Jak zaoszczędzić na wykończeniu mieszkania? Najlepsze triki

Zakup mieszkania to jedna z największych inwestycji w życiu. Jego wykończenie potrafi… wykończyć. Sprawdź, gdzie szukać oszczędności, a co lepiej zostawić fachowcom. Przygotowaliśmy najlepsze triki, dzięki którym zaoszczędzisz na wykończeniu mieszkania.

Nie ma oszczędzania bez planowania

Na cenę wykończenia mieszkania wpływa przede wszystkim jego metraż oraz jakość wybranych materiałów. Koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim to średnio od 500 do 700 złotych za metr kwadratowy. To cena, która obejmuje położenie podłóg, pomalowanie ścian i sufitów oraz montaż drzwi, listew i sanitariatów. To jednak nie koniec wydatków. W naszym mieszkaniu będzie brakowało jeszcze zabudowy kuchennej, mebli czy sprzętu RTV i AGD.

Triki jak zaoszczędzić na urządzaniu mieszkania

Pierwsze oszczędności możesz znaleźć już na etapie planowania. Oto kilka wskazówek:

Zainspiruj się!

Internet to kopalnia pomysłów na wykończenie mieszkania! Inspiracji szukaj na blogach wnętrzarskich, w katalogach branżowych i na forach internetowych. Doskonale sprawdzi się także tradycyjna poczta pantoflowa. Jeśli Twoi znajomi właśnie skończyli urządzać mieszkanie, na pewno z chęcią podpowiedzą, które rozwiązania się u nich sprawdziły, a które okazały się niewypałem. Ucząc się na cudzych błędach, oszczędzisz nie tylko nerwy.

Określ budżet

Ponad połowa kosztów wykańczania mieszkania to zakup materiałów budowlanych (glazury, sanitariatów, farb, paneli, drzwi i armatury). To właśnie tu możesz znaleźć najwięcej oszczędności. Ale nie za wszelką cenę! Nie warto kupować czegoś, co Ci się nie podoba, tylko dlatego, że jest tanie. Do kosztów wykończenia mieszkania musisz wliczyć także robociznę oraz chemię budowlaną, czyli kleje, fugi, gładzie i zaprawy. Pamiętaj także o rezerwie finansowej na niespodziewane wydatki (których w trakcie wykańczania mieszkania z pewnością nie zabraknie).

Znajdź dobrego fachowca

Triki jak zaoszczędzić na urządzaniu mieszkania

Oszczędzanie to także unikanie dodatkowych kosztów. A takich można się spodziewać, wybierając niesprawdzonych fachowców, których specjalnością są wszelkiego rodzaju fuszerki. Jeśli zlecasz wykończenie mieszkania firmie zewnętrznej, pamiętaj o podpisaniu umowy. Dzięki temu, gdy coś pójdzie nie tak, możesz dochodzić swoich praw i odzyskać pieniądze. Część prac remontowych możesz oczywiście wykonać samodzielnie, ale tylko w przypadku, gdy… wiesz, co robisz.

Poluj na promocje

Tańsze nie musi oznaczać „gorsze”, „brzydsze” lub „złej jakości”. Promocji i rabatów najlepiej szukać w internecie. Marzysz o oryginalnym wnętrzu, odbiegającym od standardów prosto z katalogów wnętrzarskich? Jeśli masz zadatki na „złotą rączkę”, odwiedź komis meblowy. Dzięki temu możesz dać meblom drugie życie.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    06 sie 2018 02:43

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube