludności na lata 2014-2050” w Polsce. Zgodnie z nimi w roku 2050 seniorzy będą stanowili nawet 40 proc. ogółu populacji (13,7 mln).

Kredyt dla emeryta. Co mówią liczby?

Jak się okazuje, kredyt dla emeryta to popularne i częste połączenie. Aktualnie w naszym kraju mamy około 6,6 mln osób, które ukończyły 65 rok życia. Z tego prawie połowa, czyli około 43 proc. (2,88 mln) zdecydowała się na kredyty i pożyczki. Kto częściej decydował się na taką opcję, panie czy panowie? Nieco więcej, czyli około 57 proc. z tej grupy stanowiły kobiety.

Na jakie produkty finansowe Polacy w starszym wieku decydowali się najczęściej? Zazwyczaj były to kredyty konsumpcyjne, zaciągnięte na wartość 20,56 mld zł. Osoby w tym wieku spłacają ponadto kredyty mieszkaniowe (7,27 mld zł). Najmniejszą, choć ważną część stanowią limity debetowe (1 mld zł) oraz karty kredytowe (1,19 mld zł).

Pożyczka dla rencisty. Tylko przy zachowaniu ostrożności!

Renciści podobnie jak emeryci korzystają z tego typu produktów finansowych. Warto jednak, aby tak jak emeryci pamiętali o ważnych zasadach bezpieczeństwa, jakich trzeba przestrzegać podczas pożyczania pieniędzy. Zawsze należy od A do Z czytać wszystkie zapisy umowy. Nigdy nie podpisujmy czegoś, czego nie jesteśmy pewni. Musimy mieć gwarancję, że znamy dokładnie wszystkie koszty pożyczki i że nic nas później nie zaskoczy.

Pożyczka lub kredyt dla emeryta. Dla kogo i kiedy?

Większe poczucie bezpieczeństwa daje korzystanie z usług podmiotów mających renomę, cieszących się zaufaniem klientów, którzy skorzystali z ich usług. Odpowiedzialne pożyczanie łączy się także ze sprawdzaniem historii swoich zobowiązań. Trzeba kontrolować, na jakim poziomie są odsetki, także te na zapomnianych kontach oraz wszystkie zaległości na karcie kredytowej. W ten sposób można uniknąć wielu przykrych niespodzianek i mieć pewność, że panujemy nad swoimi finansami i trzymamy rękę na pulsie. Bardzo pomocne są w tym raporty BIK. Podobnie jak alerty BIK, które informują o wszelkich próbach wyłudzania kredytów przez osoby, które posługują się cudzymi danymi. Pożyczka dla rencisty? Jak najbardziej tak, ale tylko bezpieczna.

Kwota pożyczki powinna być dopasowana nie tylko do potrzeb, ale – przede wszystkim – do możliwości pożyczającego. Nigdy nie ubiegajmy się o zbyt wysokie kwoty, których spłata nadmiernie obciąży domowy budżet. A pożyczki zaciągajmy tylko wtedy, kiedy pojawiła się jakaś nagła, nieplanowana potrzeba. Nie reperujmy miesięcznego budżetu dodatkowymi środkami. To podstawa bezpiecznego zarządzania pieniędzmi.

Kiedy można uzyskać pożyczkę?

Pożyczka lub kredyt dla emeryta. Dla kogo i kiedy?

Aktualnie pożyczki i kredyty to oferty coraz lepiej dostępne, także dla seniorów. Możliwość załatwienia takiego wsparcia finansowego przez internet lub telefon jest bardzo dużym ułatwieniem, zwłaszcza dla osób starszych. Taka opcja to spora oszczędność czasu i duża wygoda. Zwłaszcza dla tych, którzy nie przepadają za kolejkami i wolą w zaciszu swojego domu zapoznać się ze wszystkimi formalnościami. Poza tym nie zawsze jest konieczne informowanie o tym, na jaki cel zostaną przeznaczone te pieniądze. Istnieje też możliwość otrzymania pożyczki w gotówce. Dodatkowy bonus to szansa otrzymania takich środków w weekend. To świetna okazja dla tych, którzy szybko potrzebują wsparcia i nie chcą lub nie mogą czekać na długie podejmowanie decyzji kredytowych.

Czy osoba starsza może ubiegać się o tego typu wsparcie finansowe? Jak najbardziej tak. Wystarczy, że spełni określone przez dany podmiot kryteria. Niezbędne będzie podanie numeru dowodu osobistego oraz adresu zamieszkania, a w niektórych przypadkach dokumenty potwierdzające regularne źródło dochodu, np. pensję, rentę lub emeryturę.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    03 wrz 2020 08:32

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube