Kupno pierwszego samochodu – na co zwracać uwagę?

Kupno pierwszego samochodu to niezapomniane przeżycie, szczególnie w życiu każdego fana motoryzacji. Poszukiwania wymarzonego pierwszego auta dla młodego kierowcy często wymagają poświęcenia sporo czasu, uwagi, a także pomocy wykwalifikowanego specjalisty, który zajmie się oceną stanu technicznego pojazdu. Poniższy poradnik to zbiór najważniejszych informacji o tym, jaki pierwszy samochód będzie najlepszy oraz na co zwracać uwagę przy zakupie auta dla świeżo upieczonego kierowcy.

Na co zwracać uwagę przy zakupie auta? Praktyczne wskazówki dla nabywców

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupnie pierwszego samochodu warto przeanalizować podstawowe parametry techniczne pojazdu oraz własne potrzeby. Każdy młody kierowca powinien jasno określić swoje preferencje oraz wybierać auto, które będzie bezpieczne, komfortowe i tanie w codziennej eksploatacji.1

Zatem jaki pierwszy samochód kupić, aby być jak najbardziej zadowolonym z nowego nabytku? Wystarczy przeanalizować kilka kwestii z poniższej listy, aby dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu dla młodego kierowcy.

1. Stan techniczny – o ile ten parametr pomijamy w przypadku nowych aut, o tyle w trakcie kupna używanego modelu zawsze warto dokładnie ocenić stan poszczególnych podzespołów oraz kondycję silnika. W trakcie weryfikacji stanu technicznego trzeba uwzględnić: pracę silnika bez podejrzanych dźwięków i problemów z odpalaniem. Istotne są także wszelkie odgłosy stukania i inne dźwięki, np. w zawieszeniu, które mogą wskazywać na uszkodzenia układu kierowniczego. Młody kierowca powinien kupić takie auto, które nie przysporzy mu wielu problemów w eksploatacji, np. nieprzewidzianymi usterkami.
2. Stan karoserii – rdza to spory problem, szczególnie w samochodach używanych. Z tego względu warto dokładnie zweryfikować stan powłoki lakierniczej. Pierwsze auto dla młodego kierowcy również może wyglądać estetycznie, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy ogniska rdzy nie przebijają się przez niektóre elementy. Dodatkowo duża ilość rdzy to niższa wytrzymałość konstrukcji.
3. Wielkość pojazdu – nie da się jednoznacznie określić tego, jakie auto na pierwszy samochód będzie idealne. Wiele zależy od umiejętności oraz indywidualnych preferencji młodego kierowcy. Najczęściej jednak wybierane są pojazdy mniejsze, którymi łatwiej manewrować.2
4. Pojemność i moc silnika – to kluczowy parametr, który może rzutować na bezpieczeństwo młodego kierowcy. Najlepszy pierwszy samochód to taki, którego moc nie przekracza 100 koni mechanicznych. Dzięki temu młody kierowca nie narazi swojego życia lub zdrowia poprzez brak rozwagi i nadmierną prędkość pojazdu.
5. Typ skrzyni biegów – w dzisiejszych czasach standardem są automatyczne skrzynie biegów. To ogromna wygoda, która ułatwia kierowanie pojazdami. Jeśli jednak młody kierowca zdawał prawo jazdy na manualnej skrzyni – taką też warto wybrać w pierwszym samochodzie, aby nieco utrwalić umiejętności prowadzenia takiego pojazdu.
6. Systemy bezpieczeństwa – kupno pierwszego samochodu powinno być poprzedzone dokładną analizą tego, jakie systemy bezpieczeństwa zostały wykorzystane w konkretnym modelu auta. Standardem są przednie poduszki powietrza, ABS, ESP oraz czujniki ruchu wokół pojazdu.3
7. Cena – wbrew pozorom najlepszy pierwszy samochód to nie taki, który będzie najdroższy. Młody kierowca w celu podszkolenia swoich umiejętności powinien wybierać auta przystępne cenowo i bezpieczne. Ryzyko kolizji w pierwszych latach eksploatacji jest naprawdę wysokie, dlatego nie warto wydawać zbyt dużych kwot na pierwszy pojazd tuż po zakończonym egzaminie na prawo jazdy.

Teraz już wiesz, na co zwracać uwagę przy zakupie auta i jak wybrać model, który będzie idealny jako pierwszy pojazd tuż po otrzymaniu uprawnień do kierowania. Nigdy nie kieruj się wyłącznie ceną. Kompleksowa weryfikacja swoich potrzeb pozwoli Ci zawęzić zakres poszukiwań.

Formalności przy kupnie samochodu – jak się przygotować do transakcji kupna-sprzedaży auta?

Na etapie poszukiwania pierwszego samochodu dla młodego kierowcy trzeba pamiętać nie tylko o tym, aby wybrać jak najbezpieczniejszy pojazd w rozsądnej cenie. Ważne jest też dopełnienie niezbędnych formalności, aby zakończyć transakcję zakupową w 100% legalnie i bez zbędnych nieprzyjemności.

Formalności przy kupnie samochodu dotyczą nie tylko rzetelnego przygotowania umowy kupna-sprzedaży oraz przekazania kompletu dokumentów:
dowód rejestracyjny, 
karta pojazdu, 
potwierdzenie zawarcia polisy OC. 4

Istotna kwestia to też weryfikacja historii pierwszego auta. Wystarczy zdobyć numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji auta, aby dokładnie sprawdzić historię pojazdu. Można zrobić to przez Internet za pomocą stron generujących raporty historii pojazdów (np. https://historiapojazdu.gov.pl/). To podstawa w trakcie poszukiwań wymarzonego pojazdu dla młodego kierowcy. Do formalności przy kupnie samochodu zaliczamy także weryfikację danych osobowych sprzedającego oraz paragrafów zawartych w umowie, które powinny być zgodne z prawem. 

Pierwsze auto – jakie kupić? Cechy idealnego auta dla młodego kierowcy

Inwestycja w pierwszy samochód dla świeżo upieczonego kierowcy wymaga dokładnej weryfikacji parametrów technicznych pojazdu, ale także jego historii w poszukiwaniu wypadków i zdarzeń drogowych, które mogą rzutować na stan techniczny. Jeśli jednak chodzi o cechy idealnego pierwszego auta, pojazd dla młodego kierującego powinien być:
bezpieczny,
funkcjonalny,
praktyczny,
prosty w prowadzeniu i manewrowaniu w wąskich uliczkach (zalecany samochód typu hatchback),
dopasowany do umiejętności kierowcy (wielkością, mocą silnika, napędem).

Jeśli wiesz, na co zwrócić uwagę przy zakupie auta używanego i znasz cechy idealnego pojazdu dla świeżo upieczonego kierowcy, będziesz w stanie wybrać perfekcyjne auto, które posłuży Ci przez wiele lat zaczynającej się przygody kierowcy.

Wyposażenie pierwszego auta – co jest niezbędne?

Zanim wybierzesz najlepszy pierwszy samochód, musisz też ustalić wyposażenie, które powinien mieć taki pojazd. Standardem w dzisiejszych czasach jest:
nawigacja samochodowa,
multimedialne radio,
elektrycznie sterowane lusterka i fotele,
podgrzewane fotele i przednia szyba,
multifunkcyjna kierownica.

Takie wyposażenie pierwszego auta dla młodego kierowcy sprawi, że podróżowanie będzie bezpieczniejsze i znacznie bardziej komfortowe. Dzięki temu osoba, która dopiero odebrała uprawnienia do kierowania autami, szybciej oswoi się z autem i zacznie szlifować swoje umiejętności prowadzenia samochodu.5

Uwaga! Jako kierowca musisz też mieć w swoim pierwszym samochodzie obowiązkowe wyposażenie, czyli: trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.  Opcjonalnie możesz wyposażyć auto też w apteczkę, linkę holowniczą oraz zestaw żarówek zapasowych.

Jak zadbać o swoje pierwsze auto? Porady dla młodych kierowców

Jeśli transakcja zakupu pierwszego samochodu doszła już do skutku, warto też wiedzieć, jak zadbać o swój wymarzony samochód. Chodzi nie tylko o regularną pielęgnację lakieru i wnętrza auta, ale także inne czynności, które rzutują, np. na bezpieczeństwo jazdy. Nawet jako świeżo upieczony kierowca musisz dbać o takie kwestie, jak:
regularne przeglądy techniczne,
serwis auta w sprawdzonym zakładzie mechaniki samochodowej,
cykliczna kontrola ogumienia, które powinno być dopasowane do aury panującej na zewnątrz.

Eksploatując na co dzień swój pierwszy pojazd, nigdy nie bagatelizuj oznak pogłębiających się usterek podzespołów samochodowych. W przeciwnym razie może to rzutować na bezpieczeństwo i codzienny komfort prowadzenia auta.

Zakup pierwszego samochodu a budżet – jak się przygotować? Podsumowanie

Nawet jeśli wiesz, jaki pierwszy samochód warto kupić, musisz wcześniej przygotować swój budżet na taki wydatek. Biorąc pod uwagę używane, kilkuletnie auta nadające się jako pierwszy pojazd dla młodego kierowcy – koszt zakupu może oscylować w granicy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kwotę potrzebną do pokrycia kosztów zakupu nowego pojazdu możesz zbierać już wcześniej, oszczędzając przez kilka lat lub zdecydować się na formy finansowania dostępne w Providencie.

Bibliografia:

1. https://www.autodna.pl/blog/pierwszy-samochod-dla-mlodego-kierowcy/
2. https://k2.com.pl/blog/samochod-dla-mlodego-kierowcy-jak-wybrac-i-na-co-zwrocic-uwage/
3. https://www.link4.pl/blog/pierwszy-samochod-co-warto-kupic-dla-mlodego-kierowcy-top-5-propozycji#
4. https://mubi.pl/poradniki/samochod-dla-mlodego-kierowcy/
5. https://rawa-mazowiecka.policja.gov.pl/erw/informacje/70311,Obowiazkowe-wyposazenie-samochodu.html

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    17 wrz 2023 05:12

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube