Awaria skrzyni biegów – objawy, koszty naprawy

Posiadanie własnego auta to spory przywilej, ale także szereg obowiązków. Jako kierujący pojazdem jesteś zobowiązany do tego, aby dbać o stan techniczny auta. Pojazd powinien być w 100% sprawny technicznie tak, aby nie zagrażać innym uczestnikom ruchu drogowego. Częstą usterką w przypadku pojazdów mechanicznych jest awaria skrzyni biegów. Czym się objawia i jakie mogą być koszty naprawy? W tym artykule znajdziesz kilka sprawdzonych wskazówek i dowiesz się też, jak rozpoznać zepsutą skrzynię biegów.

Zepsuta skrzynia biegów – objawy awarii

Jako właściciel pojazdu mechanicznego powinieneś wiedzieć, jak rozpoznać awarię skrzyni biegów. Niektóre objawy jasno wskazują na uszkodzenie skrzyni biegów, natomiast inne wymagają dalszej diagnostyki celem znalezienia źródła problemu.  Najpowszechniejsze objawy awarii skrzyni biegów to:
brak biegu wstecznego lub innych przełożeń,
wycieki oleju spod samochodu,
szarpanie w trakcie ruszania lub podczas zmiany biegów,
słyszalne stuknięcia w trakcie pracy skrzyni,
luzy na drążku do zmiany biegów – występują głównie w autach ze skrzynią manualną,
wypadanie biegów, czyli samoistne przechodzenie trybu pracy skrzyni biegów na luz ze słyszalnym zgrzytem, 
brak reakcji pojazdu na ruchy selektora zmiany przełożeń.

Jeśli zaobserwujesz w swoim aucie powyższe nieprawidłowości, jest duże prawdopodobieństwo, że będzie konieczna naprawa skrzyni biegów. Koszt w tym przypadku jest uzależniony od poziomu uszkodzeń, rodzaju skrzyni biegów oraz marki i modelu auta, w którym doszło do usterki.

Objawy awarii skrzyni biegów nigdy nie powinny być bagatelizowane. Takie zaniedbania najczęściej skutkują całkowitym uszkodzeniem pojazdu, a tym samym jego unieruchomieniem i koniecznością wezwania pomocy drogowej. Dodatkowo trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem wymiany skrzyni biegów, szczególnie jeśli dojdzie do naprawdę poważnych uszkodzeń.

Przyczyny awarii skrzyni biegów – skąd biorą się poważne uszkodzenia?

Uszkodzenia poszczególnych podzespołów skrzyni biegów pojawiają się najczęściej w wyniku nieprawidłowej eksploatacji pojazdu. Niestety pewne zachowania w trakcie jazdy mogą doprowadzić do tego, że uszkodzeniu ulegną przekładnie, zębatki lub inne elementy konstrukcyjne skrzyni biegów. 

Skoro znasz już objawy uszkodzenia skrzyni biegów, musisz też wiedzieć, jakie są przyczyny występowania kosztownych usterek.  Metody eksploatacji auta, które generują dodatkowe problemy ze skrzynią biegów to:
Nieumiejętna zmiana przełożeń (dotyczy głównie skrzyni manualnej, w której kierujący musi samodzielnie dobierać przełożenia do prędkości oraz warunków jazdy). Kiedy zmieniasz biegi zbyt szybko, niedostatecznie głęboko wciskasz sprzęgło i dodajesz nagle sporo gazu – wtedy do awarii skrzyni biegów może dojść naprawdę szybko.
Wciskanie sprzęgła podczas dojeżdżania do świateł – choć problem wydaje się błahy, to jednak mocno rzutuje na stan techniczny skrzyni biegów oraz samego sprzęgła. Przy wciśniętym pedale auto toczy się bez oporu, ale skrzynia nie ma aktywnego chłodzenia olejem, a dodatkowo auto spala więcej paliwa.
Zmiana biegów przy zbyt wysokich obrotach silnika – ten problem dotyczy głównie osób kierujących autami z manualną skrzynią biegów. Jeśli przełożenie zostanie zmienione z wyższego na niższe przy nadmiernie wysokich obrotach, może dojść do wyłamania kół zębatych. Skutkiem takiej sytuacji jest wysoki koszt wymiany skrzyni biegów. 
Brak regularnego serwisu skrzyni – dotyczy zarówno jednostek z przełożeniami manualnymi, jak i automatycznymi. Olej w skrzyni trzeba wymieniać średnio co 60-120 tys. kilometrów. To zalecenia wielu koncernów samochodowych, które gwarantują trwałość jednostek skrzyń biegów przy zachowaniu cyklicznej wymiany oleju.
Wrzucanie przełożeń do jazdy w tył, kiedy auto toczy się do przodu – to częsta przyczyna awarii skrzyni biegów automatycznie zmieniającej przełożenia. W wyniku tak niepoprawnej eksploatacji auta może dojść do uszkodzenia łożysk, sterownika lub rozszczelnienia się pokrywy skrzyni biegów.

Teraz już wiesz, jakich błędów unikać w swoim samochodzie, aby nie doprowadzić do poważnej usterki. Objawy usterek często są jednoznaczne i umożliwiają szybką identyfikację problemu przez zakład mechaniki samochodowej.

Ile kosztuje skrzynia biegów do samochodu? 

Całkowity koszt wymiany skrzyni biegów, jeśli dojdzie do jej poważnego uszkodzenia, może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Takie kwoty dotyczą głównie jednostek stosowanych w nowych pojazdach, które są naszpikowane elektroniką oraz drogimi podzespołami.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje skrzynia biegów do Twojego samochodu, skontaktuj się z Autoryzowanym Serwisem Samochodowym lub sprawdź ceny używanych części dostępnych na aukcjach internetowych. W przypadku popularnych aut osobowych marki BMW, Peugeot, Citroen koszt zakupu nowej skrzyni biegów to wydatek w okolicach 5 tys. złotych.

Usterki kół zębatych, łożysk i innych elementów konstrukcyjnych skrzyni biegów generują koszty uzależnione od marki pojazdu oraz ceny poszczególnych podzespołów. Do całkowitych wydatków trzeba też doliczyć cenę serwisu za roboczogodzinę, która może sięgać nawet do 200 złotych a za samą wymianę oleju ok. 150 złotych bez płynu. 

Awaria skrzyni biegów – co robić w razie uszkodzenia? Podsumowanie 

Jeśli czujesz, że masz problem z zepsutą skrzynią biegów, objawy są jednoznaczne, a Twoje auto nie prowadzi się tak, jak powinno, koniecznie zrezygnuj z kontynuowania jazdy. W skrajnych przypadkach każdy kolejny przebyty kilometr przybliża Cię do poważnej usterki, która może skutkować koniecznością wymiany całej skrzyni biegów w samochodzie.
Pamiętaj, aby w razie awarii skrzyni biegów natychmiast zatrzymać pojazd, wezwać pomoc drogową i oddać auto do sprawdzonego zakładu mechaniki pojazdów celem przeprowadzenia diagnostyki.

 
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    11 wrz 2023 10:51

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube