Zastrzeganie dowodu osobistego – szybko i bezpiecznie

Nawet jeśli nie podejrzewa się kradzieży, utracenie dowodu osobistego z jakiejkolwiek przyczyny to bardzo niebezpieczna sytuacja. Jak najszybciej należy wtedy zastrzec dokument tożsamości. Jak skutecznie, szybko i bezpiecznie zastrzec dowód osobisty, aby nikt inny nie mógł się nim posłużyć? Przekonaj się o tym szybko i wygodnie, czytając poniższy artykuł!

Zastrzeżenie dowodu osobistego 

Zastrzeganie dowodu osobistego – szybko i bezpiecznie

Nie ma znaczenia, czy dokument tożsamości omyłkowo zostawiliśmy w miejscu publicznie dostępnym, czy też od razu podejrzewamy kradzież. Każdy ze scenariuszy, który zakłada, że dowód osobisty nie znajduje się w naszym portfelu, może prowadzić do ogromnych problemów. W takiej sytuacji nie ma na co czekać – trzeba natychmiast wykonać zastrzeżenie dowodu osobistego.

Gdzie zastrzec dowód osobisty?

Zgubiony lub skradziony dokument tożsamości można zastrzec na kilka sposobów. Czynność tę możemy wykonać:

  • w banku, w którym posiada się konto zarejestrowane na dane ze zgubionego dowodu osobistego;
  • w Urzędzie właściwym zajmującym się dokumentami tożsamości.

Bez względu na to, gdzie chcemy zastrzec dowód osobisty, warto wiedzieć, że zawsze możemy skorzystać z opcji zablokowania dokumentu przez internet.

Jak zastrzec dowód w banku?

Zastrzeżenie dowodu osobistego w banku wymaga stawienia się w placówce stacjonarnej banku, w którym ma się założone konto. Aby skutecznie i szybko zablokować dowód osobisty w banku, niezbędne jest przejście przez proces uwierzytelnienia.

Szybkiego i bezpiecznego zablokowania dowodu osobistego w banku można dokonać przez internet. W tym celu wystarczy zalogować się na swoje konto i znaleźć odpowiednią opcję w panelu lub ustawieniach. Powiedzenie „czas to pieniądz” nabiera bardzo dosłownego znaczenia w przypadku utraty dowodu osobistego, dlatego w razie jakichkolwiek trudności warto skontaktować się z bankiem poprzez infolinię lub czat online.

Zastrzeżenie dowodu osobistego poprzez Związek Banków Polskich

Istnieje jeszcze jedna możliwość na to, by zastrzec dowód w banku. Nie wymaga ona korzystania z usług banku, ale innej instytucji finansowej, która współpracuje ze Związkiem Banków Polskich. Przykładem takiego podmiotu może być BIK – Biuro Informacji Kredytowej. Mając konto w BIK, możemy w błyskawiczny sposób zablokować swój dowód osobisty. Wystarczy tylko zalogować się na konto – cały proces to dosłownie „kilka kliknięć”. Po zgłoszeniu takiej dyspozycji w przeciągu kilku minut informacja o zablokowaniu dowodu osobistego trafi do wszystkich banków działających w Polsce.

Zastrzeganie dowodu osobistego – szybko i bezpiecznie

Zastrzeżenie dowodu osobistego przez instytucje finansowe współpracujące ze Związkiem Banków Polskich ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim o blokadzie dowodu od razu dowie się również Poczta Polska, dzięki czemu nikt nie będzie w stanie odebrać jakiejkolwiek przesyłki na taki dowód. Informacja zostaje też rozesłana do operatorów linii komórkowych, co jest bardzo istotne – zwłaszcza, że często firmy te oferują produkty i usługi z odroczoną płatnością.

Jak zablokować dowód osobisty w Urzędzie?

Unieważnienie dowodu na skutek zgłoszenia jego utraty lub kradzieży to bezpłatna czynność, którą możemy zrealizować w Urzędzie. Rodzaj Urzędu zależy od miejsca zamieszkania. Przykładowo, mieszkając w średniej bądź dużej wielkości mieście, najczęściej będzie trzeba udać się do oddziału Urzędu Miasta zajmującego się ewidencją. Informacje szczegółowe powinny być dostępne na stronie internetowej wybranej jednostki samorządu terytorialnego.

Niemniej jednak znacznie szybszym sposobem na zablokowanie dowodu osobistego będzie skorzystanie z internetu. Wystarczy posiadać ważny profil zaufany (logowanie może odbywać się przy pomocy konta bankowego, nie jest wymagany podpis elektroniczny), aby zastrzec swój dokument tożsamości. Czynności te wykonamy po zalogowaniu się na stronie login.gov.pl. W przypadku zgłoszenia uszkodzenia dowodu, należy przygotować dokument tożsamości. W innym przypadku warto mieć pod ręką telefon, na który przyjdą wiadomości SMS z hasłami uwierzytelniającymi potrzebnymi do zakończenia procesu blokowania dowodu osobistego.

Dlaczego utrata dokumentu tożsamości nie może być bagatelizowana?

Za pomocą dowodu osobistego wciąż można wykonać wiele nieetycznych działań. Najbardziej popularne jest wzięcie pożyczki na dowód osobisty. Oczywiście renomowane firmy nie umożliwiają już takich opcji. Przeprowadzają one znacznie dokładniejsze procedury weryfikacyjne. Ryzyko wciąż jednak istnieje, dlatego należy jak najszybciej zablokować utracony dowód. Jeżeli podejrzewa się kradzież dowodu, warto po dokonaniu blokady od razu zgłosić się na policję.

Avatar

Admin

Opublikowano:
07 maj 2021 05:15

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube