Dofinansowanie do budowy domu – skąd wziąć pieniądze na dom?

Budowa nieruchomości to kosztowna inwestycja. Przygotowania do wybudowania domu mogą trwać nawet kilka lat. Pokrycie 100% kosztów inwestycji z minimalnej pensji na etacie nie jest możliwe. Aby ograniczyć wydatki własne, warto skorzystać z dofinansowania do budowy domu. W ramach programów rządowych można zyskać nawet ponad 100 tys. złotych.1 Dofinansowanie na dom i rozsądne oszczędzanie kapitału to szansa na szybsze zgromadzenie pieniędzy na własne cztery kąty.

Dofinansowanie do budowy domu a rządowy program dopłat

Rząd wprowadził możliwość pozyskania dofinansowania do budowy domu już od 26 maja 2022 roku. Środki w ramach programu są wypłacane jako gwarantowany wkład własny w zakup lub budowę nieruchomości. Osoby, które planują budowę domu, zwiększają w ten sposób swoje szanse na zdobycie kredytu hipotecznego. Kwota dopłaty na budowę domu lub zakup mieszkania to maksymalnie 100 tys. złotych.2

Rząd jasno określa warunki przyznania dofinansowania do budowy domu w ramach gwarantowanego wkładu własnego. Dla osób zainteresowanych ofertą wartość dopłaty jest uzależniona od liczby dzieci w rodzinie:
dwójka dzieci – dopłata 20 tys. złotych;
trójka dzieci lub więcej – dopłata 60 tys. złotych.

Rządowy program pomocy to rozsądny sposób na to, aby zdobyć kredyt hipoteczny na budowę domu. Sfinansowanie wkładu własnego przez rząd powoduje, że o wiele więcej gospodarstw domowych jest w stanie rozpocząć budowę domu z kredytem.

Jakie dotacje na budowę domu są przyznawane w 2023 roku?

Dofinansowanie do budowy domu to nie tylko programy związane z kredytem hipotecznym. Rozpoczęcie inwestycji we własne cztery kąty jest możliwe bez udziału banku. To wymaga zaangażowania, dobrego planu oszczędzania oraz znajomości aktualnych dotacji na budowę domu. W 2023 roku aktywnych jest kilka programów dofinansowania do budowy domu:

Program Czyste Powietrze – osoby podejmujące się budowy domu mogą otrzymać nawet do 135 tys. złotych dla najwyższego poziomu dofinansowania. W ramach programu można przeprowadzić kompleksową termomodernizację nieruchomości i kupić nowoczesne źródło ciepła.3
Program Mój Prąd – dofinansowanie do budowy domu obejmuje dopłatę nawet 31 tys. na instalację fotowoltaiczną i magazyny energii. W przypadku zgłoszenia chęci uzyskania dofinansowania do mikroinstalacji PV kwota dopłaty wynosi nie więcej niż 6 tys. złotych.4
Program Moje Ciepło – celem takiej dotacji na dom jest zakup i montaż nowoczesnej pompy ciepła. Program obejmuje budynki jednorodzinne, które chcą inwestować w OZE i energooszczędne formy ogrzewania domu. Kwota dofinansowania wynosi nie więcej niż 21 tys. złotych.5
Program Moja Woda – w ramach programu można zyskać nawet 5000 złotych na budowę przydomowej instalacji zatrzymującej wody opadowe i roztopowe6

Wymienione programy wsparcia nie mają charakteru typowego dofinansowania do budowy domu. Umożliwiają pomniejszenie wydatków związanych wyposażeniem nieruchomości w niezbędne instalacje i osprzęt. Ich wsparcie sięga nawet kilkuset tysięcy złotych! Beneficjenci mogą więc mocno ograniczyć wydatki, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć, np. na zakup materiałów budowlanych lub wykończeniowych.

Czy dofinansowania do budowy domu są dla każdego?

Dofinansowania do budowy domu są dostępne tylko dla osób, które spełniają określone warunki. Regulaminy dostępnych programów dopłat są ustalane tak, aby dodatkowe środki były dostępne dla najbardziej potrzebujących osób. Aby sprawdzić dokładne warunki ubiegania się o dodatkowe środki, wystarczy sprawdzić rządowe strony powiązane z wybranymi programami wsparcia. W ramach dofinansowania do budowy domu lub innych form wsparcia stosowane są różne kryteria, m.in.:

dochodowe;
wiekowe;
liczba dzieci w gospodarstwie domowym;
powierzchnia domu i cena za m2;
typ rozwiązań stosowanych w nieruchomości – budynki ekologiczne i energooszczędne częściej uprawniają do skorzystania z programów dopłat.  

 

Finansowanie budowy domu – jak zgromadzić potrzebne pieniądze?

Koszty związane z budową domu to setki tysięcy złotych. Na całkowite wydatki wpływa: zakup działki, materiałów budowlanych, wynajem ekipy remontowo-budowlanej, a także wynajem maszyn. Jeśli dofinansowanie do budowy domu okazuje się niewystarczające, można zgromadzić dodatkowe pieniądze na kilka sposobów.

1. Dodatkowa praca – to zawsze dobre rozwiązanie, aby podreperować domowy budżet i odłożyć dodatkowe pieniądze na budowę domu. Biorąc dodatkowy etat, można zdobyć kilka tysięcy złotych na cele mieszkaniowe.
2. Kredyt hipoteczny – prawdopodobnie najpopularniejsze rozwiązanie wśród osób budujących własne cztery kąty. Brak jakiegokolwiek dofinansowania do budowy domu wcale nie przekreśla możliwości wybudowania nieruchomości. Osoby wykazujące odpowiednio wysoką zdolność kredytową mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny w kwocie, która pokryje nawet do 90% wartości inwestycji7.
3. Pożyczka od rodziny – można zdecydować się na taką formę finansowania budowy domu. Wystarczy, że jeden z członków rodziny wykazuje chęć pomocy i dysponuje odpowiednimi środkami.
4. Inwestycje – zaoszczędzone dotychczas pieniądze można pomnożyć, np. inwestując w akcje, obligacje lub fundusze inwestycyjne. Większe kwoty można umieścić też na lokatach. Dobra dywersyfikacja portfela inwestycyjnego pozwala na szybkie pomnożenie oszczędności potrzebnych na budowę domu.

Dobrze zaplanowany budżet domowy to podstawa tego, by zdobyć środki na postawienie własnych czterech kątów. Przygotowania do takiej inwestycji mogą trwać latami. Aby nieco przyśpieszyć proces gromadzenia środków, można skorzystać z dostępnych form inwestowania. Dobrym wyjściem są także kredyty hipoteczne. W połączeniu z rządowym programem dopłat można w ten sposób zdobyć nawet do 100% środków potrzebnych na budowę domu.

Dopłaty do budowy domu jednorodzinnego – co zrobić w razie odmowy?

O dofinansowanie do budowy domu, np. na prace termomodernizacyjne, można ubiegać się nawet w trakcie realizowania inwestycji. W razie niespełnienia warunków dotacja na budowę domu nie zostanie przyznana. To spory problem, szczególnie dla osób, które potrzebują już niewiele środków na zakończenie budowy.

Dostępne są jednak alternatywne rozwiązania. Kwota, której potrzebujesz na sfinalizowanie budowy domu, to maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy złotych? Oferta pożyczki do 30 tys. złotych na 48 miesięcy może być dla Ciebie wsparciem. Biorąc pożyczkę online w Providencie (dostępna w Provident pożyczka na 48 miesięcy z RRSO 19,98%, warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta), nie musisz martwić się o długie procesy weryfikacyjne. Dodatkowe środki na zakończenie budowy domu otrzymasz niemalże od ręki.

Na co zwrócić uwagę przed złożeniem wniosku o dofinansowanie do budowy domu?

Dofinansowania do budowy domu i pośrednie programy pomocy rządu są przyznawane tylko określonej grupie beneficjentów. Przed złożeniem wniosku o dopłatę i rozpoczęciem inwestycji w budowę domu, warto sprawdzić:

wymagania formalne dla potencjalnych beneficjentów;
kwotę dofinansowania do budowy domu;
wymaganą dokumentację.

Co ważne, lokalne władze gminne często umożliwiają pozyskanie dopłaty do budowy domu dla mieszkańców konkretnego regionu. Aby dowiedzieć się więcej o takiej formie pomocy, wystarczy sprawdzić strony internetowe lokalnego urzędu gminy lub powiatu

Weryfikacja warunków ubiegania się o dofinansowanie do budowy domu jest niezbędna przed złożeniem wniosku o pomoc. W razie niespełnienia warunków regulaminowych, wsparcie nie zostanie przyznane. Dotyczy to zarówno gminnych dopłat do budowy domu, jak i ogólnokrajowych.

Dofinansowanie do budowy domu – czy warto skorzystać z pomocy?

Zdecydowanie warto korzystać ze wszystkich dostępnych form dofinansowania do budowy domu. To szansa na realne zmniejszenie wysokich kosztów inwestycji w nową nieruchomość. Przed rozpoczęciem budowy domu, warto sprawdzić dostępne dotacje oraz warunki ich przyznawania.

W Polsce niestety nie funkcjonują typowe dofinansowania do budowy domu. Mimo to, można skorzystać z wielu programów pośrednich. Dzięki temu osoby inwestujące w nowy dom mogą zmniejszyć koszty związane z inwestycją w pompy ciepła, systemy fotowoltaiki, termomodernizacją budynku, a także wybudowaniem przydomowej oczyszczalni ścieków.

Niektóre programy takie, jak np. ulga termomodernizacyjna, są dostępne tylko dla istniejących już nieruchomości. Aby skorzystać z dodatkowej pomocy, wystarczy złożyć wniosek o dofinansowanie po zakończeniu prac budowlanych i oddaniu budynku do użytkowania.

Przeczytaj także:
Ile kosztuje ocieplenie domu?
Podatek od wynajmu mieszkania – ile wynosi i jak go rozliczyć?
Jak nowocześnie i tanio urządzić mieszkanie?

Bibliografia:
1. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/cena-1-m2-powierzchni-uzytkowej-budynku-mieszkalnego-oddanego-do-uzytkowania,8,1.html
2. https://mojecieplo.gov.pl/o-programie/#budzet
3. https://mojprad.gov.pl/ 
4. https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/#do-pobrania 
5. https://www.gov.pl/web/polski-lad/wlasne-cztery-katy
6. https://www.gov.pl/web/nfosigw/moja-woda--wsparcie-dzialan-realizowanych-przez-wfosigw 
7. https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Nowelizacja_Rekomendacja_S_23-07-2020_70340.pdf 
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    22 mar 2023 10:52

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube