Zgubiłeś kartę do bankomatu? Oto, co musisz (i możesz) zrobić!

Zgubiłeś kartę do bankomatu lub podejrzewasz, że została Ci skradziona? Obawa o utratę środków z konta jest w pełni uzasadniona – w końcu nie brakuje nieuczciwych osób, które chętnie wykorzystają okazję wzbogacenia się kosztem innych. Panika jednak w niczym nie pomoże. W przypadku utraty karty do bankomatu trzeba podjąć zdecydowane kroki w celu ochrony środków na koncie. Podpowiadamy, jakich formalności powinieneś dopełnić w takiej sytuacji.

Co zrobić w przypadku zgubienia karty bankomatowej? Utrata karty do bankomatu – najczęstsze przyczyny

Zgubienie karty bankomatowej to sytuacja, w której włos jeży się na głowie. Przeważnie od razu mamy wizję tego, że ucierpi na tym stan konta. Niejednokrotnie przecież zdarzały się sytuacje, w których ktoś, kto znalazł kartę (lub ją sobie przywłaszczył – niestety takich osób nie brakuje), wykorzystał ją do zapłacenia za swoje zakupy, niekiedy na wysoką kwotę. Choć takie zachowanie naturalnie jest ścigane i karalne, to czasem wykrycie sprawcy jest trudne i pozostaje on bezkarny – przynajmniej przez jakiś czas. 

Jeśli wiemy, że karta na pewno została zgubiona (bo np. wysunęła się z kieszeni lub wypadła z portfela), strach o utratę środków z konta jest potencjalnie mniejszy. Wierzymy bowiem w to, że karta leży gdzieś w trawie, krzakach lub pod siedzeniem samochodu i nie zostanie wykorzystana przez osoby postronne. Jeśli jednak masz uzasadnione obawy o to, że karta padła łupem złodzieja, sytuacja staje się bardzo poważna. 

Zdarza się również, że zawiniło roztargnienie i karta została nie tyle zgubiona, ile zostawiona, np. w barze czy w sklepie. Teoretycznie taka sytuacja jest najbezpieczniejsza, ponieważ prawdopodobnie zostanie znaleziona i zabezpieczona przez obsługę. 

W przypadku utraty karty do bankomatu panika i strach w niczym nie pomogą. Stało się, karta zniknęła, nie wiesz, gdzie jest i nie wiesz, gdzie jej szukać. Zamiast więc bać się o utratę środków z konta, działaj!

Gdzie zgłosić zgubienie karty bankomatowej?

Zamiast zastanawiać się, jak znaleźć kartę płatniczą, w pierwszej kolejności podejmij kroki mające na celu zabezpieczenie zawartości konta. W pierwszym odruchu zwykle dzwonimy na policję lub do banku. To prawidłowe działanie, jednak aby przyniosło zamierzony skutek, czyli blokadę karty i środków na koncie, musisz znać numer karty. Jeśli nie będziesz go znać, sprawa będzie utrudniona. Aby więc uniknąć dodatkowego stresu w sytuacji utraty karty, zadbaj o profilaktykę. Najprościej będzie zrobić zdjęcie karty (ale niech będzie ono dobrze chronione, by nie dostało się w niepowołane ręce), by w razie potrzeby mieć do niego szybki dostęp. 

Czy da się namierzyć kartę bankomatową? Karta to niestety nie telefon z funkcją lokalizacji, dlatego zdalne namierzenie, w którym miejscu dokładnie znajduje się karta, jest niemożliwe. Jeśli koniecznie chcesz odzyskać kartę i masz praktycznie pewność co do tego, że została zgubiona lub zostawiona w jakimś miejscu przez Ciebie, a nie skradziona, jedynym wyjściem pozostaje szukanie jej do skutku.

Jak zablokować kartę bankomatową?

W sytuacji utraty karty najbezpieczniejszym działaniem będzie zastrzeżenie jej w banku. Zwykle nie podejrzewamy, że możemy znaleźć się w awaryjnej sytuacji, dlatego się do niej nie przygotowujemy, chociażby w postaci zapisanego numeru telefonu do banku. Warto jednak prewencyjnie zapisać taki numer, by w razie kłopotów bez problemu się z nim połączyć. 

Jeśli na szybko nie możesz znaleźć numeru odpowiedniego dla Twojego banku, możesz zadzwonić pod uniwersalny numer, uruchomiony przez Związek Banków Polskich, pod którym zastrzeżesz kartę. To +48 828 828 828

Druga opcja to zalogowanie się do aplikacji bankowej, jeśli masz do niej dostęp, a następnie zastrzeżenie karty z jej poziomu. To najszybszy sposób, ponieważ nie musisz czekać na połączenie z infolinią. Nie zawsze jednak mamy dostęp do sieci, więc logowanie nie zawsze jest możliwe. Równie często zdarza się, że wraz z kartą tracimy również pozostałe dokumenty i telefon – zwłaszcza jeśli była to kradzież. 

Trzecie wyjście to osobista wizyta w placówce banku. Jeśli jesteś w pobliżu banku, to najszybszą na ten moment opcją jest osobiste zastrzeżenie karty. Pamiętaj jednak, że do tego możesz potrzebować dokumentu tożsamości. Zdarza się jednak, że i tak konieczne będzie zastrzeżenie karty przez infolinię –  wynika to z procedur różnych banków.

Zastrzeżenie karty i co jeszcze?

Zastrzeżenie karty chroni Twoje środki – od tego momentu jest nieaktywna, a tym samym dokonywanie transakcji nią jest niemożliwe. Pamiętaj jednak o tym, że zastrzeżenie karty płatniczej wiąże się z jej dezaktywacją, więc konieczne będzie wyrobienie nowej. 

Zastrzeżenie karty nie jest jednak jedynym wyjściem. Jeśli masz pewność, że nie została skradziona, a prawie na pewno wypadła Ci gdzieś i jest duże prawdopodobieństwo tego, że znajdziesz ją, zanim zrobi to ktoś inny, możesz skorzystać z opcji czasowej blokady autoryzacji karty. W takiej sytuacji próba płatności taką kartą zostanie odrzucona przez bank. Po wyłączeniu blokady autoryzacji karta będzie nadal aktywna, dzięki czemu nie trzeba będzie czekać na wydanie nowej. Zorientuj się jednak, czy Twój bank oferuje taką możliwość. 

Jeszcze jedna opcja, o której warto pamiętać, to wyzerowanie limitów płatności kartą, co najczęściej da się zrobić z poziomu aplikacji. Wówczas żadna płatność powyżej ustalonego limitu nie zostanie zrealizowana. Wystarczy więc, że ustawisz go na 0 zł!

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    16 maj 2022 09:00

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube