Jak otworzyć konto bankowe dla dziecka z kartą płatniczą?

Postęp w obszarze cyfryzacji sprawił, że dziś niewiele osób korzysta z gotówki. Po transakcje bezgotówkowe sięgają także najmłodsi. Jednak czy dziecko może mieć kartę płatniczą i konto bankowe? Okazuje się, że tak! Z rachunku osobistego oraz oszczędnościowego mogą korzystać pociechy zarówno poniżej, jak i powyżej 13 lat. Jak założyć konto bankowe dla dziecka? Oto porady! 

Konto bankowe dla dziecka – co można na nim zyskać?

Gdy pociecha zaczyna dorastać, rosną też jej potrzeby i możliwości. Dostęp do swoich własnych środków i samodzielne zarządzanie finansami daje maluchom niepowtarzalny start w dorosłość. Konto bankowe i karta dla dziecka są szansą na to, by człowiek uczył się kontrolować budżet już od najmłodszych lat. 

W Polsce istnieją dwa rodzaje rachunków dla niepełnoletnich. Pierwsze z nich są dostępne dla pociech, które nie ukończyły 13. roku życia. Drugie zaś są przeznaczone dla nieco starszych maluchów z ograniczoną zdolnością prawną. W obu przypadkach warto rozważyć założenie konta bankowego i karty dla dziecka. Dzięki nim będzie ono mogło samodzielnie robić drobne zakupy, sprawiać sobie przyjemności, a nawet oszczędzać.

Wczesne rozpoczęcie nauki redukuje ryzyko późniejszych problemów. Gdy dziecko jest oswojone z finansami, będzie miało większą świadomość wydawanych środków. Tym samym zrozumie, jak ważne jest kontrolowanie wydatków i opieranie się pokusom. Rodzice mają pełny dostęp do konta w banku dla dziecka, dlatego mogą na bieżąco kontrolować działania podopiecznego. 

Samodzielne wydatki z kartą płatniczą dla dziecka 

Większość podmiotów oferujących rachunki bankowe dla najmłodszych wydaje również kartę płatniczą dla dziecka. Warto już na samym początku uczulić malucha, by jej pilnował i nie podawał wrażliwych danych w niebezpiecznych miejscach. Potrzebna będzie też nauka prawidłowego korzystania z nowego nabytku.

Każda nowość jest interesująca dla szkraba. Konto z kartą bankową dla dziecka z pewnością również wzbudzi ekscytację, a dostęp do środków może spowodować nieprzemyślane zakupy. Lepiej zapobiegać takim wydarzeniom i jeszcze przed otworzeniem rachunku porozmawiać z pociechą o kontrolowaniu budżetu. 

Rozmowa to jednak nie wszystko. Jeśli zakłada się konto z kartą bankową dla dziecka poniżej 13 lat, warto zadbać o odpowiednie limity, po przekroczeniu których maluch nie będzie mógł dalej płacić. Dobrze jest również na bieżąco sprawdzać jego wydatki. Równie rozwijające są wspólne zakupy – wówczas rodzic ma szansę przekazać potomkowi cenne wskazówki, np. związane z promocjami i oszczędzaniem. 

Karta przedpłacona czy debetowa?

Gdy otwiera się konto bankowe dla dziecka, karta płatnicza jest zwykle do niego dołączona. Wciąż jednak pozostaje wybór jej rodzaju. W większości placówek oferowane są wersje przedpłacone i debetowe. Który z nich okaże się lepszy? 

 • karty przedpłacone (prepaid) – to jedno z chętniej wybieranych rozwiązań, jeśli chodzi o karty dla dzieci poniżej 13 lat. Na takim środku płatniczym nie ma imienia ani nazwiska, dlatego jeśli się zgubi, to dane użytkownika nie wpadną w niepowołane ręce. Prepaid jest zasilane konkretną kwotą i działa na podobnej zasadzie, co doładowanie do telefonu. Pociecha może dokonać transakcji tylko na taką sumę, jaka została wcześniej wpłacona. Dzięki temu rodzic ma pełną kontrolę nad wydatkami malucha. Co ważne, do posiadania prepaid nie potrzeba konta w banku.
 • karta debetowa – zwykle jest dodawana do konta bankowego dla dziecka powyżej 13 lat. Bez obaw: tu również istnieje możliwość nałożenia limitów. Takie rozwiązanie wymaga czasem nieco większej ingerencji rodzica. Jeśli jest to konto w banku dla dziecka poniżej 13 lat, wówczas to właśnie opiekun prawny figuruje jako właściciel rachunku. Musi on też akceptować wszystkie wychodzące przelewy, dlatego może nadzorować wydatki swojej pociechy   

Karta kredytowa dla dziecka – czy jest możliwa?

Popularność produktów kredytowych wciąż rośnie. Nic więc dziwnego, że dziś o korzystaniu z nich myślą także młodzi. Powstaje jednak pytanie, czy karta kredytowa dla dziecka jest w ogóle dostępna? Okazuje się, że nie. Taki środek płatniczy jest wydawany dopiero po 18 r.ż. i to po pozytywnym zatwierdzeniu wniosku. Jeśli więc pociecha będzie chciała skorzystać z takiego rozwiązania, musi zaczekać do osiągnięcia pełnoletności. 

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu konta bankowego dla dziecka?

Oferta kont oszczędnościowych i bankowych dla dziecka jest niezwykle szeroka. Każdy podmiot proponuje nieco inne warunki i daje dostęp do odmiennych możliwości, dlatego decyzja powinna być dobrze przemyślana. Oto podstawowe kwestie, które warto wziąć pod uwagę! 

Integracja z bankowością rodzica

W niektórych placówkach istnieje opcja powiązania rachunku rodzica z tym przeznaczonym dla malucha. Jeśli opiekun korzysta już z oferty konkretnego podmiotu, być może jest w stanie otworzyć nowy rachunek za pomocą kilku kliknięć. Wówczas to, co jest potrzebne do założenia konta w banku dla dziecka, jest znacznie ograniczone. Wystarczy wypełnienie wniosku online lub krótka wizyta w placówce, by zdobyć kartę bankową dla dziecka.

Wydawanie karty płatniczej

Oferta kont oszczędnościowych i bankowych dla dziecka jest niezwykle szeroka. Każdy podmiot proponuje nieco inne warunki i daje dostęp do odmiennych możliwości, dlatego decyzja powinna być dobrze przemyślana. Oto podstawowe kwestie, które warto wziąć pod uwagę!

Choć sam rachunek finansowy jest potrzeby, to jednak nie wystarczy on do sprawnego zarządzania finansami przez pociechę. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przeczytać ofertę. Tylko niektóre podmioty oferują konto bankowe z kartą płatniczą dla dziecka. Co więcej, część z nich wydaje wersje debetowe, a część – prepaid. Warto zatem zastanowić się, jaki rodzaj będzie najlepszy dla malucha. 
     

Łatwa i intuicyjna aplikacja mobilna

Trzeba pamiętać, że nawet te najsprytniejsze pociechy nadal dopiero poznają świat. Z tego względu lepiej jest wybrać taką ofertę konta bankowego lub oszczędnościowego dla dziecka, w którym dostanie ono dostęp do intuicyjnej aplikacji mobilnej. W takim systemie powinny znaleźć się m.in.:     

 • informacje o historii transakcji;
 • aktualne saldo;
 • lista kontaktów, by szybko wykonać przelew, np. do rodzica;
 • powiadomienie o kończącym się limicie.     

W niektórych ofertach są również samouczki i przewodniki po finansach. Ma to zastosowanie w szczególności przy kontach i kartach bankowych dla dzieci poniżej 13 lat. Takie instruktaże powoli wprowadzają pociechę w świat bankowości. Wyjaśniają trudne pojęcia, uczą malucha, jak zarządzać środkami, a także pokazują sposoby na oszczędzanie. Choć są to treści dedykowane głównie najmłodszym, to nic nie stoi na przeszkodzie, by były one dostępne przy koncie bankowym dla dziecka powyżej 13 lat! 

Możliwość nałożenia limitów

Czasem nawet najrozsądniejsze dzieci mogą ulec pokusie i wydać pieniądze na niepotrzebne rzeczy. Warto trzymać rękę na pulsie i regularnie kontrolować ich wydatki. Dobrze jest też założyć konto bankowe dla dziecka z możliwością nakładania limitów na kartę płatniczą. Dzięki takiemu ograniczeniu można np. ustalić maksymalną kwotę na jedną transakcję. Zyskuje się wówczas pewność, że maluch nie wykorzysta wszystkich środków pod wpływem impulsu.

Niskie opłaty

Zarówno konto bankowe, jak i konto oszczędnościowe dla dziecka powinny mieć jak najniższe opłaty. Niektóre podmioty oferują brak kosztów za prowadzenie konta, jeśli wykona się określoną liczbę transakcji kartą bankową. Proponują też darmowe wypłaty z bankomatów i przelewy. Zbyt wysokie dopłaty mogą po czasie stać się obciążeniem dla budżetu rodziców, dlatego warto szukać ofert z korzystnymi warunkami finansowymi.  

Jak założyć konto bankowe dla dziecka?

Wniosek o otworzenie nowego rachunku bankowego można złożyć przez Internet lub w placówce. To, co jest potrzebne do założenia dziecku konta w banku, zależy przede wszystkim od konkretnego podmiotu. Ważny jest także wiek pociechy, gdyż wraz z nim zmienia się zdolność malucha do czynności prawnych.   

Poniżej 13 lat

Konto z kartą bankową dla dziecka poniżej 13 lat jest tak naprawdę przypisane do rodzica. To opiekun prawny zarządza finansami i ma nad nimi kontrolę. Pociecha może dokonywać samodzielnych płatności, jednak każdy przelew wychodzący musi być zaakceptowany przez właściciela rachunku. Co więcej, zazwyczaj konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat można założyć jedynie w tym banku, w którym chociaż jeden z rodziców ma już rachunek. Potrzebne są wówczas takie dokumenty, jak:   

 • dokument potwierdzający tożsamość rodzica;
 • legitymacja szkolna, dowód osobisty lub akt urodzenia i PESEL dziecka (w zależności od banku).

Powyżej 13 lat

Starsze pociechy zyskują znacznie większą swobodę. Konto bankowe dla dziecka powyżej 13 lat może być w innym banku niż rachunek rodzica. Dzięki temu wybór korzystnej oferty jest znacznie łatwiejszy. Młodzież w wieku 13-17 lat ma już rachunek, którym może samodzielnie zarządzać – opiekun prawny pełni wówczas jedynie funkcję nadzorującą wydatki pociechy. 

Co jest potrzebne do założenia konta w banku dla dziecka powyżej 13 lat? Należy przygotować:     

 • dowód potwierdzający tożsamość małoletniego;
 • pisemną zgodę rodzica lub przyjść z nim do placówki.

Konto oszczędnościowe dla dziecka – odkładanie jest proste!

Młodzi najczęściej decydują się na rachunek osobisty, z którego można korzystać na co dzień. Warto jednak wiedzieć, że oferta dla młodzieży jest znacznie szersza. Wśród kluczowych produktów banki wyróżniają konto oszczędnościowe dla dziecka. Zwykle ma ono system odsetek, dzięki któremu majątek pociechy stopniowo się powiększa. To świetny sposób na to, by nauczyć dziecko, jak odkładać pieniądze i powoli wprowadzać je w świat finansów.

Regularne wpłaty na konto oszczędnościowe to też forma zabezpieczenia malucha. Środki zebrane przez kilka lat mogą zapewnić nastolatkowi łatwiejszy start w dorosłość, gdy ukończy on 18 lat. Należy jednak pamiętać o limicie wypłat. Jeśli maluch nie jest jeszcze pełnoletni, to miesięczna wypłata z konta oszczędnościowego nie może przekroczyć tzw. kwoty zwykłego zarządu.  Określa się ją na podstawie średniego wynagrodzenia i oscyluje w okolicach ok. 5500 zł. 

Karta płatnicza i konto bankowe dla dziecka – podsumowanie

Oferta kont oszczędnościowych i bankowych dla dziecka jest niezwykle szeroka. Każdy podmiot proponuje nieco inne warunki i daje dostęp do odmiennych możliwości, dlatego decyzja powinna być dobrze przemyślana. Oto podstawowe kwestie, które warto wziąć pod uwagę!

Pierwsze konto bankowe z kartą płatniczą dla dziecka można założyć nawet kilkuletniemu szkrabowi. Warto zacząć naukę zarządzania pieniędzmi już od wczesnych lat, jednocześnie pamiętając o kontrolowaniu wydatków pociechy. Edukacja potomka na temat finansów i oszczędzania z pewnością zaowocuje w przyszłości i pomoże mu w rozsądnym zarządzaniu budżetem domowym.  

Przeczytaj także:  

Jak sprawdzić właściciela konta bankowego?
Ile cyfr ma numer konta w Polsce, a ile za granicą? 
Kieszonkowe dla dziecka. Ile, od kiedy i dlaczego warto?

 
Avatar

 • Anna
 • Opublikowano:
  27 cze 2022 12:30

  Udostępnij

  Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube