Jak się ustrzec przed dziurą w budżecie domowym?

W naszych domowych budżetach przewidujemy wiele wydatków, jednak rzadko pozostawiamy w nich zapas na oszczędności. Przez to, w sytuacjach kryzysowych stajemy w obliczu braku środków i dylematu – na co przeznaczyć pieniądze? Warto jednak podjąć odpowiednie kroki, by w przyszłości zapobiec takim sytuacjom.

Planuj swoje wydatki

Jak się ustrzec przed dziurą w budżecie domowym?

Dla wielu z nas kontrola finansów ogranicza się jedynie do zapisywania wydatków widniejących na paragonach sklepowych. Oczywiście jest to dobra metoda, która daje świadomość, na co przeznaczyliśmy zarobione pieniądze. Warto jednak pamiętać, że samo analizowanie środków, które już wydaliśmy, nie poprawi naszej finansowej sytuacji. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie tworzenie planu naszych przyszłych wydatków. Takie obliczenia można przeprowadzić w prosty sposób. Zacznijmy od podliczenia miesięcznych przychodów. Od tej sumy powinno się odjąć opłaty stałe (rachunki, czynsz, raty itp.). Później należy uwzględnić inne wydatki – zakupy, koszt utrzymania samochodu, okazyjne płatności. W ten sposób otrzymamy kwotę, którą możemy przeznaczyć na oszczędności. Jeżeli nie spełnia ona naszych oczekiwań, zawsze możemy szczegółowo przeanalizować nasze wydatki.

Zadbaj o oszczędności

Jak często zdarza się, że nasze przychody i wydatki są sobie równie? Sytuacja, w której pod koniec miesiąca na naszym koncie zostaje więcej niż kilkadziesiąt złotych, należą do rzadkości. Takie podejście do finansów domowych to duże ryzyko, zwłaszcza w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. Dlatego warto wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Od czego zacząć? Najlepiej od założenia konta oszczędnościowego, na które raz w miesiącu przelewać będziemy konkretną sumę pieniędzy. Najlepiej zrobić to od razu po otrzymaniu wypłaty.

Płać rachunki zaraz po otrzymaniu pensji

Podobnie jak w przypadku oszczędności, rachunki najlepiej opłacać zaraz po otrzymaniu pensji. Przede wszystkim, od razu wiemy, jaka suma pozostaje do naszej dyspozycji na pozostałą część miesiąca. Opłaty za mieszkanie i media pochłaniają sporą część zarobków. Opłacanie ich na koniec miesiąca to ryzyko, że nie będziemy mieli odpowiedniej ilości pieniędzy, lub naliczą nam się kary za spóźnienie.

Szukaj oszczędności w codziennych aktywnościach

Jak się ustrzec przed dziurą w budżecie domowym?

Oszczędności warto szukać również wśród codziennych wydatków. Mogą w tym pomóc np. mądrze robione zakupy. Planowanie kilkudniowego jadłospisu i robienie zakupów z listą ograniczy spontaniczne wydatki i pomoże w rozsądnym wykorzystaniu tego, co mamy w lodówce. Podobnie można postępować w przypadku podróży do pracy. Jeśli mieszkamy w dobrze skomunikowanym mieście, przesiadka z samochodu do autobusu okaże się ulgą dla naszych finansów. Latem z kolei warto wybrać przejażdżki rowerowe. Oczywiście nie w każdej sytuacji da się uniknąć jazdy autem, ale brak codziennych opat za benzynę oraz parkingi z pewnością dobrze wpłynie na domowy budżet.

Weź pożyczkę

Oczywiście nie chodzi o to, by zadłużać się, kiedy tylko nadarzy się okazja. Pamiętajmy jednak, że w sytuacji utraty płynności finansowej, skorzystanie z pożyczki pozabankowej może pomóc nam wybrnąć z kłopotów. Dodatkowe środki pozwolą nam przetrwać trudny czas i skupić się na rozwiązaniu problemów.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    12 gru 2018 10:45

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube