Planowanie domowego budżetu w 5 krokach

Kiedy słyszysz budżet domowy, to zapewne zastanawiasz się, czy jest ci on w ogóle potrzebny. Co może dać takie rozwiązanie? Przecież dzięki temu nie wzrosną twoje przychody? Warto jednak wygospodarować na niego trochę czasu. Sprawdź, jak skutecznie rozplanować swoje wydatki i co możesz dzięki temu zyskać!

Budżet domowy – krok pierwszy

Tworzenie budżetu to nic innego jak zestawienie wszystkich twoich przychodów i wydatków. Możesz to zrobić w pliku przygotowanym w programie Excel lub po prostu na kartce w zeszycie. Inną drogą jest użycie internetowych programów do tworzenia budżetu. Liczy się to, aby była to dla ciebie najbardziej dogodna forma.

Krok drugi, podziel budżet na dwie kategorie

Ważne jest jednak to, aby znalazły się tam wszystkie wpływy na twoje konto. Nie tylko podstawowa pensja, ale też pieniądze z dodatkowych zleceń, lokat i innych źródeł.

Drugą częścią są twoje wydatki. Chcesz spisać je wszystkie i niczego nie pominąć? Możesz wprowadzić system zbierania wszystkich twoich paragonów. Pewnym pomysłem jest także skorzystanie z historii operacji bankowych. Ważne jest tu jednak to, aby nie analizować tego zbyt szczegółowo. Aptekarska precyzja nie jest tutaj wymagana. Chodzi raczej o ogólną rozpiskę typu: chemia gospodarcza, artykuły higieniczne, słodycze, benzyna do auta, itp.

Krok trzeci, częstotliwość przygotowywania budżetu

Raz w miesiącu, raz na tydzień, a może co 6 miesięcy? Jak często robić takie zestawienie? Nie ma na to konkretnej recepty, zależy to od twoich potrzeb. Jeżeli dopiero zaczynasz, rób tygodniowe zestawienia, a następnie je zsumuj. Tak, aby powstał miesięczny budżet. Taki, który będzie punktem odniesienia podczas kolejnych okresów gospodarowania pieniędzmi.

Krok czwarty, zaangażuj pozostałych domowników

Przygotowanie domowego budżetu to wspólna sprawa całej rodziny. Dlatego w spisywanie wydatków i zbierania paragonów zaangażuj również współmałżonka i dzieci. Zróbcie z tego „wspólny projekt rodzinny”.

Krok piąty, podziel koszty i wydatki

Warto także przygotować analizę, w której wydatki będą podzielone na stałe (takie jak np. opłaty za czynsz, media, komunikację miejską itd.) i zmienne. Koszty nieregularne to te, które nie zawsze występują (np. kupno nowego sprzętu AGD). Uświadomienie sobie wysokości tej kwoty, pokaże ci, jak duże powinny być twoje oszczędności.

Przygotowanie budżetu domowego przede wszystkim pozwoli ci na uświadomienie sobie twojej comiesięcznej struktury wydatków. Dowiesz się, które niewinne z pozoru kwoty tworzą zbędne koszty. Dobrze zorganizowany budżet pozwala na szukanie oszczędności i planowanie dużych wydatków.

Czy teraz zgadzasz się ze stwierdzeniem: „Budżet to mówienie Twoim pieniądzom dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się dokąd one same sobie poszły”?

Avatar

Admin

Opublikowano:
11 sie 2018 12:45

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube