Ile kosztuje pompa ciepła? Dowiedz się więcej!

Inwestorzy oraz osoby prywatne coraz częściej wybierają pompy ciepła jako podstawowe źródło ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w nieruchomościach mieszkalnych. Dlaczego? To innowacyjne urządzenia, które są nie tylko wydajne, ale i energooszczędne. Średnioroczne wydatki na ogrzewanie pompami ciepła najczęściej nie przekraczają kilku tysięcy złotych dla kilkuosobowej rodziny. Ile kosztuje pompa ciepła z montażem i kiedy warto ją zamontować?

Rodzaje pomp ciepła i zastosowanie – najważniejsze informacje

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła. Poszczególne modele różnią się między sobą budową, sposobem działania oraz kosztami montażu i eksploatacji. Oto zestawienie trzech standardowych odmian pomp ciepła.

1. Powietrzna pompa ciepła – to najpowszechniejszy typ pompy, który montuje się w domach jednorodzinnych. Urządzenie generuje najniższe koszty zakupu i montażu, a także charakteryzuje się prostą zasadą działania. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku wyjątkowo niskich temperatur na zewnątrz konieczne jest zamontowanie dodatkowego źródła ogrzewania.

2. Gruntowa pompa ciepła – to ekologiczne urządzenie wykorzystuje ciepło z gruntu i zapewnia wysoki poziom wydajności. W przypadku takiego systemu ogrzewania nieruchomości i ciepłej wody należy zaplanować inwestycję już na etapie budowy domu. Dzięki temu można nieco ograniczyć wydatki związane z kosztem założenia pompy ciepła. Po zamontowaniu gruntowej pompy ciepła nie ma konieczności stosowania dodatkowych instalacji wspomagających, natomiast należy dysponować sporej wielkości działką, aby móc bezpiecznie i poprawnie zamontować wymiennik ciepła – pionowy lub poziomu.

3. Wodna pompa ciepła – prawdopodobnie najrzadziej wybierany rodzaj pompy ciepła. Wiąże się ze sporymi kosztami przedsięwzięcia – zarówno w odniesieniu do ceny zakupu urządzenia, jak i montażu. Pompa wodna wyróżnia się wysoką sprawnością działania i jest wystarczająca jako jedyne źródło ogrzewania pomieszczeń nieruchomości oraz ciepłej wody użytkowej.

Koszt podłączenia pompy ciepła jest mocno uzależniony od tego, jaki typ pompy zostanie wybrany do montażu, a także poziomu skomplikowania prac, które należy wykonać w trakcie budowania kompletnej instalacji ogrzewania budynku oraz wody.

Pompa ciepła – ile kosztuje jej eksploatacja?

Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 100 m2? Jeśli chodzi o wydatki związane z eksploatacją urządzenia, warto wykorzystać prosty wzór, aby ocenić orientacyjne wydatki. Instalacja pompy ciepła generuje koszt zużycia energii elektrycznej na poziomie od kilkuset do nieco ponad 1000 złotych miesięcznie w aktywnym sezonie grzewczym. W przypadku pompy ciepła koszty eksploatacji można obliczyć na podstawie poniższych informacji1:

zapotrzebowanie na ciepło budynku mieszkalnego (wyrażone w kWh/m2 na rok),
powierzchnia grzewcza budynku w m2,
liczba mieszkańców,
rodzaj ogrzewania (podłogówka, grzejniki nisko lub wysokotemperaturowe),
temperatura CWU (ciepłej wody użytkowej),
średnia cena energii od dostawcy prądu.

Dla przykładu ustalmy koszt pompy ciepła dla domu 150 m2 w odniesieniu do wydatków eksploatacyjnych, zakładając dane podane w tabeli.

Powierzchnia grzewcza

150 m2

Liczba mieszkańców

4

Rodzaj ogrzewania

podłogowe

Średnia temperatura CWU

45 stopni Celsjusza

Cena energii

0,69 zł/kWh2


Tab. 1. Opracowanie własne.

Dla zaprezentowanych danych średnioroczne zapotrzebowanie nieruchomości na ciepło to ok. 26 tys. kWh. Dla pompy ciepła o współczynniku COP na poziomie 3,5 (1 pobrany kWh energii generuje 3,5 kWh mocy cieplnej) szacowane zużycie energii elektrycznej w skali roku będzie oscylować na poziomie 8,6 kWh.

Zgodnie z aktualnymi cenami energii w 2023 roku, roczny koszt użytkowania pompy ciepła średnio wynosi ok. 6000 złotych.

Ile kosztuje pompa ciepła z montażem?

Przed rozpoczęciem inwestycji w ekologiczne źródła ogrzewania dla domu warto dowiedzieć się, ile kosztuje powietrzna pompa ciepła. To wydatek na poziomie od 10 do nawet sporo ponad 40 tys. złotych. 

Oprócz podstawowych kosztów zakupu urządzenia do wytwarzania energii cieplnej należy też wziąć pod uwagę koszt założenia pompy ciepła. Koszt instalacji pompy ciepła dla domu 100 m2-150 m2 to wydatek na poziomie do kilku tysięcy złotych.3 Największe wydatki generuje jednak zakup pompy ciepła, zasobnika na ciepłą wodę użytkową oraz zawory, filtry i separatory wraz z automatyką sterowania systemem grzewczym.

Dobrym pomysłem na pokrycie – chociażby części – wydatków, związanych z montażem i zakupem nowoczesnej pompy ciepła, jest Pożyczka Dopasowana z miesięczną ratą w Providencie. W ramach aktualnej oferty można rozłożyć spłatę zobowiązania nawet na 24 miesiące dla kwoty pożyczki do 15 tys. złotych (dostępna w Provident pożyczka z miesięczną ratą z RRSO 63,56%, warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik zdolności kredytowej konsumenta).

Koszt pompy ciepła dla domu 200 m2 lub mniejszych nieruchomości uzależniony jest od kilku parametrów:

rodzaj pompy ciepła – powietrzne są znacznie tańsze niż modele gruntowe,
typ pompy – split lub monoblok (split wymaga dodatkowej instalacji chłodniczej, ale jest tańsza),4
moc pompy i współczynnik COP,
okres gwarancyjny – im dłuższy i szerszy zakres gwarancji, tym wyższa cena urządzenia. 

Pompy ciepła – zalety i wady

Wiedząc już, ile kosztuje pompa ciepła z montażem, a także jakie są wydatki eksploatacyjne, można o wiele łatwiej podjąć decyzję o zrealizowaniu takiej inwestycji w swoim domu. Dla osób, które nie są do końca przekonane do nowoczesnych pomp ciepła, przedstawiamy krótkie zestawienie wad i zalet tych urządzeń grzewczych.

Zalety

Wady

Wysoki poziom energooszczędności.

Dość wysokie koszty inwestycji – nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych za kompletny system.

Bezpieczeństwo użytkowania – brak ryzyka wybuchu urządzenia czy zaczadzenia domowników w nieruchomości.

Skomplikowana budowa urządzeń oraz systemu i awaryjność urządzeń niższej klasy.

Pompy ciepła są w 100% ekologiczne, nie powodują emisji spalin.

Słyszalny hałas pracy pompy, szczególnie w budżetowych urządzeniach.

Komfort użytkowania – pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe.

Konieczność stosowania odpowiedniego systemu grzewczego (kaloryfery dedykowane dla pomp ciepła lub ogrzewanie podłogowe).

Jak wycenić montaż powietrznej pompy ciepła? Cena z montażem zawsze zostanie przedstawiona przez doświadczone firmy montażowe, które zajmują się zarówno dostarczeniem urządzenia grzewczego, jak i jego kompleksowym montażem w nieruchomości.

Po dokładnej analizie tego, ile kosztuje założenie pompy ciepła, a także jej eksploatacja, można zauważyć, że to sposób na oszczędność. Takie rozwiązanie jest znacznie korzystniejsze pod względem ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej w porównaniu do pieca gazowego lub węglowego.

Przeczytaj także:
Jaki rodzaj ogrzewania bardziej się opłaca?
Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku? 5 sposobów na obniżenie kosztów
Podatek od sprzedaży nieruchomości – co trzeba wiedzieć?

Bibliografia:
1. https://www.nrel.gov/docs/fy13osti/58594.pdf 
2. https://www.tauron.pl/dla-firm/ceny-maksymalne
3. https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/913508/cost-of-installing-heating-measures-in-domestic-properties.pdf 
4. https://www.pipelifeeco.ie/split-vs-monobloc-heat-pump-whats-the-difference/
 
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    28 mar 2023 06:50

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube