Inteligentny dom – działanie i cena montażu

Budowa lub modernizacja nieruchomości zgodnie z zasadami smart home to świetny pomysł. W ten sposób można zwiększyć komfort użytkowania pomieszczeń mieszkalnych, a także poprawić poziom energooszczędności budynku. Ile kosztuje inteligentny dom? Cena smart home to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z tego artykułu dowiesz się, jakim wydatkiem będzie inwestycja w funkcjonalny i nowoczesny system zarządzania nieruchomością.

Smart home – co to jest?

Definicja smart home to po prostu określenie inteligentnego domu. W praktyce oznacza to instalacje, które powodują, że pomieszczenia w całym obiekcie mieszkalnym są wyposażone w nowoczesny sprzęt elektroniczny. Ten zaś umożliwia wygodne zarządzanie przestrzenią użytkową domu lub mieszkania.

Ogólnie rzecz biorąc, smart home to system, który składa się z najnowocześniejszych nowinek technologicznych. Takie rozwiązania podwyższają komfort użytkowania nieruchomości. Co więcej, system inteligentnego domu może ograniczać zużycie energii elektrycznej oraz wpływać na bezpieczeństwo.

Sterowniki oraz oprogramowanie smart home pozwalają na kontrolowanie wszystkich urządzeń wchodzących skład tego systemu. Dzięki temu domownicy zyskują dostęp do funkcjonalnej aplikacji, przy pomocy której można sprawdzać, np. zamknięcie drzwi, status rolet okiennych, a nawet włączać i wyłączać oświetlenie w domu.

Instalacja inteligentnego domu – co wchodzi w skład systemu?

System inteligentnego domu składa się z szeregu czujników, kamer, a także radioodbiorników, które umożliwiają zdalne sterowanie wszystkimi podzespołami podłączonymi do sterownika smart home. Jakie są przykładowe systemy inteligentnego domu? Oto kilka rozwiązań, które są często spotykane w nieruchomościach typu smart home:
elektroniczny system sterowania roletami,1
automatyka drzwiowa i okienna – zamykanie, otwieranie zamków2,
pełny monitoring nieruchomości z podglądem na żywo3,
aplikacje do monitoringu zużycia wody, prądu i innych mediów4,
system do ustalania harmonogramu ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej5,
zdalne sterowanie klimatyzacją i wentylacją6,
powiadomienia o usterkach lub wykryciu zagrożenia, np. włamanie.7

To oczywiście tylko kilka z naprawdę wielu funkcji, jakie oferuje innowacyjny system smart home. Warto też dodać, że niektóre funkcje inteligentnego domu mogą być dostępne wyłącznie z poziomu nieruchomości. Do takich zalicza się osprzęt monitoringu podłączony przewodowo do sterowników. 

W dzisiejszych czasach sporą popularnością cieszą się jednak rozwiązanie bezprzewodowego domu inteligentnego. Cena takiego przedsięwzięcia może być nieco wyższa, aczkolwiek gwarantuje maksimum komfortu zarządzania budynkiem mieszkalnym. Aby mieć pewność, że wybrany system działa poprawnie, warto wybrać jednego producenta urządzeń i sterowników (o ile to możliwe), a także skorzystać z usług profesjonalnej firmy montażowej

Cena inteligentnego domu – jak obliczyć koszty inwestycji?

Jeśli chodzi o inteligentny dom, cena zakupu niezbędnych podzespołów, akcesoriów, okablowania oraz sterowników może generować wydatek na poziomie nawet do 150 tys. złotych. Tak duże kwoty dotyczą nieruchomości o pokaźnej powierzchni użytkowej (sporo ponad 100 m2), a także zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań smart home. Najtańsze instalacje składające się wyłącznie z zestawu czujników oraz podstawowego monitoringu można kupić w cenie ok. 10 tys. złotych.8

Na finalne koszty inwestycji wpływa kilka czynników takich jak9:
koszt stworzenia projektu instalacji,
cena podzespołów potrzebnych do wykonania systemu smart home,
koszt montażu elementów elektrycznych, oświetleniowych, rolet, ogrzewania i klimatyzacji, a także instalacji alarmowej,
powierzchnia użytkowa nieruchomości,
liczba kondygnacji.

Całkowite koszty instalacji systemu inteligentnego domu są uzależnione przede wszystkim od tego, jak wiele udogodnień zostanie zamontowanych w nieruchomości, a także od ceny poszczególnych podzespołów. Standardowo: im lepsze i wydajniejsze podzespoły od renomowanych marek, tym wyższe koszty inwestycji.

Pomocą w sfinansowaniu zakupu może być pożyczka online. Rozłożenie zakupu na raty będzie odciążeniem dla domowego budżetu, a Ty spełnisz swoje marzenie o nowoczesnym systemie smart home! Kwotę możesz spłacać nawet w 48 ratach (Pożyczka na 48 miesięcy dostępna w Provident, RRSO 19,98%, warunkiem udzielenia jest pozytywna weryfikacja zdolności kredytowej).

System inteligentnego domu – cena montażu

Ile kosztuje system inteligentnego domu? Cena montażu to wydatek na poziomie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Aby dowiedzieć się, ile środków pochłonie instalacja inteligentnego domu w ramach usług montażowych, należy skontaktować się z profesjonalną firmą monterską.

Wyceny najczęściej są realizowane indywidualnie po ustaleniu potrzeb klienta, powierzchni nieruchomości oraz stopnia skomplikowania prac związanych z montażem urządzeń i sterowników smart home.

Dlaczego warto zainwestować w instalację smart home? Zalety  

Podstawową korzyścią inwestycji w inteligentny dom jest oczywiście komfort życia codziennego dla wszystkich domowników. System pozwala na sterowanie zasobami nieruchomości z poziomu smartfona. Dzięki temu niektórych czynności, jak np. zamykanie drzwi na klucz lub wyłączanie światła w przedpokoju, nie trzeba wykonywać fizycznie. Jakie jeszcze korzyści można wymienić? Oto przykłady!

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Smart home to gwarancja maksimum bezpieczeństwa domowników i mienia znajdującego się w nieruchomości. Nowoczesny system kamer z podglądem na żywo oraz zestaw czujników ruchu (nawet na podczerwień) to tylko podstawa. Oprócz powyższych w ramach inteligentnego systemu domu można zamontować w domu czujniki czadu, dymu, gazu, a nawet wycieków wodnych. To wszystko przekłada się na utrzymanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa życia w domu.

Niskie koszty eksploatacji nieruchomości

Mimo stosunkowo wysokich kosztów inwestycji w pełny system smart home (nawet ponad 100 tys. złotych) finalnie instalacja przekłada się na spore oszczędności. Zużycie prądu w nieruchomościach mieszkalnych stworzonych zgodnie z systemem smart home może obniżyć się nawet o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. To możliwe dzięki aktywnemu zarządzaniu oświetleniem, ogrzewaniem oraz innymi urządzeniami, które pobierają prąd. Dzięki smart home można ustalić jasny harmonogram pracy domu, co przełoży się na przykład na niższe koszty ogrzewania.

Pełna automatyzacja procesów

Instalacja – inteligentny dom to nie tylko możliwość sterowania domem z poziomu smartfona, czy komputera. Z takim systemem można automatyzować procesy poprzez ustalanie harmonogramów oraz definiowanie scenariuszy działania konkretnych urządzeń, np. pompy ciepła. Przykładowo: w sezonie zimowym można ustalić automatyczną zmianę temperatury ogrzewania w konkretnych porach dnia lub włączyć funkcję uruchamiania ulubionej muzyki na sprzęcie audio po wejściu do swojego domu.

Prostota zarządzania urządzeniami smart home

Prosta obsługa to jedna z wielu korzyści wynikających z montażu smart home. Zaawansowane technologicznie sterowniki oraz oprogramowanie mobilne jest intuicyjne w obsłudze, a także pozwala na sterowanie systemami z dowolnego miejsca na Ziemi. Co więcej, w smart home można uruchomić też funkcję obsługi głosowej.

Tabela 1. Opracowanie własne.

Nowoczesne systemy inteligentnego domu to wiele korzyści dla domowników. Już na etapie projektowania warto zadbać o to, aby nawiązać współpracę z rzetelną firmą dostarczającą rozwiązania smart home na polski rynek. Dlaczego? To gwarancja dostępu do najnowocześniejszych urządzeń instalacji systemu inteligentnego domu, pełnej sprawności działania, a także poprawnego montażu urządzeń i okablowania w nieruchomości.

Najważniejszą kwestią dla poprawnego działania smart home jest dobrze wykonane okablowanie dla systemu inteligentnego domu. Cena profesjonalnego montażu i zakupu podzespołów powinna być drugorzędną kwestią. W tym przypadku liczy się niezawodność, wieloletnia sprawność działania oraz najwyższa jakość komponentów instalacji smart home.

Przeczytaj także:
Smartwatch – ile kosztuje i jakie są jego rodzaje?
Ile kosztuje wybielanie zębów? Metody wybielania oraz ceny
Ile kosztuje blat kuchenny? Poznaj rodzaje blatów

Bibliografia:

1. https://www.somfysystems.com/en-us/blog/post/how-are-motorized-blinds-and-shades-powered- 
2. https://smarthomesmadesimple.org/devices/automatic-door-openers/ 
3. https://www.engelvoelkers.com/en/blog/luxury-living/smart-home/smarthome-cameras-what-you-need-to-know-about-smart-video-surveillance/ 
4. https://www.techjunkie.com/which-security-camera-has-the-best-app/ 
5. https://www.safewise.com/smart-home-faq/how-do-smart-thermostats-work/ 
6. https://www.ambiclimate.com/post/why-a-smart-ac-controller-should-come-first-in-your-smart-home-journey
7. https://www.loxone.com/enen/blog/burglary-protection-in-a-real-smart-home/
8. Uśrednione ceny obliczone na podstawie sprzętu do smart home od różnych producentów, sortowane pod względem popularności
9. https://www.homeadvisor.com/cost/electrical/install-or-repair-a-home-automation-system/ 
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    05 kwi 2023 10:52

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube