Ile kosztuje ocieplenie domu - ceny na 2021 rok

Koszt ocieplenia domu to znacznie więcej niż cena samego styropianu czy robocizny. W koszt ocieplenia wchodzą też m.in. koszt kleju, tynku czy zbrojenia. Sprawdź czy to w ogóle się opłaca, od czego zależy ostateczna cena, oraz jakie są sposoby na ocieplenie.

Ile kosztuje ocieplenie za m2 domu?

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Ocieplenie ścian domu kosztuje około 130-180 zł za m2. Koszt materiałów to od 80 do 110 zł (w zależności od użytego materiału), a robocizny około 60-75 zł za m2. Powierzchnia ścian budynku  niekoniecznie ma związek z powierzchnią użytkową domu. To zależy od m.in. rodzaju dachu, dlatego powierzchnię ścian trzeba dla każdego budynku liczyć osobno.

Większość osób z doświadczeniem w branży budowlanej jest zdania, że przy ociepleniach nie należy oszczędzać na robociźnie. Złe wykonanie ocieplenia zazwyczaj oznacza konieczność położenia go od nowa.

Cena ocieplenia waha się w zależności od:

 • regionu (województwa, miasta)
 • czasu - pory roku, roku (w 2021 roku ceny są wyższe niż np. w 2019)
 • wyboru materiałów
 • wyboru techniki ocieplenia

W koszt materiałów wchodzą, zależnie od techniki, następujące elementy:

 • zaprawa klejąca
 • styropian lub wełna mineralna
 • siatka zbrojąca
 • zaprawa
 • podkład gruntujący
 • tynk
 • farba

Typy ociepleń budynków

W ociepleniach ścian stosuje się kilka różnych technik oraz materiałów. Najczęściej stosowane są:

 • ocieplenie na mokro styropianem
 • ocieplenie na mokro wełną
 • ocieplenie na sucho wełną
Ile kosztuje ocieplenie domu?

Ocieplenie styropianem jest słusznym wyborem w przypadku większości budynków. Jest tańszy, a przy użyciu styropianu szarego (z dodatkiem grafitu) jego właściwości izolacyjne przewyższają  nawet wełnę. Przy użyciu styropianu białego należy liczyć się z tym, że izolacja o takich samych właściwościach cieplnych jak styropianu szarego lub wełny będzie musiała być o 20-30% grubsza. Ten materiał nie nadaje się jednak do budynków ze starej cegły oraz drewnianych, bo całkowicie nie przepuszcza pary wodnej.

Wełna jest nieco droższa od styropianu. W zamian oferuje lepsze właściwości akustyczne, jest niepalna, bardziej wytrzymała i przepuszcza parę wodną. To z tego powodu używa się jej do ocieplenia ścian drewnianych, ale też wypełnienia stropów i ścian wewnątrz budynku.

Ostatnia opcja do wyboru to ocieplenie na sucho, czyli zbudowanie stelażu wokół ścian domu, ułożenie na nim wełny a następnie wykończenie elewacji oblicówką (panelami) zamiast tynkiem. Ta metoda jest łatwiejsza. Ocieplenie na sucho może wykonać nawet jedna osoba. Jest za to nieco bardziej kosztowne od metody na mokro. W każdym przypadku należy policzyć co bardziej się opłaca. Przy inwestycji w ocieplenie, w przypadku niewystarczających środków własnych, warto rozważyć pożyczkę ratalną np. od Provident, któremu zaufało już 4 mln klientów. RRSO 113,72%. Wystarczy wtedy doliczyć koszt pożyczki do całkowitego kosztu inwestycji.

Pozostałe elementy ocieplenia

Ocieplenie ścian to jedynie jeden z elementów ocieplenia domu. By ocieplenie było skuteczne konieczne jest jeszcze ocieplenie:

 • ścian fundamentowych
 • dachu
 • podłogi na gruncie
 • stropu na poddaszu
 • piwnicy
 • wymiana okien

Koszt ocieplenia domu - czy to się opłaca?

Przed rozpoczęciem ocieplenia domu, należy rozważyć czy to w ogóle się opłaca. Lepiej wszystko wcześniej policzyć. Może okazać się, że opłacalne jest nawet wzięcie pożyczki online na raty. Jeżeli koszt izolacji nie zwróci się w ciągu 30 lat, to znaczy, że izolacja nie jest ekologiczna ani opłacalna, a do jej wyprodukowania, transportu i montażu zostanie zużyte więcej energii, niż pozwoli energii zaoszczędzić. Byłaby to jednak sytuacja niespotykana. Szacuje się, że izolacja pozwala zaoszczędzić nawet 300x więcej energii, niż użyto do jej wyprodukowania.

To ile precyzyjnie dany dom przepuszcza ciepła powinien policzyć specjalista. Konieczne są m.in. badania termowizyjne oraz ocena projektu budowli. Najczęściej w przypadku starych domów opłaca się zerwać stare ocieplenie z elewacją i położyć je od nowa.

Koszt ocieplenia domu - szczegółowe wyliczenia

Zakłada się, że roczne zapotrzebowanie na energię cieplną w starych domach może wynosić nawet 200 kwh/m2. Po ociepleniu zapotrzebowanie na energię może spaść nawet do 100 kwh/m2. Co ciekawe, ta wartość w nowoczesnym domu pasywnym może wynosić zaledwie 15 kwh/m2. Koszt ogrzewania domu będzie zależny od rodzaju paliwa i pieca lub kotła. Domy ogrzewa się min. prądem, węglem, olejem, gazem czy przez pompę ciepła. Załóżmy przeciętny przypadek, czyli ogrzewanie gazem z sieci i kocioł kondensacyjny. Koszt wytworzenia ciepła w taki sposób to około 0,23 zł za 1 kWh rocznie. Jak łatwo policzyć koszt ogrzewania nieocieplonego domu wyniesie:

 • 9200 zł za dom 200 m2
 • 4600 zł za dom 100 m2

Po wykonaniu izolacji w starym domu koszt ogrzewania spadnie do:

 • 4600 za za dom 200 m2
 • 2300 za dom 100 m2
Ile kosztuje ocieplenie domu?

Koszt ocieplenia ścian domu o wielkości 100 m2 to około 30 tys. zł, a 200 m2 to nawet 60 tys. zł. Są to wyliczenia bardzo orientacyjne - wszystko zależy od tego, w jakim stanie są ściany budynku, kosztu materiałów powierzchni ścian do ocieplenia oraz ocieplanych elementów (zakładamy, że ocieplenia wymagają tylko ściany). Przy zakładanych parametrach koszt izolacji zwróci się po 13 latach dla domu 100 m2 i po 13 latach dla domu 200 m2. Jak widać przy okazji remontu zdecydowanie warto stawiać na ekorozwiązania.

To jeszcze nie koniec wyliczeń. Po pierwsze prawdopodobnie ceny energii będą w dalszym ciągu rosły, przez co z przedstawionych wyliczeń można odjąć rok lub dwa. Po drugie przy ocieplaniu można liczyć na dofinansowanie z programów rządowych i samorządowych. Jeżeli jednak nie kwalifikujemy się do programu lub brak nam środków własnych to opłacalna może być dowolna pożyczka na raty - w końcu ocieplanie to inwestycja.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 113,72% - aktualne na dzień 05.03.2021. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta.

Avatar

Admin

Opublikowano:
05 mar 2021 04:30

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube