Planujesz remont? Postaw na ekorozwiązania!

Remont domu to nie przelewki. Takie przedsięwzięcie wymaga dużo czasu, zaangażowania i pieniędzy. Niezbędne jest też dobre planowanie, które pozwoli nam uniknąć problemów i przykrych niespodzianek już w trakcie prac. Skoro już zamierzamy podjąć to wyzwanie, zróbmy to rozsądnie. I bądźmy ekologiczni.

Zapobiec katastrofie

Ekologia to dzisiaj nie kaprys, a konieczność. Eksperci alarmują – nasza planeta niszczeje w zatrważającym tempie. Nie robi tego sama. To my, swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem, przyczyniamy się do katastrofy. Jeśli szybko nie zmienimy swoich przyzwyczajeń, Ziemię czeka smutny koniec.

Dlatego właśnie planując remont, powinniśmy podejść do zadania świadomie. Pieniądze przeznaczone na ten cel przeznaczmy na eko-rozwiązania, którymi możemy usprawnić nasze życie i, w dodatku, zadbać o planetę. Budynki pochłaniają aż 40% energii w Europie. Dlatego tak ważne jest zracjonalizowanie zużycia, zadbanie o to, by nasz dom był możliwie jak najbardziej oszczędny.

W trosce o energię

Remont? Postaw na ekorozwiązania!

Jedną z takich opcji jest pompa ciepła. Sprzęt, który z roku na rok zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Posiadacze domów na pewno docenią jego wielozadaniowość. Pompa nie tylko ogrzewa nieruchomość, ale dostarcza też ciepłą wodę użytkową i chłodzi pomieszczenia. To doskonały pomysł na ogrzewanie dla wszystkich tych, którym na sercu leży los środowiska naturalnego. Urządzenie sprawdzi się w nowych, jak i modernizowanych budynkach. To spora inwestycja, która jednak zawsze się opłaca. Nie wymaga ciągłego dostarczania paliwa. Sama pobiera je z powietrza, wody czy gruntu. Jej działanie jest w pełni bezpieczne dla otoczenia i zapewnia wysoki komfort użytkowania.

Inna koncepcja na „łaskawe” dla środowiska ogrzewanie to fotowoltaika, czyli np. popularne panele słoneczne. Działają one na zasadzie przetwarzania światła słonecznego na elektryczność. Są zarówno ekologicznym, jak i opłacalnym rozwiązaniem. Wbrew obiegowej opinii panele działają także zimą i w szare, pochmurne dni. Nawet jeśli ilość wyprodukowanej przez system energii nie pokryje w całości zapotrzebowania budynku, to i tak oszczędności w kosztach elektryczności sięgnąć mogą nawet 95%.

Zielona nieruchomość

Remont? Postaw na ekorozwiązania!

Ekologiczny dom to taki, który jest nie tylko energooszczędny, ale też ten, do którego budowy wykorzystano odpowiednie materiały. Ważne, by zwrócić uwagę na to, ile energii zużywamy w trakcie naszego remontu. Dlatego, planując odnowienie naszej nieruchomości, powinniśmy skupić się też na tym, z czego i w jaki sposób go tworzymy. Prawdziwy „zielony dom” po latach eksploatacji zwróci zainwestowane w niego środki.

Z badań Barometr Providenta zrealizowanych dla największej instytucji pożyczkowej w Polsce wynika, że aż 17 procent Polaków wskazało inwestycję w renowację domu jako największy tegoroczny wydatek. Faktycznie, odpowiednia modernizacja zwykle pochłania sporo pieniędzy. Ale czasem warto ponieść jednorazowo większy wydatek, by potem cieszyć się oszczędnościami i mieć świadomość dbania o planetę. Remont można sfinansować z oszczędności, dzięki pomocy rodziny lub biorąc pożyczkę. Bo dobrze przeprowadzony i przemyślany na pewno się zwróci.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    22 sie 2018 09:18

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube