Chcesz odkładać? Oto 8 sposobów na oszczędzanie pieniędzy!

Zmiana nawyków, rezygnacja z niektórych przyjemności czy skrupulatne prowadzenie budżetu domowego to tylko niektóre ze sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze. Co ważne, dodatkowe środki można zgromadzić także przy małych zarobkach. Gdzie szukać oszczędności i jak robić to z głową?

1.

Jak oszczędzać pieniądze? Zacznij od dziś!

Nie odkładajmy niczego na później. Zainaugurujmy oszczędzanie już dziś, a szybciej dostrzeżemy efekty. Jak powiedział H. Jackson White: „Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie”. I tak właśnie należy podchodzić do oszczędzania.

W zależności od tego, o jakich kwotach myślimy, powinniśmy znaleźć odpowiedni sposób na oszczędzanie pieniędzy. Możemy pomyśleć o koncie oszczędnościowym lub lokacie albo – tradycyjnie – umieszczać zaskórniaki w skarbonce czy słoiku. W obu przypadkach będziemy widzieć wzrost i, dzięki temu, mocniej się motywować.

Pamiętajmy też, że odkładać środki może właściwie każdy. Istnieją bowiem sposoby na to, jak oszczędzać nawet przy małych zarobkach! Wysokość wynagrodzenia nie powinna więc być demotywatorem. Oto 8 sposobów na to, jak i na czym oszczędzać pieniądze!

2.

Wyznacz cel, na co zaoszczędzisz pieniądze

 

Swoją własną historię o tym, jak oszczędzać pieniądze, koniecznie trzeba zacząć od określenia celu. Powinien on być jak najbardziej konkretny i szczegółowy. Warto również spisać go na kartce, by był on bardziej realny. Takie elementy sprawią, że łatwiej będzie Ci zwizualizować plan i stopniowo odkładać środki na realizację marzeń. Może to być np. długo oczekiwany remont domu, wyjazd na wakacje w upragnione miejsce czy zwykła chęć odłożenia dodatkowych środków na emeryturę.  

3.

Rozdziel wydatki od przychodów

Rozpisanie budżetu domowego pomaga w ustaleniu, ile i na czym można oszczędzić pieniędzy. Może on przybrać formę tabelki, specjalnie przygotowanego wzoru lub być spisany na zwykłej kartce papieru. Kluczowe będą dwie kolumny: wydatki i przychody. W pierwszej z nich musimy umieścić wszystkie opłaty, takie jak raty kredytu, koszty mieszkania, rachunki i zakupy spożywcze. Znajdują się tu też przyjemności. 

W przychodach wpisujemy natomiast kwotę, jaka co miesiąc wpływa na nasze konto. Taki podział pozwala ocenić, na co wydajemy najwięcej środków. Zobaczymy wówczas, na czym warto oszczędzić pieniądze. Z czasem wykreślajmy niepotrzebne wydatki, a nadprogramową kwotę odkładajmy.

4.

Planuj wydatki i oszczędzaj na jedzeniu

Ten krok dotyczy przede wszystkim tych osób, które chcą wiedzieć, jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu czy codziennych wydatkach. Niezbędna będzie samokontrola i wcześniejsze zaplanowanie zakupów

Powinniśmy zawczasu określić tygodniowe posiłki i kupić jedynie taką żywność, jaka rzeczywiście jest potrzebna. Zbyt duże zakupy nie tylko marnują środki pieniężne, ale też prowadzą do zbędnego wyrzucania pożywienia. Jak jeszcze oszczędzać pieniądze, szczególnie przy małych zarobkach? Dobrze jest ograniczyć liczbę posiłków poza domem i zdecydować się na samodzielne gotowanie. 

5.

Poznaj metody automatycznego odkładania

Kolejnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy jest korzystanie z gotowych narzędzi, które wspierają nas w tym procesie. Jak one działają? Mogą one np. odkładać określoną sumę każdego miesiąca lub pobierać ustaloną wcześniej kwotę po transakcji. Te środki trafiają następnie na określony rachunek bankowy. Już nawet 2 zł czy 5 zł przelewanych przy każdej płatności sprawi, że na koniec roku uzbieramy dodatkową kwotę, a jednocześnie nie odczujemy jej odkładania podczas codziennych transakcji.

6.

Zredukuj niepotrzebne koszty

Odkładanie środków na konkretny cel wiąże się z nieprzyjemnym pozbywaniem się niektórych przyjemności. W momentach zwątpienia warto pomyśleć o tym, ile szczęścia przyniesie zrealizowanie marzenia! Jakie sposoby na oszczędzanie pieniędzy w domu możesz wykorzystać? Będzie to przede wszystkim:

rezygnacja z rozbudowanych pakietów internetu oraz telewizji;
ograniczenie jazdy samochodem na rzecz pieszych spacerów lub jazdy rowerem czy hulajnogą;
pozbycie się nieużywanych subskrypcji;
rezygnacja z kupowania zbędnej odzieży, dekoracji czy kosmetyków.

7.

Oszczędzaj na rachunkach

Gdzie jeszcze oszczędzać pieniądze w domu? Przyjrzyj się swoim rachunkom. Być może jesteś w stanie zredukować zużywaną energię elektryczną lub wodę? Przykładowo, jeśli często korzystasz z kąpieli, zamień ją na szybki prysznic. Pamiętaj też, by zawsze wykorzystać wolną przestrzeń w pralce i zmywarce. Choć są to proste rozwiązania, to te sposoby na oszczędzanie pieniędzy mogą przynieść Ci oszczędności w postaci kilkuset złotych rocznie.

8.

Rozważ metody długoterminowe

Część rozwiązań można wprowadzić od zaraz. Niektóre z nich – takie jak obniżenie kosztów energii elektrycznej – mogą wymagać więcej zaangażowania. W walce z rosnącymi rachunkami pomogą nie tylko żarówki energooszczędne, ale także fotowoltaika. Długoterminowe sposoby na to, jak oszczędzać pieniądze, są jednak kosztowne. Dokładnie przyjrzyj się swoim wydatkom i zastanów się, czy panele słoneczne lub dodatkowe ocieplenie domu mogą realnie obniżyć Twoje koszty. Jeśli tak, możesz skorzystać z pożyczki na ten cel, by po latach cieszyć się pieniędzmi odłożonymi z rachunków. 

9.

Odkładaj zgromadzone środki – konieczny etap oszczędzania

Nawet najlepsze sposoby na to, jak oszczędzać pieniądze, nie pomogą, gdy nie odłożysz zgromadzonej kwoty. Rób to systematycznie, najlepiej co miesiąc, od razu po otrzymaniu wypłaty. Możesz w tym celu założyć nowy rachunek lub przechowywać środki w domu. Ważne jest, by pod żadnym pozorem nie używać tej sumy – nawet na drobne przyjemności. Jeśli czujesz, że możesz mieć problem z odkładaniem pieniędzy i trzymaniem ich w jednym miejscu, pomyśl o lokatach lub rachunkach, które utrudniają możliwość wypłaty środków.

W trakcie oszczędzania na pewno pojawią się momenty zwątpienia. Na wystawie ulubionego sklepu zobaczymy piękną, nową kolekcję butów albo w telewizji pojawi się reklama wakacji na Krecie. Trudne chwile mają jednak to do siebie, że mijają! Im dłużej wytrzymamy i im solidniej będziemy się trzymać budżetu, tym większe i bardziej kosztowne marzenia uda nam się potem zrealizować. Korzystajmy więc ze sposobów na oszczędzanie pieniędzmi i cieszmy się zgromadzonymi środkami.

 
Przeczytaj także:
Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku?
Sposoby na oszczędzanie na jedzeniu
Oszczędzanie pieniędzy - jakie błędy popełniamy najczęściej?
 

Bibliografia:
https://www.consumerfinance.gov/ 

 
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    22 lis 2022 01:04

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube