Tanie podróżowanie: jak obniżyć koszt wakacyjnego wyjazdu z dzieckiem?

Według Barometru Providenta w tym roku rodziny z dziećmi na wakacyjny wyjazd wydadzą średnio 3 000 złotych. To spore obciążenie dla domowego budżetu. Jak zmniejszyć koszt wakacyjnego wyjazdu? Gdzie szukać oszczędności? Wszędzie! Od transportu zaczynając, a na wyżywieniu i atrakcjach kończąc. Oto nasze triki!

Co robią Polacy na wakacjach?

Wakacje z dziećmi

34% ankietowanych wskazało, że w wakacje najchętniej wybiera się nad polskie morze. 30% zadeklarowało, że planuje wyjazd zagraniczny. 23% badanych odpowiedziało, że urlop spędzi w polskich górach, 14% będzie odpoczywało w agroturystyce w Polsce, a 8% pojedzie na Mazury.

Jako najczęstszy powód rezygnacji z wakacyjnego wyjazdu Polacy podają brak pieniędzy (56%). 22% ankietowanych wskazało, że nie wyjeżdża ze względów zdrowotnych. Tyle samo osób zadeklarowało, że spędzenie urlopu w domu jest tym, o czym marzą. 6% rezygnuje z wyjazdu, ponieważ w trakcie urlopu planuje remont.

Na tanie wakacje warto wyruszyć poza sezonem. Nie zawsze jest to jednak możliwe ze względu na najmłodszych podróżników. Warto jednak wykorzystać okres, gdy w szkole mniej się dzieje np. na początku roku. Ceny są zdecydowanie niższe niż w lipcu i sierpniu.

Gdzie szukać wakacyjnych oszczędności?

Transport

Wakacje z dziećmi

Tanie loty można znaleźć do każdego zakątka Europy. Niektóre linie lotnicze przewidują zniżki dla najmłodszych pasażerów. Pamiętaj jednak, żeby przed wyjazdem sprawdzić, jak dostać się z lotniska do miejsca zaplanowanego noclegu. Może się bowiem okazać, że dotarcie do centrum będzie droższe od biletów na samolot.

Na wakacje można wyruszyć nie tylko samolotem. Z Warszawy pociągiem dotrzemy m.in. do Berlina, Pragi, Wiednia, Bratysławy czy Budapesztu. W każdym z tych miejsc znajdziemy wspaniałe atrakcje dla całej rodziny. Z przejazdów koleją mogą bezpłatnie korzystać maluchy do 4. roku życia. Dzieci w wieku szkolnym mają zniżkę w wysokości 37%. Członkowie wielodzietnej rodziny mogą korzystać ze zniżek  na podstawie Karty Dużej Rodziny. PKP oferuje także Bilety Rodzinne, które uprawniają do 30% zniżki dla wszystkich podróżujących.

Większość rodzin z dziećmi wybiera podróż samochodem. To rozwiązanie wygodne i praktyczne (statystycznie im mniejsze pociechy, tym większy bagaż), ale niestety nie najtańsze. Może w tym roku wyruszycie w podróż z sąsiadami? Wynajmijcie siedmio- lub ośmioosobowy samochód, który pomieści dwie rodziny. Wspólna podróż pozwala znacznie obniżyć koszty dojazdu.

Nocleg

Większość hoteli i pensjonatów oferuje zniżki dla dzieci. Wybierając nocleg, zwróć uwagę, czy na miejscu znajduje się plac zabaw, stół do gry w ping-ponga lub piłkarzyki (przydadzą się nie tylko w przypadku nagłego załamania pogody). Jeśli planujecie podróż z biurem podróży, warto skorzystać z ofert First lub Last Minute.

Atrakcje, wyżywienie i pakowanie

Jakie miejsca można odwiedzić taniej lub za darmo? To pytanie, które warto zadać sobie jeszcze przed wyjazdem. Dzięki temu będziecie wiedzieć, że wybrane muzeum bezpłatnie zwiedzicie np. we wtorek. Dowiedz się także, czy miasto, które planujecie zwiedzać, oferuje karty uprawniające do różnego rodzaju zniżek.

Jeśli podróżujecie samochodem, część jedzenia możecie zabrać ze sobą i na miejscu samodzielnie przygotowywać posiłki. Warto też wcześniej zrobić reaserch i zorientować się, czy obok miejsca zamieszkania znajdują się supermarkety lub bary mleczne.

Nie zapomnij o szczegółowej liście rzeczy do spakowania. Dzięki temu unikniesz nieprzemyślanych (i drogich) zakupów na miejscu.

Wakacyjny wypoczynek, to wydarzenie, które możemy wcześniej zaplanować. By udźwignąć ciężar takiego wydatku, co drugi Polak musi odpowiednio wcześniej zacząć odkładać środki na urlop. Z Barometru Providenta wynika, że blisko połowa badanych zaczyna oszczędzać pół roku przed zaplanowanym wyjazdem, 41 proc. już rok wcześniej, a tylko co czwarty Polak przyznaje, że pokryje koszty z bieżących dochodów bez konieczności odkładania.  Ewentualne braki w budżecie możesz jednak uzupełnić, biorąc pożyczkę z niskim oprocentowaniem i wygodną ratą. Wypełnij wniosek online, a pieniądze otrzymasz na konto. Przed podjęciem decyzji o pożyczce policz jednak, czy będzie cię stać na spłatę.

Czy już wiesz, jaki będzie Twój następny wakacyjny kierunek?

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    02 lip 2018 01:42

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube