Płyta indukcyjna czy gazowa – co jest bardziej opłacalne?

Chociaż wydawać by się mogło, że w profesjonalnych kuchniach używa się raczej gazowych palników, dzisiaj da się zauważyć tendencję do zmiany na rozwiązanie indukcyjne. Podobnie sprawa ma się w naszych domowych gospodarstwach. Część z nas pozostaje wierna tradycji, jednak sporo osóbb decyduje się na nowoczesność. Co zatem jest bardziej opłacalne? Czy gotowanie na płycie indukcyjnej jest takie samo jak na gazowej? Które z rozwiązań ma więcej zalet? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej.

Remont kuchni – doskonała okazja do wymiany sprzętu AGD!

Kiedy już wreszcie zdecydujecie się na remont w mieszkaniu, a być może tylko w kuchni, przed wami wiele ważnych decyzji do podjęcia. Zacząć należy od ustalenia budżetu, na jaki jesteście sobie w stanie pozwolić. Nie jest to łatwe i nawet przy założeniu marginesu błędu często jest tak, że jednak nie zamkniecie się w założonej kwocie. W takim przypadku najlepszą opcją jest pożyczka, na którą nie trzeba długo czekać. Istotnym elementem remontu kuchni jest wymiana sprzętu AGD – lodówki, piekarnika, a także płyty grzewczej. O ile lodówka powinna spełniać podstawowe parametry, jeśli chodzi o jakość, a także dobrze wpasować się w design całego pomieszczenia, zmywarka ma być oszczędna i zmieścić się w wyznaczonym miejscu, o tyle poważniejszą decyzją zdaje się jednak wybór kuchenki i płyty grzewczej. I tutaj pojawia się pytanie, na którą z nich się zdecydować. Elektryczna w starym wydaniu odeszła już do lamusa. Pytanie zatem brzmi: indukcja czy gaz?

Gaz czy indukcja? Oto jest pytanie…

Płyta indukcyjna czy gazowa?

Wiele osób zastanawia się, czy wybrać do swojego domu indukcję czy gaz. Kuchenka gazowa to tradycyjne rozwiązanie, płyta indukcyjna jest zaś nowocześniejsza. Poza podstawową różnicą w sposobie grzania mają też zupełnie inny wygląd, funkcjonalność jest tutaj raczej zbieżna. Dla wielu jednak wciąż niezrozumiałe jest działanie indukcji. Na czym ono polega? Sprawa właściwie jest dość prosta. Induktor wytwarza fale elektromagnetyczne, które z kolei oddają energię – w tym przypadku cieplną. Na podobnej zasadzie działają bezprzewodowe ładowarki czy współczesne szczoteczki elektryczne, dla zrozumienia schematu działania znacznie prostsze. Modelu funkcjonowania kuchenki gazowej raczej nie trzeba tłumaczyć. Dostarczany do mieszkania gaz (w postaci przyłącza do sieci miejskiej albo własnej butli gazowej) należy podpalić i na poszczególnych palnikach możemy podgrzewać, smażyć i gotować. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 • Design

Nie zapominajcie, że przy projektowaniu nowej kuchni chodzi przede wszystkim, by efekt końcowy was zadowalał. Dlatego też wizualny aspekt całego przedsięwzięcia jest wyjątkowo istotny. Należy bowiem poświęcić trochę czasu: przejrzeć katalogi, wybrać się do projektanta czy nawet przyglądać się gotowym projektom prezentowanym w marketach budowlanych i meblowych. Dzięki temu znajdziecie to, co wam się najbardziej spodoba i będziecie chcieli odzwierciedlić w swojej kuchni marzeń. Jeśli skłaniać się będziecie ku rozwiązaniom rustykalnym, dużo lepsza będzie kuchenka gazowa z tradycyjnymi palnikami. Jeśli jednak zamarzy wam się nowoczesne wnętrze w industrialnych tonach, znacznie lepsza będzie płyta indukcyjna. Design płyty grzewczej, wbrew pozorom, znacznie wpływa na wygląd pomieszczenia i niejako narzuca styl nie tylko blatu kuchennego, ale właściwie całości.

 • Bezpieczeństwo

Chociaż wydawać by się mogło, że to ogień i gaz w kuchni stanowią większe niebezpieczeństwo, warto zwrócić uwagę na niepozorne działanie indukcji. Właściwie zdaje się, że to bezpieczniejsze rozwiązanie, jednak i bardziej podstępne. Szczególnie należy to wziąć pod uwagę w domu z małymi dziećmi, bo o ile widoczny na pierwszy rzut oka płomień wzbudza respekt, o tyle rozgrzana płyta może nie rozgrzać wyobraźni na tyle, by jej – nawet przypadkiem – nie dotknąć. Podobnie sprawa ma się ze stygnięciem płyty indukcyjnej. Łatwiej oprzeć się o płaską płytę niż wypukły palnik. Warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną kwestię – prąd w mieszkaniu jest absolutnie niezbędny, natomiast, o ile nie ogrzewacie domu w ten sposób, niepotrzebny może okazać się gaz. Jego obecność zawsze grozi wybuchem i chociaż dzisiejsze rozwiązania są obwarowane szeregiem zabezpieczeń, ryzyko – nawet minimalne – zawsze zostaje.

 • Szybkość gotowania

Gotowanie wody na płycie indukcyjnej trwa znacznie krócej. Porównać to można do czajnika elektrycznego, który zagotowuje wodę nieporównywalnie szybciej niż czajnik postawiony na kuchence gazowej. Jednak, jak nietrudno się domyślić, tańsze jest tradycyjne rozwiązanie gazowe. W ogólnym rozrachunku okazuje się jednak, że różnice wcale nie są takie kolosalne! Dlatego warto wziąć pod uwagę koszty całości. Dla porównania, ziemniaki na płycie indukcyjnej ugotują się w 15-20 minut, natomiast gotowanie na gazie to 20-25 minut. Czas zatem w obu przypadkach jest porównywalny, za nieznacznie korzystniejsze rozwiązanie uznać można to indukcyjne, jednak różnice nie są bardzo istotne.

 • Koszty

I tutaj warto zatrzymać się na dłużej. Porównajmy ceny gazu i prądu. Przyjrzyjmy się, która instalacja będzie dla was korzystniejsza cenowo i zużycie którego rodzaju energii bardziej się opłaci. Możecie bowiem uzyskać niższe niż dotychczas rachunki i dzięki temu zyskać nieco oszczędności w codziennym prowadzeniu gospodarstwa domowego. Koszty miesięczne płyty indukcyjnej nie są wyższe niż w przypadku gotowania na gazie.

Kiedy rachunek będzie niższy?

Płyta indukcyjna czy gazowa?

Kuchenka gazowa jest oczywistym rozwiązaniem dla wszystkich posiadaczy zryczałtowanego rachunku za gaz, ponieważ wówczas niezależnie od zużycia niezmienne pozostaną rachunki właśnie  za to medium. Kuchenka indukcyjna z kolei to dodatkowe koszty prądu, więc jeśli opłaty zależne są od zużycia któregoś ze źródeł energii, warto zastanowić się, które rozwiązanie jest mniej kosztowne. Powszechnie panuje przeświadczenie, że to prąd jest znacznie droższy niż gaz, jednak zużycie prądu przy płycie indukcyjnej jest niewielkie ze względu na jakość wykonania sprzętu i nowoczesne rozwiązania ergonomiczne. Jeśli chodzi o ceny płyt grzewczych, przy standardowych czterech stanowiskach – palnikach – są one całkowicie porównywalne i właściwie to wybór zależy od waszych preferencji, jeśli chodzi o gotowanie.

Dodatkowe koszty obu rozwiązań

Warto jednak zwrócić uwagę, że prawie wszystkie naczynia do gotowania czy smażenia – wszelkiego rodzaju garnki i patelnie, które posiadamy w domu, mogą stanowić problem przy rozwiązaniu indukcyjnym. Co prawda współcześnie raczej producenci AGD mają świadomość coraz większej popularności indukcji, jednak spora część z nas ma ten sprzęt od lat i być może nie będzie on się nadawał do użytku na płycie indukcyjnej. Wówczas do kosztów tego nowoczesnego rozwiązania doliczyć należy również wymianę garnków i patelni, co – jak wiadomo – wcale nie jest tak małym kosztem i dobrze jest go uwzględnić już w początkowym budżecie, by później nie było zaskoczenia. Zarówno w rozwiązaniu indukcyjnym, jak i gazowym nie zapominajcie także o kosztach przyłącza. Jeśli poprzednia kuchenka była gazowa, nie powinno to stanowić problemu, jeśli natomiast zdecydujecie się na nową opcję, zarówno koszt przyłącza gazowego, jak i elektrycznego wynosi około 300 złotych. To kolejna rzecz, którą dobrze jest ująć w pierwotnym planie zakupowym.

Czy da się opalić cebulę do rosołu na płycie indukcyjnej?

Nasze babcie przekazały nam wiele mądrości i trików do wykorzystania w kuchni. Tak jak każda włoska nonna, tak i polska babcia ma swoje tajniki, które zdradza tylko najbliższym. Jedną z  popularniejszych metod poprawy smaku zup na rosole jest dodanie opalonej nad palnikiem gazowym cebuli w łupinie. Nadaje ona nie tylko złocistego koloru, ale i głębokiego, dymnego smaku. Jak opalić cebulę na płycie indukcyjnej? Okazuje się, że nie jest to żadnym problemem przy odpowiednim rozgrzaniu najmniejszego palnika. Tradycyjny smak rosołu nie będzie zatem języczkiem u wagi waszej decyzji. Wziąć pod uwagę należy wszystkie powyższe za i przeciw i przede wszystkim zdać się na opinię fachowca, a także ewentualne warunki, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i koszty instalacji.

Avatar

 • Anna
 • Opublikowano:
  16 gru 2020 09:34

  Udostępnij

  Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube