Ile kosztuje pomalowanie auta? Poznaj ceny lakierowania

Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego życia bez samochodu. Dzięki niemu możemy docierać do pracy, szkoły, spotykać się z bliskimi mieszkającymi setki kilometrów od nas. Również dalekie wycieczki oraz wakacyjne wyjazdy samochodowe mają wielu amatorów. Nic więc dziwnego, że poświęcamy swoim autom dużo uwagi. Pielęgnacja samochodu to nie tylko branie pod uwagę względów bezpieczeństwa. Równie ważne jest to, jak nasz samochód się prezentuje. W dzisiejszych czasach chcemy podróżować nie tylko komfortowo, bezpiecznie, ale również w dobrym stylu. Kiedy zatem na naszej karoserii dostrzeżemy otarcia lub rysy – chcemy jak najszybciej się ich pozbyć. Tym bardziej, że naruszona powłoka samochodu może prowadzić do niszczenia, a nawet korozji karoserii. Zwykło się uważać, że usługi lakiernicze kosztują majątek. Jednak aktualnie istnieje wiele alternatywnych metod malowania aut.

Otarcia i rysy – jak się ich pozbyć z karoserii?

Powłoka lakieru na samochodzie niestety z czasem ulega powolnemu niszczeniu. Nawet jeśli nie byliśmy uczestnikami stłuczki albo nieszczęśliwego wypadku na parkingu – karoseria po prostu z czasem się rysuje. Ponadto wiele osób nie wie, jak ważne jest poprawne mycie, woskowanie oraz czyszczenie auta z zewnątrz. Nieumiejętne wykonywanie tych czynności również może być powodem licznych zadrapań i skaz na masce. Na szczęście jeśli na naszym samochodzie zauważymy jakieś ubytki, nie od razu musimy przemalowywać całe auto. Co więcej, przy odrobinie umiejętności można delikatne zarysowania zniwelować samodzielnie. Malowanie elementu samochodu we własnym zakresie może przynieść nie tylko oszczędności finansowe, ale również wiele satysfakcji.

lakierowanie samochodu

Zanim przystąpimy do malowania, należy zaopatrzyć się w kilka elementów. Jednak absolutną podstawą powinno być znalezienie dobrego miejsca do wykonywania takich prac. Najlepiej jeśli będzie to wiata lub warsztat, do którego ma dostęp jak najmniej osób. Względy bezpieczeństwa przy tego typu czynnościach są bardzo ważne. Podstawowe materiały, których będziesz potrzebować to:

 • Dużo papieru ściernego mokrego i suchego o granulacji 1200 i 2000 ścierniwa;
 • Szlifierka elektryczna lub pneumatyczna;
 • Taśma maskująca i gazety do maskowania;
 • Sprężarka;
 • Pistolet;
 • Rozcieńczalnik do farb;
 • Maski twarzy;
 • Okulary ochronne;
 • Podkład;
 • Farba akrylowa lub lakier epoksydowy;
 • Lakier bezbarwny;
 • Odkurzacz do utrzymywania czystego obszaru.

Już po samej tej liście widać, że sprawa wydaje się dość skomplikowana. Jeśli nie jesteś pewien, czy wykonasz to prawidłowo – lepiej skorzystać z pomocy fachowca. Sam zakup wymienionych narzędzi jest dosyć kosztowny, może się zatem okazać, że wcale nie zaoszczędzisz, jeśli po nieudanych próbach i tak będziesz musiał wstawić samochód do lakiernika.

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie samochodu do malowania. Oczywiście polega to przede wszystkim na oczyszczeniu samochodu z kurzu i brudu. Auto codziennie narażone jest na wiele zanieczyszczeń, dlatego mycie najlepiej wykonać tuż przed rozpoczęciem prac. Jeśli planujesz malować takie elementy jak: progi wewnętrzne, bagażnik lub komora silnika będzie to wymagało demontażu części. Warto również zabezpieczyć obszary, których nie chcemy malować.

Po założeniu odzieży ochronnej, możemy przystąpić do zdjęcia lakieru. Jest to bardzo dokładne i czasochłonne zajęcie. Wymaga również wprawnej ręki. Kolejny etap to gruntowanie. Zanim przystąpimy do tej części, warto poćwiczyć używanie kupionej przez nas farby na podkład oraz zapoznać się z instrukcją od producenta. Następnie nakładamy 3-4 warstwy farby właściwej, tak aby nam nie ściekała. Na koniec możemy wypolerować pomalowaną powierzchnię.

Jak widać, nie jest to proste. Koszty takich prac są dosyć wysokie i sięgają kilkuset złotych oraz zajmują wiele naszego czasu. Są też obarczone ryzykiem porażki, a pamiętajmy, że zniszczona bardziej karoseria pochłonie kolejne środki po wstawieniu auta do warsztatu. Zatem ile kosztuje pomalowanie samochodu u profesjonalisty?

Lakierowanie samochodu. Ile to kosztuje?

lakierowanie samochodu

Niestety właściciele aut zdają sobie sprawę, że usługi blacharsko-lakiernicze nie należą do najtańszych. Wręcz można je zaliczyć do jednych z droższych usług związanych z naprawą samochodu. Ostateczna cena zawsze zależy oczywiście od wielkości i trudności koniecznych napraw, ale również ich lokalizacji. Ponadto istotna jest kwestia rodzaju uszkodzenia. Rysa, wgniecenie lub ognisko rdzy – przy każdej z nich poniesiemy inne koszty. W 2021 roku koszty napraw wzrosły, podobnie jak ceny innych produktów i usług. Trzeba się zatem liczyć, że wstawiając samochód do lakiernika zapłacimy więcej niż jeszcze rok temu.

Na jaką cenę malowania i lakierowania samochodu należy się przygotować? Podstawowe, średnie koszty za lakierowanie samochodu to:

 • Zaprawka lakiernicza na punktowe pokrycie uszkodzeń - koszt około 50 – 100 zł;
 • Lakierowanie rys na środku elementu - cena około 500 zł;
 • Naprawa płytkiego zarysowania – około 200 zł;
 • Lakierowanie rys na granicy elementów – tu koszty są wyższe, około 800 zł;
 • Naprawa wgniecenia – to już inwestycja w granicach 1000 zł;
 • Usuwanie ognisk korozji – około 500 zł;
 • Naprawa lakieru bezbarwnego – koszt około 1000 zł;
 • Lakierowanie nowej części blacharskiej – 700-900 zł;
 • Lakierowanie drobnych elementów – około 200 zł;
 • Malowanie elementu samochodu – to koszt około 1000 zł;
 • Zmiana koloru całego pojazdu – od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Dobra alternatywa – oklejanie samochodów

Zmiana koloru samochodu nie zawsze musi się wiązać z wizytą u lakiernika. Oklejanie samochodu specjalnie przeznaczoną do tego folią to bardzo skuteczny sposób na szybką i efektowną zmianę jego wyglądu. Ponadto folia pełni funkcję ochronną, dzięki niej karoseria samochodu pozostaje bez zadrapań oraz uszkodzeń. Również trudniej o uszkodzenia w trakcie użytkowania samochodu. Nie musimy się wtedy przejmować kolizją na parkingu lub nieumiejętnym myciem maski.

Do oklejania samochodu używa się specjalistycznych arkuszy folii. Przed nałożeniem przygotowuje się karoserię poprzez dokładne czyszczenie jej z kurzu i brudu. Czasem też demontuje się części nadwozia, drzwi, lampy, kierunkowskazy czy lusterka. Sam proces nakładania folii jest dosyć pracochłonny i wymaga specjalistycznych umiejętności. Istotą całego procesu jest bowiem taka aplikacja folii, aby niewidoczne były elementy łączenia kolejnych arkuszy. Ponadto po nałożeniu folii samochód musi zostać odpowiednio wygrzany. Efekty potrafią być naprawdę spektakularne. Ponadto okres gwarancji na taką usługę wynosi nawet 10 lat. Jeśli skorzystamy z usług wysokiej jakości salonu to możemy liczyć na to, że folia przez lata będzie odporna na działanie promieni UV, a także wszelkie potencjalnie szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Jaki jest zatem koszt takiego oklejania samochodu? W zależności od miasta oraz salonu, w którym je wykonujemy, może być to granica od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od poziomu trudności oraz wzoru jaki wybierzemy.

Jak dbać o karoserię, by cieszyć się jej pięknym wyglądem?

Aby cieszyć się pięknym i zadbanym wyglądem samochodu, należy zadbać o karoserię w odpowiedni sposób. Aktualnie istnieje wiele dostępnych specyfików oraz kosmetyków samochodowych, które pomogą nam w utrzymaniu lakieru auta w dobrym stanie.

lakierowanie samochodu

Powłoka lakiernicza zazwyczaj składa się z czterech różnych warstw, które ułożone są jedna na drugiej. Pierwszy jest grunt, potem podkład o właściwościach antykorozyjnych, lakier bazowy, a także lakier bezbarwny. Ostatnia warstwa jest najgrubsza, ponieważ to właśnie ona w pierwszej kolejności jest nastawiona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Podstawą dbania o nią powinno być regularne czyszczenie oraz woskowanie. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy jak np. ptasie odchody, pyłki kwiatów lub kwaśne deszcze mogą stopniowo niszczyć nasz samochód.

Najlepiej myć samochód raz w tygodniu. Warto skorzystać w tym celu z myjek bezdotykowych. Dzięki wodzie o wysokim ciśnieniu możemy z łatwością dotrzeć do zakamarków karoserii. Zawsze należy również dokładnie umyć podwozie. Możemy również myć samochód samodzielnie np. na podwórku za pomocą szlauchu ogrodowego. Warto wtedy kupić specjalistyczne środki do czyszczenia, które zawierają aktywną pianę.

Po umyciu auta czas na jego polerowanie. Tutaj również należy sięgnąć po kosmetyki, które odpowiednio użyte sprawią, że szkodliwe substancje nie będą naruszać struktury naszego lakieru. Polerownie najlepiej wykonywać za pomocą czystej ściereczki z mikrofibry.


Zobacz także wpis na temat:
Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B? Poradnik dla przyszłego kierowcy

Avatar

 • Anna
 • Opublikowano:
  27 sty 2022 04:00

  Udostępnij

  Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube