Bezpieczeństwo w sieci, oszustwa telefoniczne i internetowe

Cyberprzestępcy w dzisiejszych czasach wykorzystują różne metody  podszywania się pod instytucje publiczne lub firmy pożyczkowe. Niektóre działania, takie jak spoofing telefoniczny są wymierzone w konkretne grupy odbiorców. Dzięki temu przestępcy z dużą skutecznością pozyskują poufne dane osobowe oraz hasła dostępu, np. do rachunku bankowego. Poznaj zasady bezpieczeństwa w internecie i zadbaj o swoje interesy.

Spoofing telefoniczny – na czym polega? 

Spoofing telefoniczny to nic innego, jak podszywanie się cyberprzestępców pod dowolnie wybrany numer komórkowy lub nazwę kontaktu w smartfonie. Oszuści podszywający się pod numery telefonów banków, firm pożyczkowych i instytucji publicznych chcą wykraść dane osobowe i hasła logowania, aby osiągnąć korzyści finansowe.

Zasada działania takich ataków jest prosta i nie wymaga ingerencji w urządzenie odbiorcy. Oszustwa przez telefon są możliwe ze względu na fakt, że infrastruktura telefoniczna korzysta ze starych protokołów bezpieczeństwa. Te można w prosty sposób obejść, a więc spoofing telefoniczny jest spotykanym zjawiskiem wśród przestępców.

Uwaga: W ostatnim czasie oszuści podszywają się pod Provident Polska wykonując połączenia z numeru telefonu 600 200 200. Nigdy nie dzwonimy z tego numeru, jest on przeznaczony jedynie dla Państwa do kontaktowania się z nami. 

Bezpieczeństwo w sieci – jak o nie zadbać?

Choć spoofing telefoniczny jest jedną z najpopularniejszych form ataków oszustów kradnących dane osobowe, warto też znać zasady bezpieczeństwa w internecie. Często zdarza się, że cyberprzestępcy podszywają się pod strony firm pożyczkowych czy inwestycyjnych, celem kradzieży danych osobowych oraz haseł logowania, np. do bankowości internetowej.

Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci utrzymać bezpieczeństwo w sieci.
1. Nie udostępniaj publicznie swojego numeru telefonu – to znacznie zwiększa bezpieczeństwo, szczególnie jeśli chodzi o połączenia z nieznanych numerów.

2. Nie instaluj na komputerze i urządzeniu mobilnym podejrzanego oprogramowania, np. z nieznanej strony internetowej – zawsze możesz zainstalować w ten sposób aplikacje szpiegowskie.

3. Pod żadnym pozorem nie autoryzuj przelewów, które nie zostały zlecone przez Ciebie.

4. Nie podawaj loginów i haseł – ani przez internet, ani podczas rozmowy telefonicznej.

5. Unikaj otwierania podejrzanych linków, które są wysyłane za pośrednictwem SMS lub skrzynki e-mail.

6. Sprawdzaj, czy adres URL jest odpowiednio wpisany, oszuści czasami tworzą strony internetowe, które do złudzenia przypominają oryginalne, a różnią się one jedynie literówką, kropką albo innym symbolem.

Jeśli dzwoni do Ciebie nieznany numer, koniecznie zweryfikuj jego pochodzenie w sieci, a także zachowaj czujność, kiedy zdecydujesz się odebrać połączenie przychodzące. W trakcie rozmowy nigdy nie podawaj swoich poufnych danych osobowych ani loginów i haseł – żadna instytucja nie ma prawa poprosić Cię o takie informacje.

Bezpieczeństwo na telefonach i komputerach

Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo w sieci, szczególnie podczas korzystania z urządzeń mobilnych, komputerów i laptopów, warto:
aktualizować system operacyjny i oprogramowanie sprzętowe,
korzystać z programów antywirusowych oraz przeprowadzać cyklicznie skan systemu,
nie wchodzić w linki o nietypowym adresie URL lub z nieznanych stron internetowych,
korzystać z różnych haseł logowania,
korzystać wyłącznie z dobrze zabezpieczonych serwisów. Jeśli portal nie ma szyfrowania HTTPS, nigdy nie masz 100% gwarancji, że dane przesyłane przez formularze są bezpieczne,
stosować dwuetapową weryfikację logowania do konta bankowego i w innych serwisach.

Oszustwa przez telefon – jak reagować?

Jeśli staniesz się ofiarą oszustwa przez telefon, wystarczy, że odpowiednio wcześnie wykryjesz podstęp. Dzięki temu możesz stosownie zareagować i uniknąć późniejszych nieprzyjemności. Kiedy ktokolwiek próbuje wyciągnąć od Ciebie poufne dane osobowe, musisz działać szybko i zdecydowanie.

1. Nigdy nie odbieraj nieznanych połączeń słowem „Tak”. Może skutkować to tym, że wyrazisz zgodę na działania, np. podpisanie umowy. Lepiej użyj słowa „Słucham” lub poczekaj na zgłoszenie się rozmówcy.

2. Poproś rozmówcę o autoryzację swojej tożsamości i przedstawienie się z imienia i nazwiska.

3. Nie podawaj swojego numeru PESEL ani innych danych osobowych. Oszuści często wyciągają takie informacje pod pretekstem konieczności weryfikacji rozmowy.

4. Poinformuj organy ścigania o zaistniałej sytuacji. Najnowsze oszustwa telefoniczne, czyli spoofing lub poddawanie się za pracownika instytucji to coraz powszechniejszy problem, z którym trzeba zacząć walczyć.

Ogólnie zasady bezpieczeństwa w internecie wprost wskazują na konieczność zachowania podwyższonej czujności. Takie same wskazówki dotyczą działań w internecie i sytuacji, w których oszuści próbują podszywać się pod numer telefonu, np. instytucji finansowej.

Bezpieczeństwo w internecie i w trakcie rozmów telefonicznych – podsumowanie

Oszustwa telefoniczne dotykają przede wszystkim osoby starsze, które nie są zaznajomione z ryzykiem. Przestępcy mogą mieć podstawowe informacje o nas (z internetu, z banku danych itd.), dzięki temu są w stanie powiedzieć np. czy rozmawiam z panią Janiną Kowalską? To zwiększa zaufanie do rozmówcy, ale nie jest to dobry argument, aby zaufać osobie po drugiej stronie słuchawki.
 
To duży problem, gdyż oszuści są w stanie wiedzieć o nas dosyć dużo, np. gdzie mamy konto w banku, czy korzystaliśmy z jakichś usług. To sprawia, że próba oszustwa może być przeprowadzona w sposób bardzo wyrafinowany  i nie wzbudzi u nas żadnego podejrzenia. 

Powyższe zasady bezpieczeństwa pozwolą Ci uniknąć ryzyka zostania ofiarą kradzieży środków z banku czy poufnych danych. Pamiętaj, aby zawsze po odebraniu połączenia z nieznanego numeru lub pozornie wiarygodnego zachowywać maksimum ostrożności. W dzisiejszych czasach oszustwa przez telefon zdarzają się wyjątkowo często, podobnie jak wyłudzenia danych przez internet.

Wystarczy znać podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci, zgłaszać wszelkie podejrzenia wyłudzeń na policję i zachowywać należytą ostrożność. Dzięki temu ryzyko popadnięcia ofiarą spoofingu telefonicznego lub innego oszustwa będzie minimalne. 

Bibliografia:
https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/czym-jest-spoofing-jak-go-rozpoznac-i-nie-dac-sie-nabrac 

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    19 lip 2023 11:54

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube