Ile wody zużywa zmywarka i czy się opłaca?

Zmywanie naczyń to dla wielu osób czynność nie tylko uciążliwa, ale również czasochłonna – stąd popularność wyręczających w tym zmywarek. Powszechnie sądzi się, że dzięki zmywarce można także zaoszczędzić na rachunkach za zużycie wody. Czy jest to prawda? I ile tak naprawdę wody zużywa zmywarka?

Jak działa zmywarka?

Do głównych elementów zmywarki niezbędnych do jej prawidłowego działania należą:

 • Pompa myjąca – jej zadaniem jest ciśnieniowe tłoczenie wody, czyli odpowiedni obieg wody w zmywarce;
 • Grzałka przepływowa – podgrzewa wodę do odpowiednio wysokiej temperatury, umożliwiającej efektywne mycie naczyń;
 • Ramiona spryskujące – to części urządzenia, za pośrednictwem których pod ciśnieniem wydostaje się woda (standardowo w zmywarkach znajdują się 2 lub 3 ramiona);
 • Filtr – zapobiega przedostawaniu się zabrudzeń do wnętrza zmywarki;
 • Pompa odpływowa – jest odpowiedzialna za odprowadzanie brudnej wody z komory zmywarki do instalacji kanalizacyjnej;
 • Kosze na naczynia i sztućce.
Ile wody zużywa zmywarka?

A oto jak krok po kroku działa zmywarka.

Na początku zmywarka pobiera do swojego wnętrza wodę za pomocą umieszczonego na wężu elektrozaworu. To, ile wody pobierze urządzenie, zależy od wybranego programu mycia. Następnie silnik zmywarki uruchamia pompę myjącą, dzięki której woda trafia do ramion spryskujących. Rozprowadzają one wodę regularnie do wszystkich części komory urządzenia, co sprawia, że naczynia i sztućce są czyszczone pod różnym kątem i nawet w najtrudniej dostępnych miejscach.

Kolejny etap pracy zmywarki to podgrzewanie wody, które odbywa się za pośrednictwem grzałki przepływowej kontrolującej optymalną temperaturę czujnika NTC (zazwyczaj temperatura wynosi od 30 do 60 stopni Celsjusza, zależnie od tego, jaki program mycia został wybrany). Kiedy woda zostanie już podgrzana, urządzenie uwalnia do komory zmywarki tabletkę. To początek właściwego mycia naczyń, kiedy zawartość zmywarki jest czyszczona, brud rozpuszczany przez zawarte w tabletce substancje, a powstała na skutek tego brudna woda sukcesywnie odprowadzana do instalacji kanalizacyjnej. Etap ten kończy ostatnie płukanie, w trakcie którego jest również dozowany nabłyszczacz – jego zadaniem jest usuwanie na naczyniach zacieków i nadawanie im połysku.

Końcowym etapem pracy zmywarki jest suszenie. Odbywa się ono za pośrednictwem wentylatora, dzięki któremu naczynia wyjęte z urządzenia są gotowe do użycia lub włożenia do szafek.

Co jest potrzebne do zmywarki?

Zmywarka to urządzenie proste w obsłudze, jednak jej odpowiednie użytkowanie wiąże się z zakupem koniecznych artykułów chemicznych. Należą do nich:

 • tabletki do zmywarki – to podstawowy preparat potrzebny do użytkowania zmywarki i efektywnego mycia w niej naczyń. Część z nich, ze względu na złożony skład chemiczny, posiada funkcję nie tylko usuwania wszelkich zabrudzeń na naczyniach i sztućcach, ale również ochronę urządzenia przed osadami z kamienia (dotyczy to szczególnie filtrów zmywarki);
 • sól do zmywarki – jej zadaniem jest zmiękczanie wody i ochrona przed zaciekami oraz kamiennymi osadami;
 • płyn nabłyszczający – dzięki niemu włożone do zmywarki szklane naczynia nabiorą połysku, unikną również nabywania smug, korozji i matowienia;
 • środki konserwujące – pomagają w dbaniu o odpowiedni stan zmywarki, usuwają nagromadzony w ciągu ostatnich cykli mycia brud, osad, tłuszcz i kamień – zarówno w komorze urządzenia, jak i w filtrach i dyszach.

Ile wody zużywa zmywarka?

Jednym z podstawowych kryteriów, jakim powinno kierować się, wybierając nową zmywarkę, jest ilość zużywanych przez nią wody i prądu. Czy prawdą jest to, że myjąc naczynia za pomocą zmywarki, zużywa się mniej wody, niż w przypadku mycia ręcznego? To zależy od klasy konkretnego urządzenia. W przypadku dobrych i oszczędnych zmywarek czyszczenie naczyń wiąże się faktycznie z dużo niższym zużyciem wody.

Ile wody zużywa zmywarka?

A zatem, ile wody zużywa zmywarka? Podczas jednego cyklu mycia ilość ta wynosi standardowo od 8 do 14 litrów wody (w zależności od modelu urządzenia i wyboru konkretnego programu). Przyjmuje się zatem, że jedno mycie to koszt 10-20 groszy opłat za wodę. Biorąc pod uwagę, że przy myciu ręcznym zużywa się nawet do 80 litrów wody, korzystanie ze zmywarki może być naprawdę sporą oszczędnością.

Ile prądu zużywa zmywarka?

Cechą oszczędnych zmywarek jest nie tylko wykorzystywanie stosunkowo małej ilości wody, ale również energii elektrycznej. Ile prądu zużywa zmywarka? I w tym przypadku przedział jest uzależniony od klasy urządzenia oraz trybu i długości wybranego programu czyszczenia. Przyjmuje się, że zmywarka zużywa od 1kW do 1,5 kW prądu w ciągu jednego cyklu mycia. W porównaniu do innych kuchennych urządzeń używanych powszechnie na co dzień – na przykład mikrofalówki czy elektrycznego czajnika – zmywarki są więc urządzeniami, które pobierają niewiele energii.

Czy zmywarka się opłaca?

Zmywarka to element wyposażenia domowej kuchni, w który niewątpliwie warto zainwestować, o ile wybierze się urządzenie oszczędne i cechujące się wysoką jakością. Czym zatem powinna charakteryzować się oszczędna zmywarka? Po pierwsze, powinna posiadać tak zwaną klasę oszczędności energetycznej. Oznacza ona pobieranie minimum prądu i wody przy maksimum efektywności czyszczenia naczyń. Najlepsze są pod tym względem zmywarki posiadające klasę AA+++, które gwarantują największą energooszczędność.

Drugą cechą oszczędnej zmywarki jest funkcja pozwalająca na czyszczenie niewielkiej liczby naczyń przy jednoczesnej mniejszej ilości wody. Sprawdza się ona wówczas, gdy nie ma potrzeby załadowania całego urządzenia, a potrzeba jedynie umyć kilka zabrudzonych talerzy, misek czy sztućców. Dobre zmywarki posiadają również inne funkcje, dzięki którym można zaoszczędzić na prądzie i wodzie – dotyczą one na przykład regulacji przepływu powietrza w urządzeniu, efektywnego i oszczędnego suszenia czy dokładnej cyrkulacji wody. Wybierając oszczędną zmywarkę, warto także sprawdzić, czy posiada ona program ECO umożliwiający krótszy czas mycia przy niższej temperaturze wody.

Ile kosztuje zmywarka?

Cena zmywarek uzależniona jest od kliku czynników, wśród których najważniejsze są jakość i klasa energetyczna urządzenia, jego gabaryty oraz to, od jakiego producenta pochodzi. Stąd też cena zmywarek waha się średnio od 1 tysiąca do 4,5 tysiąca złotych.

Ile wody zużywa zmywarka?

Jak myć naczynia w zmywarce?

Korzystając ze zmywarki, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dzięki nim mechaniczne czyszczenie naczyń będzie nie tylko bezproblemowe i efektywne, ale również oszczędne.

Jak ułożyć naczynia w zmywarce?

Pierwsza zasada to odpowiednie ułożenie naczyń i sztućców w komorze zmywarki, a także usunięcie z nich tych rodzajów zabrudzeń, które mogą być trudne do usunięcia i rozpuszczenia w urządzeniu (na przykład fusów po kawie i herbacie czy większych resztek jedzenia). Większe i cięższe naczynia powinno się układać na najniższej półce zmywarki, a te najbardziej zabrudzone – najbliżej dyszy urządzenia. Na wyższych półkach należy umieszczać natomiast naczynia mniejsze i lżejsze (dotyczy to kubków, filiżanek, talerzyków czy miseczek). Warto również pamiętać o tym, aby naczynia układać zawsze dnem do dołu – tylko w takim położeniu będą one dobrze wyczyszczone. W przypadku sztućców, w każdej zmywarce istnieją specjalne półki lub komory przeznaczone wyłącznie dla nich. Istotne jest również unikanie zbytniego przeładowania zmywarki, które może prowadzić do mniejszej efektywności czyszczenia oraz utrudnionej cyrkulacji wody w komorze, przez co część naczyń może być po prostu niedomyta.

Konserwacja zmywarki

Druga zasada, o której warto pamiętać przy korzystaniu ze zmywarki to odpowiednia i regularna konserwacja urządzenia. Dotyczy to przede wszystkim używania preparatów, które mają za zadanie chronić ją przed osadami z tłuszczu i kamienia. Należą do nich wymienione wcześniej specjalne środki konserwujące, które można kupić w każdym sklepie ze środkami do czyszczenia i chemią. Niekiedy również warto komorę zmywarki umyć ręcznie, szczególnie, gdy znajdują się w niej zabrudzenia trudno rozpuszczalne.

Program zmywarki – jaki wybrać?

Aby zadbać o energooszczędność mycia i jego efektywność, warto wybierać odpowiedni program czyszczenia naczyń. Każda zmywarka ma ich kilka, a różnią się one od siebie zużyciem wody i prądu, czasem czyszczenia oraz funkcjami związanymi z temperaturą mycia. I tak na przykład w przypadku konieczności umycia niewielkiej ilości naczyń można wybierać programy krótsze i zużywające stosunkowo niewielkie ilości wody.


Przeczytaj również ile kosztuje wykończenie kuchni >>

Avatar

 • Anna
 • Opublikowano:
  22 lut 2022 10:00

  Udostępnij

  Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube