Jaki rodzaj ogrzewania się opłaca- podłogowe czy grzejniki?

Ogrzewanie domu lub mieszkania w polskich warunkach klimatycznych jest wciąż kluczową decyzją, która będzie znacząca dla komfortu domowników przez lata. Coraz popularniejszym sposobem zapewniania ciepła w domu lub mieszkaniu jest ogrzewanie podłogowe. Czy warto zastąpić nim klasyczne grzejniki przyścienne? Które z rozwiązań jest lepsze pod względem finansowym?

Ogrzewanie podłogowe do mieszkania i domu – dostępne dla każdego

Jaki rodzaj ogrzewania bardziej się opłaca – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Grzejniki montowane przy ścianach, najczęściej bezpośrednio w pobliżu okien, zna każdy z nas. Najpopularniejszą alternatywą dla kaloryferów jest ogrzewanie podłogowe, zwane czasem podłogówką. Jest to model ogrzewania płaszczyznowego, w którym rolę grzejnika odgrywa cała podłoga, na której zainstalowane są rury grzewcze. Wariant ten wymaga nieco bardziej zaawansowanej instalacji, przez co całkowity koszt ogrzewania podłogowego będzie zazwyczaj wyższy niż cena montażu klasycznych grzejników. Niemniej jednak rozwiązanie to staje się coraz bardziej dostępne.

Współczesna technika grzewcza umożliwia montaż ogrzewania podłogowego praktycznie w każdego typu nieruchomości. Taki system grzewczy nie jest już zarezerwowany tylko do domów jednorodzinnych i tzw. nowego budownictwa. Decydując się na gruntowny remont, nie będzie większego problemu z instalacją ogrzewania podłogowego także w mieszkaniach w starszych blokach i kamienicach. Co więcej, ceny ogrzewania podłogowego powoli ale regularnie spadają na skutek postępu technologicznego oraz popularyzacji tej metody grzewczej. Jeśli dostępność nie stanowi kłopotu, pozostaje zatem pytanie: czy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe zapewnia najwyższy komfort cieplny

Ogrzewanie podłogowe zapewnia wysoki komfort cieplny i równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu. Zawdzięczamy to równemu rozmieszczeniu rur grzejnikowych pod podłogą, przez które przepływa ciepła woda. Aby zapewnić najlepszy efekt, powinny być one usytuowane na całej płaszczyźnie pokoju.

Wyższy komfort cieplny w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego wynika wprost z praw fizyki. Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego (z tego powodu grzejniki też umieszczane są pod oknami i przy dolnych krawędziach ścian). W przeciwieństwie do grzejników przyściennych ciepło z podłogi wypełnia w tym samym czasie każdy zakątek pomieszczenia, a nie akumuluje się tylko w jednej strefie.

Koszt ogrzewania podłogowego

Jaki rodzaj ogrzewania bardziej się opłaca – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w przypadku ogrzewania podłogowego jest cena takiego systemu. Sama instalacja – rozumiana jako zakup podzespołów i opłata za tzw. robociznę – rzeczywiście jest droższa od montażu grzejników. Koszt ogrzewania podłogowego będzie wynosił ok. 100 – 150 zł/m2 w zależności od regionu. W przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m2 cena za montaż instalacji będzie wynosiła na pewno nie mniej niż kilkanaście tysięcy złotych. Niemniej jednak koszty eksploatacyjne mogą być niższe, jeśli zdecydujemy się właśnie na taki system grzewczy. Ze względu na równomierne ułożenie instalacji i jej parametry techniczne do ogrzewania używa się wody grzewczej o temperaturze rzędu 40℃. W praktyce więc ten system zużywa mniej energii do podgrzania wody grzewczej, a to właśnie za sam proces podgrzania cieczy płaci się najwięcej

Mankamenty związane z ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie podłogowe ma także swoje wady. Na zrezygnowanie z pomysłu zainstalowania tego typu ogrzewania najczęściej wpływa:

 • znacznie wyższy koszt inwestycji w porównaniu do montażu grzejników;
 • konieczność skrupulatnego zaplanowania całości przed przystąpieniem do instalacji;
 • ograniczone możliwości aranżacji przestrzeni, ograniczenie używania dywanów i wykładzin;
 • wysokie koszty remontów w przypadku powstawania awarii (wymagane skucie podłogi celem dostania się do instalacji).

W przeciwieństwie do grzejników ogrzewanie podłogowe w dużym stopniu zabiera nam możliwości aranżacyjne. Posadzka powinna być wyłożona panelami podłogowymi, a najlepiej kamieniem lub kafelkami ceramicznymi. Wykładziny i dywany, zwłaszcza te puszyste i grube, zdecydowanie nie są zalecane. Mogą one bowiem tworzyć barierę hamującą naturalne rozprowadzanie się ciepła w pomieszczeniu.

A może standardowe grzejniki przyścienne?

Jaki rodzaj ogrzewania bardziej się opłaca – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Grzejniki to zdecydowanie najpowszechniejszy sposób ogrzewania domu lub mieszkania. Ogromny wpływ na taki stan rzeczy ma ich niższa cena. Zalety i wady grzejników są determinowane przede wszystkim przez sposób, w jaki ogrzewają one powietrze w pomieszczeniu.

Przepływ ciepłej wody, zazwyczaj o temperaturze w przedziale 70℃ – 90℃, nagrzewa zewnętrzną część grzejnika. Na skutek konwekcji energia cieplna przechodzi do powietrza, które następnie przekazuje ją dalej. W porównaniu do podłogówki ogrzanie całego pomieszczenia może być nieco dłuższe i zawsze jest nierówne (najcieplejsze powietrze zawsze będzie bliżej źródła – grzejnika). Warto w tym momencie nadmienić jednak, że współcześnie produkowane grzejniki zdecydowanie lepiej radzą sobie z przekazywaniem ciepła. Nowoczesne urządzenia mają konstrukcję płytową i wykonane są ze stali lub aluminium, rzadziej z miedzi. Sprawia to, że straty cieplne są zmniejszone w porównaniu do żeliwnych kaloryferów, najbardziej chyba kojarzących się z okresem PRL-u.

Zalety i wady grzejników

Grzejniki wybierane są nie tylko przez wzgląd na niższą cenę. Ogrzewanie tego typu ma wiele zalet takich jak:

 • szybkie podniesienie temperatury w pobliżu grzejnika;
 • najwyższa kompatybilność z systemami centralnego ogrzewania, kotłami i piecami na paliwa energetyczne;
 • brak jakichkolwiek przeszkód w aranżacji wnętrz (poza miejscem, które zajmuje grzejnik);
 • niskie koszty początkowe w porównaniu do ogrzewania podłogowego;
 • łatwy dostęp w razie wykrycia nieprawidłowości i awarii.

Przy podejmowaniu decyzji oprócz największych zalet trzeba też uwzględnić wady grzejników. W przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego grzejniki:

 • zapewniają mniej regularne i nierówne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu;
 • dają mniejszy komfort cieplny (aspekt ten zależy jednak w dużej mierze od indywidualnych preferencji);
 • sprzyjają powstawaniu intensywnych ruchów powietrza, co wzmaga unoszenie się kurzu w pomieszczeniu;
 • brak możliwości precyzyjnego ustawienia poziomu temperatury;
 • mogą zaburzać estetykę w niektórych pomieszczeniach (np. w specyficznej przestrzeni biurowej).

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? 

Jaki rodzaj ogrzewania bardziej się opłaca – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Czy warto wybrać ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki? Oczywiście jedyna słuszna odpowiedź na to pytanie brzmi: „to zależy”. Pod względem opłacalności nowoczesne ogrzewanie podłogowe może być wbrew pozorom korzystniejszym wyborem. Trzeba jednak się liczyć z dużo większą inwestycją na start, która będzie się zwracała przez relatywnie długi okres. Ogrzewanie podłogowe wypada lepiej także pod kątem zdrowia (mniejsza cyrkulacja kurzu) i komfortu (równomierne ogrzewanie). Jeśli chodzi o aranżację wnętrz, to jest to bardzo indywidualna kwestia. Dla części osób atrakcyjniejsze będzie pomieszczenie bez kaloryfera przy ścianie, ale z ograniczonymi możliwościami aranżacji podłogi, dla innych – wprost przeciwnie.

Analiza głównych wad i zalet grzejników oraz ogrzewania podłogowego z pewnością ułatwi podjęcie decyzji zakupowej. Najwięcej zależy jednak od tego, jakie są nasze własne priorytety. Warto pamiętać także o tym, że obydwa rozwiązania są na polskim rynku dostępne w wielu różnych wariantach. Każdy będzie w stanie znaleźć system idealny dla siebie.


Dowiedz się również ile kosztuje ocieplenie domu >>

Avatar

 • Anna
 • Opublikowano:
  17 maj 2021 06:00

  Udostępnij

  Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube