Ile kosztuje ocieplenie domu – ceny na 2022 rok

Ceny materiałów dla budownictwa w lipcu 2022 roku wzrosły o prawie 29%. Materiały termoizolacyjne odnotowały wzrost o 51%1. Okazuje się, że koszt ocieplenia domu, to znacznie więcej niż cena samego styropianu czy robocizny. Sprawdź, jakie są sposoby na ocieplenie domu oraz od czego zależy jego ostateczny koszt.

Ile kosztuje ocieplenie za m² domu?

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Dobrze zaprojektowany system ocieplenia domu z wykorzystaniem materiałów o optymalnych parametrach fizycznych i termicznych stanowi jeden z podstawowych elementów budowy domu, który pozwala na oszczędności finansowe, wynikające np. ze mniejszego zapotrzebowania na jego ogrzewanie. Rodzaj, jakość oraz sposób wykonania ocieplenia ma znaczący wpływ na wysokość takich oszczędności2.

Niezależnie od tego czy ogrzewamy (np. zimą), czy chłodzimy swój dom (np. latem) – izolacja powinna działać tak, aby utrzymać stałą, optymalną temperaturę wewnątrz bez ciągłego działania pieca/grzejników lub klimatyzatora. Właściwa izolacja domu może pomóc obniżyć rachunki za energię, jednocześnie sprawiając, że dom zyska przyjemny mikroklimat.

Pojawia się więc pytanie: ile kosztuje ocieplenie domu? Ocieplenie ścian domu kosztuje około 130-195 zł za m². Koszt materiałów to od 75 do 110 zł (w zależności od użytego materiału), a robocizny około 60-80 zł za m². Powierzchnia ścian budynku niekoniecznie ma związek z powierzchnią użytkową domu. To zależy od m.in. rodzaju dachu, dlatego powierzchnię ścian trzeba dla każdego budynku liczyć osobno.

Większość osób z doświadczeniem w branży budowlanej jest zdania, że przy tego rodzaju usłudze nie należy oszczędzać na robociźnie. Złe wykonanie ocieplenia zazwyczaj oznacza konieczność położenia go od nowa.

Od czego zależy cena ocieplenia domu?

Cena za ocieplenie domu składa się z wielu elementów. Przede wszystkim istotna jest wielkość i konstrukcja powierzchni, która będzie poddana termoizolacji. Będziemy musieli zdecydować czy ocieplamy cały dom, czy tylko poddasze, a może inny fragment. Ważna jest również lokalizacja ocieplanego obiektu – tu na pierwszy plan wysuwa się odległość do składów i sklepów budowlanych. Jeżeli nasza nieruchomość znajduje się w pobliżu takich punktów, to automatycznie zmniejszają się koszty zużycia paliwa (w przypadku, gdy sami dostarczamy potrzebne do wykonania ocieplenia materiały) lub dostawy (transportu). Jednak na tym nie koniec.

Cena ocieplenia domu waha się w zależności od:

regionu (województwa, miasta);
czasu – pory roku, ceny, które obowiązują w danym roku (w 2022 roku ceny są wyższe niż np. w 2021);
wyboru materiałów;
wyboru techniki ocieplenia.
W koszt materiałów wchodzą, zależnie od techniki, następujące elementy:
zaprawa klejąca;
styropian lub wełna mineralna;
siatka zbrojąca;
zaprawa;
podkład gruntujący;
tynk;
farba.
Warto pamiętać, że ocieplenie domu to inwestycja, która się zwraca – o ile sam proces jest wykonany prawidłowy i przy użyciu odpowiednich materiałów. Należy więc dobrze przemyśleć ich zakup, aby mieć pewność, że wykonana termoizolacja przyniesie nam wymierne korzyści oraz satysfakcję.

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Rodzaje ociepleń budynków

Właściciele domów mają do wyboru różne rodzaje ociepleń budynków. Choć pełnią one podobną funkcję, to każdy typ ocieplenia charakteryzuje się innymi właściwościami termoizolacyjnym, ma różne przeznaczenie (funkcje) oraz oczywiście sposoby montażu.
W ociepleniach ścian stosuje się kilka różnych technik oraz materiałów. Najczęściej stosowane są:
ocieplenie na mokro styropianem;
ocieplenie na mokro wełną;
ocieplenie na sucho wełną.

Ocieplenie domu styropianem (styropianem białym i styropianem szarym) cieszy się ogromną popularnością. Wszystko za sprawą jego właściwości. Styropian to bowiem materiał o wszechstronnym zastosowaniu. Jest odpowiedni do termoizolacji fundamentów, podłóg położonych na gruncie i piwnic. Sprawdza się także jako ocieplenie balkonów i tarasów. 
Izolacyjność cieplna styropianu mieści się w przedziale 0.030 do 0.045 W/(m*K), a więc jest lepsza niż izolacyjność cieplna wełny, która  wynosi 0,045 do 0.032  W/m*K. Im ta wartość jest niższa, tym lepsza termoizolacyjność3. Warto jednak pamiętać, że skuteczność termoizolacji zależy przede wszystkim od tego, czy cały proces ocieplania został wykonany prawidłowo i przy użyciu odpowiednich materiałów.
Trzeba podkreślić, że średnie ceny wełny mineralnej sięgnęły w 2022 roku nawet 75 zł za m², a styropianu – 250 zł za m². Z kolei cena za styropian biały wypada nieco drożej na tle szarego (cena za m² potrafi sięgnąć 292 zł).

Ocieplenie domu styropianem białym

Styropian to jeden z najbardziej znanych materiałów termoizolacyjnych. Świetnie się sprawdza do ocieplania domów, a otulanie nim ścian budynków jest zjawiskiem dość powszechnym. Styropian biały, oprócz doskonałych właściwości termoizolacyjnych, ma również szereg innych zalet. Jest wodoodporny, lekki i łatwy do układania. W zależności od parametrów wykazuje właściwości amortyzujące (w tym dużą odporność na ściskanie lub zgniatanie). Warto podkreślić, że styropian nie należy do materiałów łatwopalnych.

Ocieplanie domu styropianem szarym

Styropian szary swoją nazwę zawdzięcza zawartości kompozytów grafitu. Obecność takich dodatków skutecznie poprawia właściwości izolacyjne styropianu. Współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) wynosi 0,031 W/mK. Izolacyjność białego styropianu najczęściej wynosi 0,040 W/mk. Wszystko to pozwala, na uzyskanie wymaganej ochrony cieplnej budynku przy mniejszej grubości płyt. 

Ocieplenie domu styropianem szarym jest korzystnym wyborem w przypadku większości budynków. Styropian szary jest tańszy od styropianu białego, a jego właściwości izolacyjne przewyższają nawet wełnę. 

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Ocieplenie domu wełną mineralną

Wełna mineralna zapewnia doskonałą izolację termiczną, co pomaga ograniczyć przenikanie ciepła przez ściany. Dzięki ociepleniu domu wełną mineralną zmniejsza się tym samym zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. To z kolei minimalizuje szereg negatywnych skutków dla środowiska związanych ze zużyciem gazu i prądu. Oprócz tego rodzaju korzyści, izolacja termiczna zapewnia większy komfort użytkownikom budynku (zimą w pomieszczeniach jest cieplej, a latem chłodniej) i przynosi oszczędności kosztów ogrzewania.

Wełna jest nieco droższa od styropianu. W zamian oferuje lepsze właściwości akustyczne, jest niepalna, bardziej wytrzymała i przepuszcza parę wodną. To z tego powodu używa się jej do ocieplenia ścian drewnianych, ale też wypełnienia stropów i ścian wewnątrz budynku.

Ostatnia opcja do wyboru to ocieplenie na sucho, czyli zbudowanie stelażu wokół ścian domu, ułożenie na nim wełny, a następnie wykończenie elewacji oblicówką (panelami) zamiast tynkiem. Ta metoda jest łatwiejsza. Ocieplenie na sucho może wykonać nawet jedna osoba. Jest za to nieco bardziej kosztowne od metody na mokro. W każdym przypadku należy policzyć, co bardziej się opłaca. Przy inwestycji w ocieplenie, w przypadku niewystarczających środków własnych, warto rozważyć pożyczkę online na raty np. od Provident, któremu zaufało już 4 mln klientów. RRSO 172,2% .Wystarczy wtedy doliczyć koszt pożyczki do całkowitego kosztu inwestycji.

Pozostałe elementy ocieplenia domu

Ocieplenie domu np. styropianem to złożony proces, który nie dotyczy wyłącznie elewacji. Powszechnie wiadomo, że termoizolacja ścian zewnętrznych w budynkach odgrywa ważną rolę w osiągnięciu komfortu cieplnego dla jego mieszkańców. Celem ocieplenia elewacji jest bowiem zmniejszenie całkowitego współczynnika przenikania ciepła poprzez dodanie materiałów o niskiej przewodności cieplnej.4  Jednak samo ocieplenie elewacji nie zagwarantuje nam wysokiej termoizolacji budynku. Ocieplenie ścian to jedynie jeden z elementów ocieplenia całego domu. 

By ocieplenie domu było skuteczne, konieczne jest jeszcze ocieplenie:

ścian fundamentowych;
dachu;
podłogi na gruncie;
stropu na poddaszu;
piwnicy;
wymiana okien.

Ocieplając dom, warto więc pamiętać, aby nie skupiać się wyłącznie na ociepleniu ścian zewnętrznych. Równie ważne jest właściwe uszczelnienie okien, drzwi, a nawet komina. Kluczowe znaczenie ma też jakość i rodzaj użytych materiałów, a także fachowa robocizna.

Koszt ocieplenia domu – szczegółowe wyliczenia

Zakłada się, że roczne zapotrzebowanie na energię cieplną w starych domach może wynosić nawet 200 kwh/m². Po ociepleniu zapotrzebowanie na energię może spaść nawet do 100 kwh/m². Co ciekawe, ta wartość w nowoczesnym domu pasywnym może wynosić zaledwie 15 kwh/m². Koszt ogrzewania domu będzie zależny od rodzaju paliwa i pieca lub kotła. Domy ogrzewa się m.in. prądem, węglem, olejem, gazem czy przez pompę ciepła. Załóżmy przeciętny przypadek, czyli ogrzewanie gazem z sieci i kocioł kondensacyjny. Koszt wytworzenia ciepła w taki sposób to około 0,23 zł za 1 kWh rocznie. Jak łatwo policzyć koszt ogrzewania nieocieplonego domu wyniesie:

9200 zł za dom 200 m²;
4600 zł za dom 100 m².

Po wykonaniu izolacji w starym domu koszt ogrzewania spadnie do:

4600 za za dom 200 m²;
2300 za dom 100 m².

Koszt ocieplenia ścian domu o wielkości 100 m² to około 30 tys. zł, a 200 m² to nawet 60 tys. zł. Są to wyliczenia bardzo orientacyjne – wszystko zależy od tego, w jakim stanie są ściany budynku, kosztu materiałów powierzchni ścian do ocieplenia oraz ocieplanych elementów (zakładamy, że ocieplenia wymagają tylko ściany). Przy zakładanych parametrach koszt izolacji zwróci się po 13 latach dla domu 100 m² i po 13 latach dla domu 200 m². Jak widać przy okazji remontu zdecydowanie warto stawiać na ekorozwiązania.

To jeszcze nie koniec wyliczeń. Po pierwsze prawdopodobnie ceny energii będą w dalszym ciągu rosły, przez co z przedstawionych wyliczeń można odjąć rok lub dwa. Po drugie przy ocieplaniu można liczyć na dofinansowanie z programów rządowych i samorządowych. Jeżeli jednak nie kwalifikujemy się do programu lub brak nam środków własnych to opłacalna może być dowolna pożyczka na raty – w końcu ocieplanie to inwestycja.

Czy ocieplenie domu się opłaca?

Rachunki za energię to coś, z czym wszyscy musimy się zmagać, a jednym ze sposobów na zmniejszenie tych kosztów jest odpowiednie ocieplenie domu. Sam mechanizm ocieplenia jest prosty – ma za zadanie zatrzymać stratę ciepła z pomieszczeń. Warto więc postarać się o odpowiednią termoizolację ścian – może ona pozwolić zminimalizować wydatki na ogrzewanie w dłuższej perspektywie. Należy też zadbać o to, by ocieplanie domu nie dotyczyło wyłącznie ścian, ale wszystkich elementów, przez które ciepło może uciekać z pomieszczeń (np. drzwi). Ocieplenie domu sprawdza się nie tylko zimą – również latem zapewnia większy komfort w pomieszczeniach.

Koszty ocieplenia domu mogą początkowo wydawać się wysokie. Jednak dzięki takim zabiegom jak: ocieplenie ścian, uszczelnienie pomieszczeń, wymianie (np. okien) – można zminimalizować straty ciepła, zmniejszając w ten sposób domowe rachunki za ogrzewanie. 

Przeczytaj także:
Jaki rodzaj ogrzewania bardziej się opłaca?
Ile kosztuje budowa domu?
Płyta indukcyjna czy gazowa – co jest bardziej opłacalne?

Bibliografia:

1. Rucińska T., Wykłady, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska 2016.
2. Śpiewak A., Analiza porównawcza kosztów ocieplenia domu jednorodzinnego dla wybranych współczesnych materiałów termoizolacyjnych. Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym 2016. 

3. https://www.thermal-engineering.org/what-is-facade-insulation-external-wall-insulation-definition/ 
4. https://www.grupapsb.com.pl/centrum-prasowe/trendy-cenowe 
5. https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-7a8f21d4-66bc-4d58-845d-64fba06e7a28/c/SPIEWAK_A.pdf

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 172,2% - aktualne na dzień 20.09.2022. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta.

 

     
Avatar

Admin

Opublikowano:
20 wrz 2022 09:35

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube