Jak się przygotować do wzięcia pożyczki?

Od decyzji o wzięciu pożyczki do momentu otrzymania pieniędzy może dzielić nas naprawdę krótka droga. Łatwość w dostępie do gotówki może wydawać się niezwykle pomocna, jednak niewłaściwe wykorzystanie pożyczonych środków może nas wepchnąć do finansowego dołka. Co zrobić, by tego uniknąć i o czym warto pamiętać przed wzięciem pożyczki?

Czy rzeczywiście potrzebujemy pożyczki?

Zdawałoby się, że to pytanie jest raczej oczywiste i zadaje je sobie każda osoba podejmująca się finansowego zobowiązania. Nic bardziej mylnego. Bardzo często decydujemy się na pożyczkę pod wpływem emocji, nie rozważając, czy możemy sobie na nią pozwolić. Nasza pochopna decyzja może być jeszcze poparta promocyjną ceną jakiegoś produktu, który zaraz zniknie z półek, więc warto kupić go już teraz. Dlatego przed podpisaniem umowy kredytowej warto pomyśleć, czy ten zakup na pewno jest nam potrzebny? Może wystarczy wstrzymać się z nim przez miesiąc lub dwa i zapłacić z własnych środków? Oczywiście są sytuacje, w których pożyczka jest niezbędna, warto jednak kilka razy zastanowić się, czy nie będzie to tylko zadłużenie się na własne życzenie.

Czy będziemy w stanie sprostać zobowiązaniu?

Jak się przygotować do wzięcia pożyczki?

Przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z pożyczki, warto zorientować się, na ile pozwala nam nasza zdolność kredytowa. To w końcu od niej zależy, czy pożyczkodawca zdecyduje się dać nam konkretną kwotę zobowiązania. Co wpływa na jej wysokość? Przede wszystkim zależy ona m.in. od wysokości dochodów, ogólnych wydatków czy terminowego rozliczania wcześniejszych pożyczek. Warto również sprawdzić, jaka będzie wysokość raty w przypadku wymaganej przez nas kwoty. Można to zrobić w prosty i szybki sposób za pomocą kalkulatora kredytowego. W ten sposób upewnimy się, czy podjęte zobowiązanie nie będzie dla nas zbyt uciążliwe.

Porównaj różne oferty pożyczek

Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę pożyczki, porównajmy rozwiązania dostępne na rynku. Zastanówmy się, jaka instytucja zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Pożyczenie tej samej kwoty w różnych miejscach nie oznacza, że wysokość rat będzie taka sama. Dlatego warto skorzystać z porównywarek kredytowych, które pomagają nam znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Oczywiście skorzystanie z nich nie rozwieje wszystkich naszych wątpliwości i w razie dodatkowych pytań będziemy musieli odwiedzić placówkę pożyczkodawcy. Mogą nam jednak dać ogólny pogląd sytuacji i ułatwiają wybór najlepszej oferty.

Dokładnie określ, na co przeznaczysz pieniądze

Pożyczka bez sprecyzowanego zamiaru może nas wpędzić w pułapkę. Pieniądze na dowolny cel to zachęta, by z takiej oferty skorzystać. Jeśli decydujemy się na nią tylko po to, by dysponować trochę większą ilością gotówki, to lepiej w ogóle się nie zapożyczać. Nawet niewielka kwota rzędu 1000 zł wymaga spłacenia, a wydanie jej na bliżej niesprecyzowane cele oznacza, że przez kilka miesięcy nasza pensja będzie uszczuplona np. o 200 zł. Jeżeli już decydujemy się na podjęcie zobowiązania, to upewnijmy się, że pieniądze przeznaczymy na konkretny plan jak np. samochód, remont, telewizor itp.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    03 sty 2019 02:01

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube