RRSO – co każdy pożyczkobiorca powinien o nim wiedzieć?

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Co warto wiedzieć o tym wskaźniku? Jakie wartości składają się na RRSO? Czy rzeczywiście daje jasny obraz tego, ile pieniędzy będzie musiał oddać pożyczkobiorca lub kredytobiorca?

RRSO – co składa się na ten wskaźnik?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wartość, która zgodnie z prawem unijnym musi być podana we wszelkich umowach związanych z zaciąganiem pożyczek online, pożyczek w placówkach stacjonarnych, jak również kredytów konsumenckich. Jeżeli dokładniej przyjrzysz się reklamom telewizyjnym, to istnieje bardzo duża szansa, że również natkniesz się na taką informację.

Wskaźnik ten może mieć różny poziom, na jego wielkość składają się przede wszystkim koszty kredytu, a mogą to być np. składki ubezpieczeniowe, odsetki, prowizja, rożne dodatkowe opłaty itd. Wyliczenie poziomu RRSO dla przeciętnego konsumenta nie jest prostym zadaniem, ponieważ, aby uzyskać ten wynik, należy posłużyć się szczególnie mało intuicyjnym wzorem, który można zneleźć w Ustawie o kredycie konsumenckim.

Poziom RRSO a ocena kosztów pożyczki

Co daje ten wynik? Czy oznacza to, że na podstawie wielkości RRSO można ocenić, która z pożyczek lub kredytów krótkoterminowych jest bardziej opłacalna? Niestety, nie jest to takie proste. Należy pamiętać, że RRSO to tylko wskaźnik porównawczy cen kredytów i pożyczek, a często jest mylony z oprocentowaniem lub kosztem całkowitym, którym nie jest.

Od czego zależy poziom tego wskaźnika? Oprócz wysokości pożyczonej kwoty i kosztów samej pożyczki zależy przede wszystkim od okresu trwania umowy. Przykładowo w Providencie dla pożyczki online przy kwocie 2 500 PLN spłaconej w 6 ratach, całkowity koszt pożyczki wyniesie 1066,4 PLN przy RRSO 262,59% podczas gdy całkowity koszt tej samej pożyczki spłacanej w 36 ratach wyniesie 3 296,36 PLN przy poziomie RRSO 90,48%. Pokazuje to że wskaźnik RRSO może być mylący dla kredytobiorcy.

Należy również pamiętać, że RRSO nie daje odpowiedzi na pytanie, ile dana pożyczka kosztuje. Nie można powiedzieć, że 20 proc. RRSO oznacza, że pożyczka kosztuje 20 proc. całości pożyczonej kwoty. Użycie RRSO w celu porównania kredytów jest najlepsze wtedy, kiedy porównuje się oferty kredytów oraz pożyczek na ten sam okres i z tą samą kwotą pożyczki.

 

Avatar

Admin

Opublikowano:
30 kwi 2018 01:33

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube