4 dobre nawyki w oszczędzaniu

Oszczędzanie nie jest łatwe. Przynajmniej takie się wydaje. Mamy wrażenie, że trudno je zaplanować, ale jeszcze trudniej zrealizować. Niewielkim nakładem sił możemy jednak sprawić, że oszczędzanie wejdzie nam w krew i pozwoli odłożyć pieniądze na spełnianie marzeń.

Po pierwsze: zacznij

Nie odkładaj niczego na później, nie przeciągaj, nie kombinuj. Zainauguruj oszczędzanie już dziś, a szybciej dostrzeżesz efekty. Jak powiedział H. Jackson White, „Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie”. I tak właśnie należy podchodzić do planu oszczędnościowego.

W zależności od tego, o jakich kwotach myślimy, powinniśmy znaleźć odpowiedni sposób na odkładanie środków. Możemy pomyśleć o koncie oszczędnościowym lub lokacie albo – tradycyjnie – umieszczać zaskórniaki w skarbonce czy słoiku. W obu przypadkach będziemy widzieć wzrost i, dzięki temu, mocniej się motywować.

Po drugie: bądź szczery

Dobre nawyki w oszczędzaniu

W oszczędzaniu nie ma miejsca na oszustwa. Żeby naprawdę coś zdobyć, musimy otwarcie przyznać się przed sobą do zakupowych grzeszków i przewin. Najlepiej skonstruować prostą tabelę budżetową, która wesprze nas w planowaniu. Wpisujemy do niej wszystkie przychody i wszystkie wydatki – bez wyjątku! Liczy się też kawa na mieście czy ta bardzo tania bluzka z przeceny.

Po trzecie: kontroluj

Początki oszczędzania zwykle są najtrudniejsze. Jeśli uda nam się przez nie przebrnąć, potem będzie już tylko lepiej. Ale żeby tego dokonać, musimy przyzwyczaić się, by skrupulatnie kontrolować nasze nawyki. Po kilku miesiącach takiej analizy zorientujemy się, na co wydajemy najwięcej i gdzie najczęściej popełniamy błędy.

Powinniśmy się nauczyć kilku prostych zasad: na zakupy zawsze chodzić z kartką, nie dawać się oszukać sztuczkom marketingowym i zabiegom sprzedawców (a jest ich sporo). Każdy większy zakup planujmy z wyprzedzeniem, a w razie nagłych wydatków korzystajmy wyłącznie ze sprawdzonych, działających legalnie firm pożyczkowych.

Po czwarte: nie poddawaj się

W trakcie oszczędzania na pewno pojawią się momenty zwątpienia. Na wystawie ulubionego sklepu zobaczymy piękną, nową kolekcję butów albo w telewizji pojawi się reklama wakacji na Krecie. Trudne chwile mają jednak to do siebie, że mijają! Im dłużej wytrzymamy i im solidniej będziemy się trzymać budżetu, tym większe i bardziej kosztowne marzenia uda nam się potem zrealizować.

Avatar

Admin

Opublikowano:
12 paź 2018 09:42

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube