Ile kosztuje wybielanie zębów? Metody wybielania oraz ceny

Białe zęby i piękny uśmiech dodają pewności siebie i sprawiają, że czujemy się bardziej atrakcyjni. Jak uzyskać efekt śnieżnobiałych zębów, jakie są metody wybielania oraz ile kosztuje zabieg? W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

Picie kawy i herbaty, zażywanie antybiotyków, palenie papierosów przyczyniają się do tego, że zęby z czasem zaczynają tracić swoją białą barwę. Na zmianę koloru wpływa również higiena. Nieregularne i niedokładne szczotkowanie zębów będzie sprawiało, że zęby staną się ciemniejsze lub lekko żółte. Na zębach może odkładać się również kamień nazębny, który wpływa na estetykę uśmiechu.

Wiele osób szuka sprawdzonych i przede wszystkim działających, przynoszących efekty, metod wybielania zębów. Metody wybielania zębów możemy podzielić na domowe, czyli wykonywane samodzielnie w domu oraz na metody gabinetowe wykonywane przez specjalistę. W dzisiejszym artykule omówimy najbardziej popularne sposoby wybielania w domu i w gabinecie, podamy również ceny poszczególnych usług.

Czym jest wybielanie zębów? 

Metody i ceny wybielania zębów

Wybielanie zębów jest procesem chemicznym, którego celem jest usunięcie niepożądanego koloru. Wybielanie polega na utlenieniu cząsteczek odpowiedzialnych za przebarwienia.

Wybielanie zębów w domu czy w gabinecie?

Wybielanie zębów u dentysty jest dość drogim zabiegiem, dlatego też wiele osób szuka alternatywnych rozwiązań, aby uzyskać efekt białych zębów. Na forach internetowych, w różnego rodzaju grupach na portalach społecznościowych możemy znaleźć mnóstwo domowych sposobów na wybielanie zębów np. wybielanie zębów sodą, sokiem z cytryny czy woda utlenioną. Wszystkie wymienione propozycje są niebezpieczne i mogą spowodować uszkodzenie szkliwa.

Efektem wybielania zębów domowymi metodami, szczególnie tymi dość kontrowersyjnymi, może być nie biały uśmiech, a stany zapalne dziąseł i zwiększenie podatności na próchnicę.

Wybielanie zębów czarną pastą?

Na półkach w drogeriach oraz w aptekach możemy znaleźć pasty do zębów oraz różnego rodzaju preparaty do wybielania na bazie węgla aktywnego. Dostępne są m.in. tabletki, proszki w małych opakowaniach i pasty. Jak działa węgiel aktywny? Przede wszystkim ma działanie powierzchniowe i usuwa różnego rodzaju osady czyli np. osad po kawie, papierosach, czerwonym winie. Nie ma działanie wybielającego – może jedynie pomóc w przywróceniu naszej naturalnej barwy.

Zaletą węgla aktywnego jest usuwanie osadu nazębnego, zatem jeśli chcemy jedynie wyczyścić zęby, może być on dobrym rozwiązaniem.

Wybielanie zębów u dentysty – jak wygląda?

W gabinecie stomatologicznym wybielanie zębów przeprowadzane jest kilkoma metodami. Punktem wyjścia przed każdym wybielaniem powinno być spotkanie z lekarzem stomatologiem. Lekarz musi ocenić, czy zęby można wybielić, czy nie ma przeciwwskazań. Bardzo często zmiany w jamie ustnej nie są widoczne gołym okiem, dopiero po badaniu można ocenić, czy wybielanie u danego pacjenta będzie możliwe. Lekarz pomoże również dobrać odpowiednią metodę, dopasowaną do naszych oczekiwań i stanu zdrowia.

Niektóre osoby w ogóle nie będą mogły skorzystać z wybielania zębów, nie będzie wskazane użycie żadnej metody – czy to gabinetowej, czy domowej. Przeciwwskazaniem do wybielania jest np. ciąża oraz próchnica.

Przeciwwskazania do wybielania zębów:

 • próchnica zębów,
 • choroby przyzębia,
 • paradontoza,
 • nadwrażliwość zębów,
 • odsłonięte korzenie zębowe,
 • ciąża i karmienie piersią,
 • alergia na środki zawarte w żelu wybielającym,
 • stan zapalny w jamie ustnej (dopóki nie zostanie wyleczony),
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • zabiegi chirurgiczne, które były wykonywane w ostatnim czasie,
 • noszenie aparatu ortodontycznego (zabieg można wykonać min. 6 miesięcy po zdjęciu aparatu),
 • ogólne osłabienie organizmu i układu odpornościowego.

Wybielanie zębów powinno być wykonywane przez stomatologa – sami nie jesteśmy w stanie ocenić, czy nie mamy przeciwwskazań.

Przed zabiegiem właściwym lekarz może zalecić higienizację, czyli skaling i piaskowanie. Są to zabiegi, które pozwolą na usunięcie osadu oraz kamienia nazębnego. Dzięki temu efekt wybielania będzie lepszy – zęby będą równomiernie wybielone. Zabieg higienizacji jest wykonywany na kilka dni przed zabiegiem wybielania zębów.

Jakie są metody wybielania zębów? 

Metody i ceny wybielania zębów

Na pierwszej wizycie lekarz stomatolog przeprowadzi rzetelny wywiad z pacjentem i na podstawie badania stanu uzębienia dobierze najodpowiedniejszą metodę wybielania zębów. Istnieje kilka sprawdzonych metod wybielania zębów, które są wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych.

Wybielanie zębów metodą nakładkową

Wybielanie zębów metodą nakładkową podzielone jest na kilka etapów. Na pierwszej wizycie u lekarza stomatologa pobierany jest odlew dwóch łuków zębowych. Na ich podstawie przygotowywane są nakładki do wybielania. Na kolejnej wizycie lekarz poprosi nas o przymierzenie nakładek, a jeśli będą pasować, przekaże nam szereg instrukcji dotyczących tego, w jaki sposób wygląda wybielanie zębów na etapie domowym. Naszym zadaniem w domu będzie aplikowanie na ich wewnętrzną stronę żelu wybielającego i nakładanie na szczęki przez 2 do 4 tygodni, zazwyczaj na 4 - 8 godzin lub na całą noc. Nosimy je około 2 tygodnie.

Najpopularniejszym środkiem, jaki stosuje się do wybielania nakładkowego, jest środek w postaci żelu Opalescence. To preparat, który nie niszczy szkliwa oraz nie uczula. Dzięki temu, że żel wybielający nakładany jest bezpośrednio na zęby i aktywowany chemicznie, nie zachodzi tutaj potrzeba użycia lampy.

Metoda nakładkowego wybielania zębów wymaga samodyscypliny – trzeba nastawić się na dokładne i systematyczne, zgodne z zaleceniami lekarza, używanie nakładek. Jeśli będziemy dokładnie stosować się do tego, co przekazał nam stomatolog, efekt wybielenia może utrzymywać się nawet 3 lata.

Cena nakładkowego wybielania zębów

Koszt wybielania zębów metodą nakładkową jest uzależniony od miasta oraz tego, gdzie wykonujemy zabieg: czy jest to renomowana klinika czy np. nowy gabinet stomatologiczny. Zazwyczaj cena wybielania nakładkowego to przedział od 400 do 900 zł.

Wybielanie zębów lampą, czyli metodą naświetleniową

Kolejna metoda wybielania w gabinecie stomatologicznym to wybielanie zębów lampą. Jest to stosunkowo prosty i bezpieczny zabieg. Jak wygląda? Stomatolog nakłada na zęby preparat wybielający, zawierający 35% nadtlenku wodoru, a następnie naświetla zęby przy pomocy specjalnej lampy. Pod wpływem światła nadtlenek wodoru ulega utlenieniu na powierzchni zęba, widocznie rozjaśniając szkliwo.

Stomatolog nakłada preparat trzy razy, każde naświetlanie trwa około 15 minut. Cały zabieg trwa zatem około 1 godziny. Zaletą metody naświetleniowej jest świetny efekt w krótkim czasie. Metoda wybielania lampą pozwala rozjaśnić zęby o 5-14 tonów w skali Vita.

Jedynym skutkiem ubocznym może być utrzymująca się przez około dobę nadwrażliwość.

Pacjent po zabiegu musi rygorystycznie przestrzegać zaleceń stomatologa odnośnie swojej diety. Po wybielaniu konieczne jest przestrzeganie tzw. białej diety. Nie można spożywać napojów i produktów, które mogłyby zabarwić zęby, czyli herbaty, kawy, wina, soków owocowych. Odwodnione zęby błyskawicznie chłoną zawarte barwniki, co może popsuć całe efekty zabiegu.

Przez pierwsze dwa dni po zabiegu pacjent musi jeść wyłącznie niebarwiące pokarmy, czyli białe pieczywo, nabiał, białe mięso. Od trzeciej doby można stopniowo wprowadzać produkty „kolorowe”. Kawa, herbata, wino dozwolone są dopiero po dwóch tygodniach.

Ceny za wybielanie zębów lampą

Cena zabiegu wybielania zębów lampą zależy od miasta – np. w warszawskich klinikach wybielanie lampą Beyond kosztuje około 1000 zł. Możemy również natrafić na ceny powyżej nawet 1200 zł. W Krakowie czy Wrocławiu zabieg będzie nieco tańszy: możliwe jest znalezienie ofert w zakresie 600-900 zł.

Wybielanie zębów laserowe

Na rynku znajdziemy również oferty wybielania laserowego. Zabieg wygląda dokładnie tak samo, jak przy wybielaniu lampą. Różnica poleca na użyciu lasera zamiast lampy. Żel wybielający utwardzany jest za pomocą światła emitowanego przez laser. Tą metodą możemy uzyskać wybielenie zębów nawet o 8 odcieni.


Zapoznaj się również z artykułami:
Ile kosztuje trener personalny i co wpływa na jego cenę >>
Ile kosztuje przedłużanie rzęs? Przedstawiamy metody i ceny >>

Avatar

 • Anna
 • Opublikowano:
  14 wrz 2021 10:30

  Udostępnij

  Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube