Dlaczego warto założyć profil zaufany? Korzyści tego rozwiązania

Posiadanie profilu zaufanego umożliwia wygodniejsze załatwienie spraw formalnych i urzędowych. Wciąż nie każdy jednak jest przekonany do tego rozwiązania i nie każdy wie, jak założyć profil zaufany. Zobacz, co daje profil zaufany, dlaczego warto go zarejestrować i jakie zyski wynikają, z posługiwania się nim!

Profil zaufany – co to jest i do czego jest przeznaczony?

Zanim wskaże się na główne cechy i metodę działania głównego podpisu elektronicznego w Polsce, warto na wstępie sprawdzić dokładnie, co to jest profil zaufany. Nazwa ta niezmiennie funkcjonuje od 2005 roku. Początki prac nad wdrożeniem profilu zaufanego w Polsce sięgają ustawy z dn. 17 lutego 2005 roku o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. z 2021 r. poz. 2070).

Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości, która wykorzystywana jest przez wiele państwowych systemów administracji. Starając się obrazowo odpowiedzieć na pytanie, co to profil zaufany, można powiedzieć, że jest to podpis w formie elektronicznej, przypisany zawsze do konkretnego numeru PESEL, który służy do kontaktów online z urzędami państwowymi. Choć jeszcze nie wszystkie organy publiczne umożliwiają załatwienie sprawy administracyjnej zdalnie, to jednak co roku procesy cyfryzacyjne postępują.

Dziś, po prawie dwóch dekadach od wydarzeń z 2005 roku, profil zaufany jest już powszechnie wykorzystywanym narzędziem, chociaż wciąż wiele osób pozostaje sceptyczna wobec tego rozwiązania. Czy jednak jest się czego obawiać? Jakie korzyści zapewnia profil zaufany?

 

Co daje profil zaufany?


Za pomocą profilu zaufanego można bardzo szybko wykonać wiele istotnych czynności, które normalnie wiązałyby się z długim oczekiwaniem w kolejce. Co daje profil zaufany? Przede wszystkim możliwość natychmiastowego wysłania pisma do dowolnego urzędu działającego w ramach e-administracji. W praktyce oznacza to możliwość wysyłania wniosków, oświadczeń, zastrzeżeń, a nawet skarg do każdego urzędu gminnego i powiatowego w Polsce. Oczywiście cały ten proces wykonuje się bez wychodzenia z domu – wystarczy jedynie założyć profil zaufany.

Komunikacja na linii obywatel-organ publiczny jest jednak znacznie szersza. Poprzez profil zaufany można logować się na rządowe platformy fiskalne i rozliczać sprawy podatkowe. Zyskuje się błyskawiczny dostęp do złożonych już wcześniej deklaracji podatkowych PIT. Można wysyłać oficjalne pisma do organów administracji centralnej, a także w wygodnym sposób kontrolować liczbę przyznanych punktów karnych.

Korzyści z profilu zaufanego to również używanie różnego rodzaju e-usług. Wiele czynności bankowych wiąże się z koniecznością zatwierdzenia zmian poprzez zalogowanie się na profil zaufany. Wchodząc bezpośrednio na portal https://www.gov.pl/web/mobywatel, właściciele zarejestrowanych profili zaufanych są w stanie sprawdzić i zmienić dokumenty związane z pojazdem, adres i stan meldunku, a nawet zarejestrować narodziny bądź przysposobienie dziecka. Możliwości jest jednak znacznie więcej, a z biegiem lat pula ta coraz bardziej się powiększa! 

Jak założyć profil zaufany?

Wiedząc już, jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie ważnego podpisu elektronicznego, pozostaje pytanie, jak uzyskać profil zaufany? Ustawodawca przewidział dwie możliwości – założenie profilu zaufanego w sposób całkowicie zdalny, jak i hybrydowy.

 

Profil zaufany przez Internet

Pierwsza metoda dostępna jest dla osób, które posiadają konto bankowe w banku i jest ono uprawnione do potwierdzania profilu zaufanego. Uprawnienia te posiadają wszystkie największe banki detaliczne działające w Polsce, a pełną listę instytucji można znaleźć na stronach rządowych. 

Jak założyć profil zaufany przez bank? Wystarczy jedynie zalogować się na rachunek bankowy i wyszukać formularz zakładania profilu. W trakcie rejestracji należy zapoznać się z wszystkimi informacjami i zatwierdzić proces. Profil zaufany w banku zostanie pomyślnie utworzony. Nie ma już konieczności wykonywania dalszych kroków, ani zastanawiania się, jak potwierdzić profil zaufany przez bank. Aby zacząć korzystać z tego rozwiązania, należy wybierać opcję logowania się przy pomocy systemu własnego banku.

Profil zaufany w punkcie potwierdzającym

Istnieje również druga metoda, która zakłada utworzenie profilu w punkcie potwierdzającym. Jak założyć profil zaufany bez banku? W tym celu należy wejść na oficjalną stronę profilu zaufanego lub platformę ePUAP i wybrać opcję “Zarejestruj się”. W trakcie wypełniania formularza konieczne jest zapamiętanie identyfikatora i hasła (kod logowania się można później zmienić). Po przejściu przez ten proces można zalogować się po raz pierwszy, jednak niezbędne będzie jeszcze potwierdzenie profilu zaufanego.

Na potwierdzenie system daje użytkownikowi 14 dni kalendarzowych od momentu złożenia wniosku online. Obecnie punkty potwierdzające to przede wszystkim Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pełną listę instytucji, do których można się udać w celu potwierdzenia profilu zaufanego, znaleźć można stronie głównej profilu: pz.gov.pl. Na stronie można też sprawdzić, czy ma się już aktywny profil zaufany.

 

Czy ePUAP i profil zaufany to to samo? 

Osoby posiadające profil zaufany mogą załatwiać wiele czynności urzędowych na platformie ePUAP. Dzięki temu to, co daje profil zaufany, nie ogranicza się tylko do potwierdzania i zatwierdzania danych, ale również obejmuje podejmowanie korespondencji własnej z organami publicznymi w formie zdalnej, wysyłanie wniosków o przyznanie poszczególnych programów wsparcia i nie tylko. Niestety, z tego powodu często profil zaufany jest mylony z ePUAP. Jak wspomniano, profil jest podpisem potwierdzającym tożsamość, służącym do podpisywania wniosków składanych do podmiotów publicznych. Zatem czym jest ePUAP? ePUAP to elektroniczna platforma usług administracji. Dzięki niej można szybko załatwić sprawy z wybranym urzędem.

Co daje ePUAP i czy warto z niego korzystać?

Co daje ePUAP? Konto ePUAP wraz z ważnym profilem zaufania umożliwia składanie wniosków do różnego rodzaju urzędów w formie zdalnej i o dowolnej godzinie. Logując się do ePUAP, można sprawdzić status spraw i wniosków oraz odebrać korespondencję urzędową. Warto zaznaczyć, że każde wysłanie i odebranie pisma poprzez platformę ePUAP ma UPO – urzędowe poświadczenie odbioru, dzięki czemu pismo jest tak samo istotne, jak np. oficjalne awizo lub list nadany przez urząd. 

Czy warto założyć profil zaufany?

Profil zaufany to darmowe, państwowe rozwiązanie, które ma na celu uproszczenie procedur administracyjnych tak, aby były one bardziej przyjazne dla obywateli. Dziś, prócz podstawowych funkcji komunikacji zdalnej, zapewnia też wiele dodatkowych e-usług. Oczywiście kwestia tego, czy warto założyć profil zaufany, pozostaje do indywidualnego rozpatrzenia każdej osoby. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że rozwiązanie to praktycznie pozbawione jest jakichkolwiek wad. Co więcej, może zapewniać wiele korzyści.

Wobec tego, co daje profil zaufany, trudno jest znaleźć racjonalne przeciwwskazania, które można byłoby na równi porównać z zaletami narzędzia. Z pewnością opcja ta nie przyda się osobom, które nie chcą korzystać z elektronicznego sposobu kontaktu z organami publicznymi i zawsze preferują bezpośredni kontakt. Ze względu na potencjalną długość oczekiwania w kolejkach, a także losowe problemy, które mogą się zdarzać, założenie profilu zaufanego wydaje się bardziej opłacalną decyzją.

Przeczytaj także:
Jak zastrzec dowód osobisty?
Pożyczka od rodziny – co warto wiedzieć?
Kto może skorzystać z ulgi na internet? 

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    19 lip 2022 09:00

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube