Remont starego domu – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Remont starego domu bywa problematyczny. Zdarza się, że poziom skomplikowania prac generuje spory koszt remontu starego domu. Uszkodzone stropy, podłogi i konieczność wymiany stolarki okiennej oraz drzwiowej. To główne czynniki generujące wydatki związane z takim przedsięwzięciem. Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje remont starego domu? Koszt inwestycji to często od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

Renowacja starego domu – czy to się opłaca? 

Rynek nieruchomości w odniesieniu do domów na rynku pierwotnym odnotowuje ciągły wzrost cen za m2 powierzchni użytkowej. Zakup nowego budynku mieszkalnego to zawrotne koszty – nawet kilka milionów złotych wraz z wykończeniem. Alternatywnym rozwiązaniem jest remont starego domu. Wieloletnie nieruchomości na sprzedaż możesz nabyć w cenie nawet 200-300 tys. złotych.2

Zastanawiasz się, czy koszt remontu starego domu nie przewyższy ceny zakupu nowego budynku mieszkalnego? Opłacalność takiej inwestycji zależy od stanu technicznego domu. Jeśli budynek wymaga kompleksowego remontu od podstaw wraz z wymianą dachu – koszty mogą sięgnąć nawet do kilkuset tysięcy złotych. Remont starego domu do świetna alternatywa dla osób z ograniczonym budżetem.

Remont starego domu – wady i zalety inwestycji

Koszt kapitalnego remontu starego domu nie powinien być jedynym wyznacznikiem opłacalności podjęcia się takiej inwestycji. W poniższej tabeli znajdziesz wady i zalety remontu starego budynku mieszkalnego.

Zalety remontu starego domu

Wady remontu starego domu

Najczęściej mniejsze koszty w porównaniu do budowy domu

Trudno przewidzieć efekt remontu i zakres prac

Mniej formalności do załatwienia

Brak stałego harmonogramu prac – w trakcie remontu zawsze mogą pojawić się komplikacje

Krótszy czas realizacji inwestycji

Częsty brak odpowiedniej dokumentacji technicznej budynku

Możliwość stworzenia projektu wykończenia na gotowej bryle budynku

Wysokie koszty wymiany starej instalacji elektrycznej

Brak konieczności doprowadzania mediów na nowo

Problematyczny rozkład pomieszczeń, którego nie da się zmienić

Tabela 1. Opracowanie własne

Renowacja starego domu ma swoje wady i zalety. Zanim kupisz używaną nieruchomość i rozpoczniesz planowanie remontu starego domu, weź pod uwagę za i przeciw takiej inwestycji. W skrajnych przypadkach koszt kapitalnego remontu starego domu może przewyższyć kwotę zakupu nowego budynku od dewelopera.

Jak rozpocząć remont starego domu? Kluczowe wskazówki

Remont  starego domu powinien być odpowiednio zaplanowany. W przeciwnym razie używany dom może okazać się skarbonką bez dna. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac:
1. Zweryfikuj stan techniczny używanej nieruchomości.
2. Zbierz dokumentację techniczną i sprawdź wpisy w księgach wieczystych – upewnij się, że dom nie jest zadłużony lub nie ma wad konstrukcyjnych.
3. Przeprowadź negocjację ze sprzedającym. Jeśli kupujesz stary dom, postaraj się wynegocjować jak najlepszą kwotę zakupu. Dzięki temu więcej środków przeznaczysz na remont.

Wykorzystaj trzy powyższe wskazówki, a zmniejszysz ryzyko, że koszty przedsięwzięcia będą nieopłacalnie wysokie. Po nabyciu nieruchomości stwórz projekt budowlany oraz aranżacyjny. Na podstawie opracowanego planu działania rozpoczniesz realizację inwestycji.

Uwaga! Czasem wady konstrukcji nośnej budynku mogą doprowadzić do konieczności zrealizowania całkowitej rozbiórki nieruchomości.

Przebieg prac remontowych starego domu – krok po kroku

Nie wiesz, do czego zacząć remont starego domu? Koszt to podstawowy wskaźnik, który pomoże Ci ustalić przebieg prac. Na etapie planowana renowacji starego domu może okazać się, że nie masz wystarczająco dużo kapitału na ten cel. W takiej sytuacji możesz skorzystać z oferty pożyczki online.

To dobry sposób, aby uzupełnić remontowy budżet nawet o 30 000 złotych (dostępna w Provident Polska S.A. Pożyczka na 48 miesięcy z RRSO 19,98%, warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta). Pożyczoną kwotę spłacisz wygodnie w 48 miesięcznych ratach.

Przed skorzystaj z pożyczki upewnij się, że jesteś w stanie uregulować zadłużenie. Dokładnie przeanalizuj również treść umowy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości – skontaktuj się z naszym doradcą!

Przykładowy przebieg prac podczas remontu starego domu to:

1. Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej – to najistotniejszy element prac remontowych w starym domu. Okna i drzwi powinny być szczelne. To wpływa na komfort użytkowania budynku oraz jego właściwości termoizolacyjne.
2. Remont stropów, podłóg i ścian – zakres prac jest uzależniony od stopnia zniszczenia budynku. Remont starego domu wymaga zerwania starych warstw farb, wykonania gładzi oraz wyrównania wylewek.
3. Naprawa lub kompletna wymiana konstrukcji dachu – w wieloletnich budynkach mieszkalnych pokrycia dachowe oraz elementy więźby mogą być mocno uszkodzone. To zaś wpływa na bezpieczeństwo użytkowania budynku. Możesz zrealizować kluczowe naprawy więźby dachowej lub zmienić poszycie dachu na nowe.
4. Ocieplenie i izolacja fundamentów – bez poprawnego zaizolowania fundamentów może dojść do podciekania wody przez piwnicę oraz ściany. W starych nieruchomościach to spory problem. Bez ocieplenia i poprawnej izolacji komfort użytkowania budynku będzie niezadowalający.
5. Udrożnienie kanałów wentylacyjnych – w starym budownictwie stosowano systemy wentylacji grawitacyjnej. Obecnie możesz zdecydować się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. To dodatkowe koszty prac remontowych, ale lepsza efektywność cieplna budynku.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje ocieplenie domu – jakie są ceny na 2022 rok?

W trakcie remontu starego domu mogą pojawić się dodatkowe usterki wymagające naprawy. Nigdy nie da się przewidzieć, ile kosztuje remont starego domu. Na etapie planowania inwestycji uwzględniaj budżet z odpowiednio wysokim buforem, np. 10-15% całkowitych kosztów przedsięwzięcia.

Remont starego domu – koszt i formalności

Średni koszt remontu starego domu drewnianego może oscylować w granicy od 800 do 3000 złotych za m2. To uśredniona kwota, która zależy od: regionu zamieszkania, stawki za roboczogodzinę ekipy budowlanej, wartości materiałów budowlanych oraz zakresu prac. Zanim rozpoczniesz remont starego domu – oceń opłacalność takiej inwestycji. Samodzielne wykonanie takich prac nieco ogranicza koszty. Stare budownictwo jest skomplikowane, dlatego wymaga fachowej wiedzy. Jeśli takowej nie masz, skorzystaj z pomocy specjalistów i zrealizuj remont starego domu.

Przed rozpoczęciem kapitalnego remontu starego domu wystarczy zgłosić ten fakt do urzędu. Masz na to 30 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. W większości przypadków remont starego domu nie wymaga też pozwolenia budowlanego. Zezwolenie z urzędu potrzebujesz, jeśli:

●      zmieniasz położenie okien lub drzwi,
●      wymieniasz kompletną konstrukcję dachu wraz z pokryciem,
●      budujesz nowe poddasze użytkowe,
●      dobudowujesz elementy budynku na obszarze większym niż 35 m2.

Przeczytaj także:
Sposoby na tani remont mieszkania
Ile kosztuje wykończenie kuchni? Koszty remontu
Ile kosztuje budowa domu? Przykładowe warianty


Bibliografia:
1. Uśrednione ceny na podstawie popularnych wyszukiwarek, gromadzących ogłoszenia z domami na sprzedaż.
2. Uśrednione ceny na podstawie popularnych wyszukiwarek, gromadzących ogłoszenia z domami do remontu na sprzedaż.
3. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940890414/U/D19940414Lj.pd

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    03 cze 2023 10:55

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube