Planowanie domowego budżetu w 5 krokach

Budżet domowy pozwala monitorować i osiągać cele finansowe, śledzić wydatki wszystkich domowników, a także pomaga w oszczędzaniu. Odgrywa więc kluczową rolę w zarządzaniu domowymi finansami. Jak zaplanować budżet domowy? Jak oszczędzać pieniądze w budżecie domowym? Podpowiadamy!

Co to jest budżet domowy?

Budżet domowy to zestawienie wydatków i dochodów gospodarstwa domowego. Może on obejmować małżeństwo z dziećmi, parę lub współlokatorów, którzy partycypują we wspólnych kosztach. Taki budżet, często nazywany planem wydatków, może też prowadzić jedna osoba. 

Zarządzanie budżetem domowym – na czym polega?

W kontrolowaniu domowych finansów może pomóc konsekwentne planowanie budżetu. Wyliczenia można zapisywać na papierze lub w elektronicznym arkuszu kalkulacyjnym (Excel). Zaleca się również korzystanie z aplikacji, które są dedykowane dla tego celu. Choć może się to wydawać nieco nudne i żmudne, to stworzenie budżetu jest pomocne nie tylko w zarządzaniu pieniędzmi. Przyczynia się również do ogólnej poprawy finansów.

Budżet domowy powinien uwzględniać dochody i wydatki. Można go sporządzić w systemie rocznym, miesięcznym, a nawet tygodniowym. Nie istnieje żelazna reguła, dotycząca częstotliwości przygotowania takiego planu finansowego. Wszystko zależy od tego, które rozwiązanie jest najkorzystniejsze. Warto podkreślić, że w całym procesie liczy się przede wszystkim systematyczność.

Jak prowadzić budżet domowy? 

Aby zarządzanie domowym budżetem było skuteczne i przyniosło upragnione rezultaty, należy wziąć pod uwagę jego istotne składowe. W takim planie musimy uwzględnić wpływy i wypływy środków pieniężnych oraz ustalić cele finansowe, które chcemy osiągnąć. Warto również ustalić podział wydatków (np. w formie tabeli) – to rozwiązanie pozwoli na ich płynne śledzenie.

Obliczenie dochodu netto

W optymalizacji domowego budżetu niezwykle pomocne jest ustalenie dochodu netto wszystkich domowników. Ważne, by taką ewidencję wspólnego dochodu prowadzić dokładnie i regularnie. Dobre rozwiązanie stanowi stworzenie najprostszej tabelki lub przejrzystych notatek, które będziemy sukcesywnie uzupełniać o potrzebne dane.

Budżet domowy – wydatki

Śledzenie i planowanie wydatków umożliwia ustalić, na co wydajemy najwięcej pieniędzy oraz określić, w jakich obszarach będzie nam najłatwiej zaoszczędzić. Tworzenie planu należy rozpocząć od wyliczenia stałych wydatków. Są to m.in. regularne miesięczne rachunki, takie jak: czynsz lub kredyt hipoteczny, opłaty za media bądź opłaty za samochód. 

W kolejny kroku powinniśmy obliczyć wysokość kosztów nieregularnych, zmieniających się z miesiąca na miesiąc, np. artykuły spożywcze, rozrywka lub zakup sprzętu AGD. Warto też regularnie sprawdzać wyciągi z konta albo z karty kredytowej, które często kategoryzują wydane kwoty w danym okresie czasu. Takie rozwiązanie pozwala usystematyzować przepływ pieniędzy i zaplanować budżet domowy.

Planowanie wydatków można umieścić w tabeli wydatków domowych:

Potrzeby (50% wydatków)

Przyjemności (30% wydatków)

Oszczędności lub długi (20% wydatków)

Czynsz

Kredyt hipoteczny

Transport

Artykuły spożywcze

Usługi komunalne

Opieka zdrowotna

Wakacje

Rozrywka

Zakupy

Płatności kartą kredytową

Pożyczki

Inwestycje

Odkładanie na emeryturę

Tabela nr 1. Tabela wydatków domowych opracowana na podstawie: https://www.consumerfinance.gov/ dostęp z dnia 02.08.

 

Warto pamiętać, by wydawanie pieniędzy dostosować do zaplanowanego budżetu domowego (po to, by go nie przekroczyć). Oznacza to weryfikację wydatków i przeanalizowanie, w którym obszarze możemy je ograniczyć i dokonać tzw. cięć. Być może uda nam się wybrać tańszą opcję ubezpieczenia auta lub zrezygnować z kolejnych zakupów. Ważne, by mieć świadomość, że nawet niewielkie ograniczenia wydawanych środków mogą być efektywnym sposobem na to, jak oszczędzać pieniądze w budżecie domowym

Odłożone środki będą wsparciem przy realizacji marzeń. Może to właśnie z ich pomocą udasz się na wyczekany urlop lub odświeżysz mieszkanie? Nawet, jeśli nie uzbierasz całej sumy, wykonanie planu stanie się łatwiejsze! Część kwoty możesz zdobyć np. dzięki szybkiej pożyczce przez Internet, a resztę opłacić pieniędzmi zaoszczędzonym poprzez skrupulatnie zaplanowany budżet domowy.

Ustalenie osiągalnych celów finansowych

Sporządzenie listy krótko- i długoterminowych celów finansowych stanowi jeden z ważniejszych punktów w planowaniu budżetu domowego. Zaleca się, by osiągnięcie celów krótkoterminowych rozłożyć w okresie 1-3 lat. Cele te mogą obejmować takie punkty jak: spłata zadłużenia karty kredytowej lub utworzenie funduszu awaryjnego, bądź spłata zadłużenia karty kredytowej. 

Realizacja celów długoterminowych, takich jak: oszczędzanie na emeryturę lub edukację dziecka, może zająć o wiele więcej czasu (np. dekadę). Warto, aby wszystkie nasze cele finansowe były dość elastyczne i dopasowane do potrzeb oraz okoliczności, które zmieniają się z biegiem czasu.

Kontrola przychodów i wydatków

Po ustaleniu planu finansowego niezwykle ważne jest regularne zarządzanie budżetem domowym. Należy systematycznie sprawdzać oraz porównywać wpływy i wypływy środków finansowych. Powinno się również analizować nadwyżki lub deficyty (o ile takie wystąpią). Trzeba podkreślić, że zachowanie dyscypliny i uważności w zarządzaniu budżetem domowym jest kluczowe.

Budżet domowy – podsumowanie

Jak widać, planowanie budżetu domowego i stworzenie tabeli wydatków stanowi istotne wsparcie w optymalizacji domowych finansów. Pozwala kontrolować stan portfela, odkładać pieniądze oraz realizować ustalone cele finansowe. Nie da się jednak sprawnie zarządzać budżetem domowym bez zaangażowania wszystkich mieszkańców! Warto, by aktywnie uczestniczyli w tworzeniu planu finansowego – dotyczy on przecież wszystkich domowników. W jego planowaniu można posiłkować się notatkami, arkuszami kalkulacyjnymi, tabelami, a także jasno sprecyzowanymi etapami. 

 

Przeczytaj także:
Jak się ustrzec przed dziurą w budżecie domowym?
Pożyczka od rodziny co warto wiedzieć?
Kwota wolna od podatku – co to jest i ile wynosi?

Bibliografia:

https://www.consumerfinance.gov/ 

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    29 paź 2022 12:45

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube