Smartwatch – ile kosztuje i jakie są jego rodzaje?

Rosnąca popularność smartwatchów spowodowana jest dużą funkcjonalnością tych „inteligentnych zegarków”. Co warto wiedzieć przed ich kupnem, ile kosztuje smartwatch i jaki rodzaj warto wybrać?

Czym jest smartwatch?

Smartwatch to mobilne urządzenie, które łączy w sobie wiele funkcji elektronicznego zegarka, smartfona i użytecznych aplikacji komórkowych. Posiada on dotykowy ekran, za którego pośrednictwem można sterować tym niewielkim sprzętem oraz łączyć się z innymi. Smartwatch jest najczęściej wyposażony w jeden z trzech systemów operacyjnych – Android Wear, iOS lub Tizen. Dzięki temu spektrum możliwości inteligentnych zegarków jest dzisiaj naprawdę duże. Za sprawą licznych funkcji smartwatche są nie tylko modnymi gadżetami, ale również intuicyjnymi w obsłudze mini urządzeniami, które mogą naprawdę mocno ułatwiać życie. 

Do najczęstszych funkcji smartwatchów należą te łączące w sobie:

 • Zegarek – wyświetlanie godziny, czasomierz, stoper, alarm, kalkulator, kalendarz;
 • Telefon komórkowy – możliwość wbudowania karty SIM, wykonywanie i odbieranie połączeń i SMSów, odtwarzanie muzyki, aparat fotograficzny, GPS, funkcje bezprzewodowych połączeń Wi-Fi, Bluetooth, NFC czy IrDa;
 • Aplikacje mobilne – w tym wypadku wachlarz zastosowań jest szeroki i obejmuje takie funkcje, jak liczenie kroków, pomiar tętna, temperatury czy wysokości, kompas.

To, co najpiękniejsze w przypadku kamperów, to prostota. Mając do dyspozycji odpowiedni samochód, jedyne co trzeba zrobić, to spakować potrzebne rzeczy i przekręcić kluczyk w stacyjce. Jeśli dysponujemy takim pojazdem, nie musimy wcale planować długich wakacji czy rezerwować hotelu. Wystarczy spontaniczna decyzja, aby wybrać się gdzieś na weekend, a efekt na pewno będzie odprężający. To także świetna okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć do rodzinnego albumu, do których z przyjemnością wróci się po latach. 

Funkcje smartwatcha

Na rynku istnieje duża ilość smartwatchów, które różnią się nie tylko ceną i jakością, ale również zakresem oferowanych funkcji. Które z nich są najbardziej przydatne?  

     

Smartwatch z funkcją odbierania połączeń i dzwonienia

Dobry smartwatch może bez trudu spełniać wiele z funkcji telefonu komórkowego, włącznie z jego podstawowymi opcjami – wykonywaniem i odbieraniem połączeń oraz SMSów. Wbudowane w te nowoczesne urządzenia głośnik i mikrofon pozwalają łatwo nawiązywać kontakt telefoniczny. Funkcję tę doceniają przede wszystkim osoby spędzające dużo czasu za kierownicą, a które nie posiadają w aucie głośników Bluetooth.

Warto pamiętać, że zakres funkcji dotyczących komunikacji telefonicznej i tekstowej może różnić się w zależności od konkretnego modelu smartwatcha. Niektóre z urządzeń umożliwiają zarówno powiadomienia o przychodzących połączeniach i wiadomościach, jak i ich wykonywanie. Inne natomiast mogą ograniczać się jedynie do powiadomień, że ktoś do nas dzwonił lub napisał SMSa. Wszystko zależy zazwyczaj od ceny urządzenia – im droższe smartwatche, tym posiadają zazwyczaj więcej przydatnych udogodnień.

Smartwatch z NFC

W dzisiejszych czasach wiele osób nie wyobraża sobie płacić za zakupy bez użycia karty zbliżeniowej czy BLIK. Ze smartwatchem płatności z użyciem połączenia bezprzewodowego są równie proste i wygodne. Wszystko za sprawą tego, że wiele inteligentnych zegarków wyposażonych jest w funkcję NFC (Near Field Communication). Umożliwia ona bezproblemowe płatności zbliżeniowe w sklepie. Udogodnienie to szczególnie sprawdza się, gdy robi się zakupy tuż po joggingu czy jeździe na rowerze – czynności, podczas których wielu ludzi nie ma przy sobie telefonu czy karty bankowej.

Smartwatch z nawigacją 

Inna funkcja wielu smartwachów, która może przypaść do gustu kierowcom, to obsługa nawigacji. Dzięki zegarkowi z wbudowanym GPSem można bez problemu orientować się w nieznanym terenie, bez względu, czy przebywa się w samochodowej trasie, czy na długiej przejażdżce rowerem poza miastem.  

Jeśli już mowa o funkcjach lokalizacyjnych smartwatcha, to warto także wspomnieć, że niektóre z tych urządzeń umożliwiają określanie kierunków świata. Tego typu smartwatch z kompasem będzie przydatnym gadżetem dla górskich wędrowców czy amatorów niekonwencjonalnych form pieszej turystyki.  

 

 

Smartwatch z pulsyksometrem  

Dla osób aktywnie spędzających czas – na treningu, siłowni, podczas joggingu czy jazdy na rowerze – dedykowane są smartwatche z wbudowanym pulsykometrem. Mierzy on tak zwaną saturację krwi (czyli jej natlenienie) oraz tętno (puls) podczas wysiłku. Ta funkcja będzie przydatna nie tylko sportowcom, ale również ludziom mierzącym się z nadciśnieniem. Dzięki kontroli swego pulsu można regulować tempo ćwiczeń i – w przypadku lepszych smartwatchów – zapoznawać się na bieżąco z licznymi statystykami, które są wyświetlane na ekranie urządzenia. 

Smartwatch z kamerą

Mimo że wykonywanie zdjęć to ostatnie, czego moglibyśmy spodziewać się po inteligentnym zegarku, to jednak wiele użytkowników bardzo chwali sobie wbudowany w swojego smartwatcha aparat fotograficzny. Mimo że jego rozdzielczość nie może równać się z profesjonalnym sprzętem, to niekiedy tego typu opcja może się przydać.  

Ile kosztuje smartwatch? 

Na pytanie „Ile kosztuje smartwatch” nie ma odpowiedzi jednoznacznej. Najtańsze smartwatche można dostać już za około 100 zł, jednak ich jakość i zakres funkcji mogą pozostawiać wiele do życzenia. Decydując się na smartwatch do 200 złotych, warto wziąć zatem pod uwagę, że będzie on posiadać jedynie podstawowe opcje, które jednak mimo wszystko mogą okazać się całkiem przydatne dla mniej wymagających użytkowników. Na wyższym poziomie stoją smartwatche do 400-600 złotych. Chcąc jednak w pełni cieszyć się możliwościami najlepszych inteligentnych zegarków, warto zainwestować w sprzęt, którego cena waha się od 1000 złotych do nawet 4000 złotych. Wszystko zależy od tego jak bardzo zaawansowany sprzęt chcemy posiadać.   

Smartwatch dla dzieci – czym powinien się charakteryzować?

Dzieci mają w swojej naturze to, że są szczególnie otwarte na wszelkie gadżety i nowinki technologiczne. Z tego powodu smartwatch może być naprawdę świetnym prezentem dla najmłodszych z okazji Świąt, urodzin czy komunii. Wiele funkcji smartwatchów sprawia, że może być to upominek służący nie tylko zabawie, ale również bezpieczeństwu dziecka. Wiele rodziców i ich pociech chwali sobie szczególnie zegarki wyposażone w kartę SIM, co umożliwia wykonywanie i odbieranie połączeń i SMSów. Sprawdza się to szczególnie dobrze podczas zabaw na podwórku, kiedy dziecko nie ma przy sobie telefonu. Dzięki temu można być ze swoją pociechą w kontakcie i odczuwać spokój o to, że bezpiecznie spędza czas.

Wśród najważniejszych funkcji smartwatcha dla dziecka powinny się znaleźć przede wszystkim te, które gwarantują łatwy i szybki kontakt z najmłodszymi oraz ich bezpieczeństwo. Przydatny będzie zatem dobry smartwatch z wbudowaną kartą SIM (umożliwi dzwonienie i pisanie SMSów), nawigacją czy funkcją SOS polegającą na możliwości wysłania szybkiej informacji dziecka do opiekunów w razie jakiegokolwiek problemu czy niebezpieczeństwa.

Na co zwrócić uwagę kupując smartwatcha?

Duży zakres rozmaitych modeli smartwatchów na rynku może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Czym zatem kierować się kupując wymarzony model inteligentnego zegarka, z którego na pewno będziemy zadowoleni? Podstawowe kryterium to oczywiście cena, na jaką możemy sobie pozwolić. Wybierając droższy model, możemy często liczyć na bogactwo dostępnych w urządzeniu funkcji i jakość wykonania – dotyczy to również takich cech, jak wodoodporność i wytrzymałość. Oprócz ceny i jakości materiałów warto przy zakupie smartwatcha zwracać na takie elementy jego specyfikacji, jak system operacyjny (kompatybilny z systemem naszego smartfonu), rodzaj i wielkość wyświetlacza, długość pracy baterii czy szybkość ładowania. 

 
Avatar

 • Anna
 • Opublikowano:
  30 kwi 2022 02:30

  Udostępnij

  Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube