Jak oszczędzać prąd? 5 zmian do wprowadzenia od zaraz!

Wysokie opłaty za energię elektryczną spędzają sen z powiek wielu osobom. Jakie są przyczyny dużych rachunków za prąd i które używane na co dzień urządzenia przyczyniają się do tego w największym stopniu? Oto, jak zaoszczędzić na prądzie, stosując kilka sprawdzonych metod.

Duże rachunki za prąd – przyczyny

Jakie są przyczyny dużych rachunków za prąd? Powodów może kilka. Niektóre z nich są niezależne od nas, z innymi jednak można sobie poradzić. Oto najczęstsze powody zwiększonych opłat za energię elektryczną

Podwyżki cen prądu

Przyczyny wysokich rachunków za prąd nie zawsze są zależne od nas. W ostatnim czasie największy wpływ na opłaty za energię elektryczną mają podwyżki cen energii elektrycznej. W 2023 roku należy spodziewać się ich dalszego zwiększenia. Taryfy za prąd są uzależnione od takich czynników, jak dostępność surowców na rynku, sytuacja polityczna na świecie czy kryzysy gospodarcze. Niestety są to kwestie, na które nie mamy większego wpływu. 

Sezonowe zwiększenie zużycie energii elektrycznej

Często zdarza się, że zwiększone rachunki za energię elektryczną dotyczą jedynie niektórych miesięcy w roku. Wpływ na to mogą mieć na przykład używanie prądu do ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym, ale również wakacyjna wizyta rodziny czy stosowanie klimatyzacji lub wiatraków w upalne dni lata.

Warto mieć na uwadze, iż zbyt wysokie rachunki za energię elektryczną są czasem wynikiem nieszczelnych okien czy nieocieplonego domu. Wówczas ciepło wymyka się z mieszkania, powodując konieczność dodatkowego grzania.  

Używanie przestarzałych sprzętów

Problemem mogącym mieć wpływ na zwiększone opłaty za prąd jest stosowanie przestarzałych i nieefektywnych urządzeń. Stara lodówka, pralka czy telewizor pochłaniają o wiele więcej energii elektrycznej, niż ich nowe odpowiedniki o wysokiej klasie energetycznej.  

Niepoprawne używanie urządzeń

Świecąca się całą noc lampka, działający w tle telewizor czy zapełniona jedynie do połowy zmywarka – każdy z nas od czasu do czasu popełnia te błędy. Jednak jeśli są one popełniane nagminnie, to mogą przyczynić się nie tylko do zwiększenia rachunków za prąd, ale również do marnowania cennych zasobów naturalnych

Jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu?

Chcąc dowiedzieć się, jak oszczędzać energię w domu, warto na początek zdać sobie sprawę z wielkości poboru energii elektrycznej przez najczęściej używane urządzenia. Należą do nich czajnik elektryczny, lodówka, telewizor, komputer, płyta indukcyjna, piekarnik, pralka, zmywarka, odkurzacz i ładowarki. 

Ile energii elektrycznej wyrażonej w kilowatogodzinach (kWh) generuje każde z tych urządzeń w skali roku? Warto znać odpowiedź na to pytanie i wziąć pod uwagę, że koszt jednej kilowatogodziny brutto wynosił w październiku 2022 roku od 0,63 do 0,70 złotych.1 Podstawowe dane dotyczące przeciętnego rocznego zużycia prądu znajdują się na etykietach energetycznych, dołączanych do sprzętów.  

Czajnik elektryczny

Mimo małej wielkości czajnika elektrycznego, jego regularne i częste użytkowanie może przyczynić się do wysokiego poboru prądu. Przy kilkukrotnym użyciu czajnika o mocy 2000 W w ciągu doby, można zużyć około 220 kWh w skali roku.

Lodówka

Lodówka to urządzenie niezbędne w każdym gospodarstwie domowym, które pracuje bez przerwy przez całą dobę. Przybliżone zużycie energii elektrycznej energooszczędnej chłodziarko-zamrażarki klasy A++ wynosi około 0,74 kWh dziennie, co daje 270 kWh w skali roku. Może to stanowić zużycie nawet trzykrotnie niższe, niż w przypadku starszej lodówki o niższej klasie energetycznej. 

Telewizor

Zużycie prądu wynikające z oglądania telewizji może być znacząco różne w poszczególnych gospodarstwach domowych. Statystyczny Polak spędza na tej czynności około 4 h 6 min dziennie.2 Przy tym poziomie użytkowania orientacyjny pobór energii elektrycznej przez średniej klasy telewizor będzie wynosić około 130 kWh w skali roku

Komputer

W dobie rosnącego znaczenia pracy zdalnej musimy liczyć się z rosnącymi kosztami wynikającymi z poboru prądu przez komputery. Szczególny udział w rachunkach za energię elektryczną mają komputery stacjonarne, które – użytkowane przez 5 godzin dziennie – mogą pobrać w skali roku około 200 kWh. Nieco bardziej energooszczędne są laptopy, jednak w tym wypadku należy liczyć się oczywiście z koniecznością ich regularnego ładowania. 

Płyta indukcyjna

W nowym budownictwie płyty indukcyjne w dużej mierze wyparły tradycyjne kuchenki gazowe. Mimo że dla wielu osób są one wygodne i niezawodne, to jednak mogą generować duży pobór energii elektrycznej. Przy standardowym użytkowaniu płyty indukcyjnej należy liczyć się ze zużyciem około 750 kWh w ciągu roku.

 

Piekarnik

Kolejne urządzenie na wyposażeniu kuchni, bez którego trudno wyobrazić sobie przygotowywanie potraw, to piekarnik. Jest on zazwyczaj używany z mniejszą regularnością, niż ma to miejsce w przypadku płyty indukcyjnej, jednak jednorazowo pobiera więcej prądu. Działanie grzałki piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza przez 40 minut generuje zużycie około 1,4 kWh

Pralka Następne niezbędne urządzenie każdego gospodarstwa domowego to pralka. W przypadku tego sprzętu oszacowanie średniego zużycia prądu w skali roku może być trudne – wszystko zależy bowiem od liczby domowników, częstości prania i klasy samego urządzenia. Decydując się na zakup nowej pralki, warto wziąć pod uwagę jej energooszczędność, która może przyczynić się do znacznych oszczędności. I tak na przykład użytkując pralkę o klasie energetycznej A++ 5 razy w tygodniu, należy spodziewać się rocznego zużycia prądu na poziomie ok. 145 kWh.

Zmywarka

Kolejne urządzenie na wyposażeniu kuchni, bez którego trudno wyobrazić sobie przygotowywanie potraw, to piekarnik. Jest on zazwyczaj używany z mniejszą regularnością, niż ma to miejsce w przypadku płyty indukcyjnej, jednak jednorazowo pobiera więcej prądu. Działanie grzałki piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza przez 40 minut generuje zużycie około 1,4 kWh. Korzystanie ze zmywarki wiąże się z dużą wygodą, a niekiedy może być też ono rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, niż zmywanie ręczne. Domownicy używający zmywarki klasy A++ codziennie muszą liczyć się z rocznym poborem około 240 kWh. Urządzenie to zużywa jednak mniej wody, aniżeli tradycyjne, ręczne mycie naczyń. Jest to zatem zysk dla portfela i środowiska.  

Ładowarki

Używane na co dzień laptopy i urządzenia mobilne (smartfony, tablety) wymagają regularnego i częstego ładowania. O wielkości poboru prądu w przypadku ładowarek decyduje nie tylko długość ładowania, ale również rodzaj podłączonych do nich sprzętów. Przyjmuje się, że podczas ładowania smartfonu zużywa się rocznie około 18 kWh energii elektrycznej.

Jak oszczędzać prąd? 5 prostych wskazówek

Wiemy już, które sprzęty domowe mogą generować najwięcej prądu. Przejdźmy zatem do odpowiedzi na główne pytanie: jak oszczędzać energię elektryczną? Oto 5 niezawodnych sposobów, które mogą przyczynić się do zmniejszenia rachunków za prąd.

Używaj energooszczędnych i wydajnych sprzętów

Pierwsza odpowiedź na pytanie o to jak zmniejszyć rachunki za prąd brzmi: używać energooszczędnych sprzętów. Przyczyni się to nie tylko do zaoszczędzenia opłat za energię elektryczną, ale również na ich efektywniejszą pracę.  Jest to szczególnie istotne w przypadku urządzeń pracujących bez przerwy lub bardzo często – lodówki, pralki czy zmywarki. Decydując się na zakup nowego sprzętu, warto zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną. Najbardziej energooszczędne i wydajne urządzenia (klasa A+++) wiążą się co prawda z wyższą ceną, jednak w dłuższej perspektywie ich zakup może być bardzo opłacalny.

Rosnące ceny prądu sprawiają, że nie warto zwlekać z decyzją o wymianie sprzętu. Sposobem na sfinansowanie inwestycji może być dopasowana pożyczka na raty miesięczne(dostępna w Provident pożyczka na raty miesięczne z RRSO 63,56%, warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik zdolności kredytowej konsumenta). Dzięki temu koszt rozłoży się na wiele miesięcy, a zakup nowego urządzenia nie będzie takim obciążeniem dla budżetu domowego. 

Postaw na oświetlenie LED-owe

A jak obniżyć rachunki za prąd w kontekście używanego oświetlenia? Najlepszym sposobem jest używanie energooszczędnych źródeł światła wyposażonych w żarówki LED-owe. Pobierają one zdecydowanie mniej energii elektrycznej, a na dodatek są bardzo żywotne i efektywne. Podobnie jak zwykłe żarówki, dają one mocne i jasne światło. Wadą jest ich wyższa cena, jednak – podobnie jak w przypadku sprzętów o wysokiej klasie energetycznej – inwestycja w nie zwróci się z nawiązką w postaci niższych rachunków za prąd.

Wykorzystuj światło dzienne

Warto wspomnieć o jeszcze jednej związanej z używaniem oświetlenia zasadzie, która może znacznie pomóc w zaoszczędzeniu na prądzie. Jest ona bardzo prosta i mówi: używaj jak najwięcej naturalnego oświetlenia dziennego

Często zapominamy o tym, że aby rozjaśnić domowe pomieszczenia, wystarczy jedynie w pełni wykorzystać światło słoneczne. Można to robić poprzez ustawienie biurka w pobliżu okna oraz odsłanianie okien w słoneczne dni. Dobrym pomysłem jest także planowanie czynności wymagających użycia jasnego oświetlenia na godziny poranne czy wczesnopopołudniowe. Warto zadbać również o jasność pomieszczeń, które można osiągnąć dzięki pomalowaniu ścian na odcienie bieli.

Wyjmuj wtyczki, kiedy nie korzystasz ze sprzętu

Przy oszczędzaniu prądu istotne jest także odpowiedzialne używanie sprzętów. Jedną z ważniejszych zasad, o której warto często przypominać, jest odłączanie wtyczek urządzeń z gniazdka, podczas kiedy nie są one używane (na przykład na noc). Dotyczy to przede wszystkim urządzeń RTV: telewizorów, odtwarzaczy, wież czy zestawów głośników. Ułatwieniem może być zasilanie kilku urządzeń przez jeden panel zasilający, co usprawnia ich odłączanie. Niekiedy może to przyczynić się do oszczędności rzędu kilkunastu złotych miesięcznie, co w skali roku robi już sporą różnicę w rachunkach za prąd. 

Bądź eko i żyj minimalistycznie

W oszczędzaniu na rachunkach za prąd pomaga ekologiczne podejście do życia. Może ono wyrażać się poprzez minimalizm, czyli nawyk zrezygnowania z drobnych rzeczy, które jednak są zbędne i generują koszty. Warto zatem zadać sobie pytania: ile czasu dziennie przeznaczam na oglądanie telewizji? Czy muszę prasować zawsze wszystkie ubrania? Czy potrzebne jest mi górne światło podczas czytania, a może wystarczy jedynie nocna lampka? Niekiedy nawet drobna zmiana nawyków może prowadzić nie tylko do zmniejszenia opłat za prąd, ale również do polepszenia jakości życia i otaczającego nas świata!

Przeczytaj także:
Koszty ogrzewania domu – porównujemy różne metody
Płyta indukcyjna czy gazowa – co jest bardziej opłacalne?
Czy opłaca się kupić dzbanek filtrujący wodę?

http://www.cena-pradu.pl/tabela.html
2
Informacje o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2021 r., opracowanie KRRiT 

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    12 lip 2022 12:56

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube