Co zabrać na wyprawę rowerową? 10 potrzebnych rzeczy

Dobrze zorganizowana wycieczka rowerowa to nie tylko taka, gdzie wszyscy uczestnicy będą odpowiednio wyposażeni. Liczy się także poprawne zaplanowanie trasy, tak, aby każdy z rowerzystów był w stanie pokonać drogę bez większego problemu. Już na etapie przygotowywania się do trasy na dwóch kołach, warto odkryć wskazówki oraz zasięgnąć opinii profesjonalistów, aby dowiedzieć się, co zabrać na wycieczkę rowerową.

Planowanie wycieczki rowerowej – od czego zacząć?

Wycieczka rowerowa może być nie tylko formą aktywnego spędzania wolnego czasu, ale także daje możliwość zwiedzania nowych miejsc, szczególnie w najbliższym regionie. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, zwłaszcza jeśli trasa jest dość długa, warto zadbać o to, aby stworzyć kompleksowy plan wycieczki rowerowej. Tylko w ten sposób można rzetelnie ocenić, co zabrać na wyprawę rowerową, a także jakie akcesoria rowerowe będą niezbędne do bezpiecznego podróżowania.

Raporty dotyczące analizy ruchu rowerzystów na terenie Warszawy są doskonałym przykładem tego, jak wiele osób wybiera rower jako codzienny środek lokomocji. Według danych z 2022 roku w ciągu doby drogami Warszawy przejeżdża nieco ponad 27 tys. rowerów.1 Te dane świadczą o tym, że wycieczki rowerowe stale zyskują na popularności

Co zabrać na wyprawę rowerową? 4 najważniejsze elementy

Planowanie wycieczki rowerowej to podstawa, aby droga przebiegła bez zbędnych nieprzyjemności i niespodzianek. Niżej przedstawione są cztery najważniejsze kwestie odnoszące się do tego, co przyda się na wyprawy rowerowe dla początkujących i zaawansowanych. 

1. Skonfigurowana nawigacja rowerowa – można zainwestować w profesjonalne urządzenie nawigujące dla rowerzystów lub po prostu wykorzystać swojego smartfona na specjalnym uchwycie do kierownicy. Ten posłuży jednocześnie jako nawigacja, jak i medium komunikacyjne ze światem, np. w razie awarii roweru lub wypadku.

2. Podstawowe narzędzia rowerowe – nawet najlepiej zaplanowana wycieczka rowerowa nie daje gwarancji, że w czasie jazdy rower nie ulegnie uszkodzeniu. W takich sytuacjach warto mieć pod ręką podstawowe narzędzia, które pozwolą, np. naciągnąć łańcuch lub dokręcić koło.

3. Oświetlenie rowerowe – to podstawa, aby wycieczka rowerowa była bezpieczna dla każdego rowerzysty. Co więcej, obowiązkowym wyposażeniem roweru jest przednie światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej oraz tylne – co najmniej jedno odblaskowe, barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt. Dokładne regulacje odnoszące się do tego, jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru, można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku.2

4. Odzież i akcesoria rowerowe – mowa tu głównie o kasku, rękawiczkach, kamizelce odblaskowej, a nawet bieliźnie termoaktywnej. Takie wyposażenie skompletowane już na etapie planowania wycieczki rowerowej daje gwarancję, że podróż będzie bezpieczna, komfortowa i przyjemna.

 

Niezbędne gadżety a wycieczka rowerowa – co zabrać ze sobą?

Co jeszcze zabrać na długą wyprawę rowerową? Warto uwzględnić kilka gadżetów, dzięki którym będzie się przygotowanym na każdą okoliczność. Oto lista dodatkowych i przydatnych akcesoriów rowerowych:

Bidon – okazuje się niezbędny, szczególnie kiedy wycieczka rowerowa jest wyjątkowo wycieńczająca i długa. W bidonie można zabrać ze sobą wodę lub nawet elektrolity, które doskonale nawodnią organizm podczas jazdy.

Podręczna apteczka – warto zabrać ze sobą leki przeciwbólowe, bandaże, plastry opatrunkowe oraz maść na stłuczenia. W razie ewentualnych urazów można szybko opatrzyć rany i ruszyć w dalszą podróż.

Zabezpieczenia rowerowe – są potrzebne wtedy, kiedy plan wycieczki rowerowej uwzględnia postój w miejscach publicznych, co wiąże się z ryzykiem kradzieży roweru.

Zapasowa dętka lub opona – na wyjątkowo długą wycieczkę rowerową to niezbędne wyposażenie rowerzysty. W razie przebicia opony można szybko wymienić uszkodzone elementy, choć w takich sytuacjach do kompletu przyda się też pompka rowerowa.

Opaski zaciskowe – popularne trytytki mogą przydać się w wielu sytuacjach. Osoby, które zastanawiają się, co zabrać na rowerową wyprawę, koniecznie powinny wrzucić do plecaka kilka opasek zaciskowych.

Produkty higieny osobistej – nawilżane chusteczki czy mały ręcznik do ocierania potu mogą okazać się zbawienne przy dłuższych wycieczkach rowerowych.

Sprawdź też ofertę na ubezpieczenie zdrowotne!

Wyprawa rowerowa – czy warto zainwestować w rower wysokiej klasy?

Wycieczka rowerowa jest o wiele przyjemniejsza, kiedy można podróżować na wysokiej klasy rowerze. Warto wybrać taki pojazd, który poradzi sobie w każdych warunkach, niezależnie od tego, jaki będzie ostateczny plan trasy. Modele jednośladów dostępne na rynku występują w wersjach szosowych, turystycznych oraz MTB, czyli typowo górskich.

Na dłuższe trasy, gdzie drogi są mocno zróżnicowane, najlepszym wyborem będzie rower górski. Cena nowego pojazdu dwukołowego w sklepie zaczyna się od 1,5 tys. złotych.  Profesjonalne rowery górskie mogą kosztować nawet do 40 tys. złotych – te jednak są stworzone z myślą o profesjonalnych kolarzach. Nawet jednorazowy wydatek w dolnej granicy 1500 zł bywa sporym obciążeniem dla budżetu.

Na szczęście koszty zakupu roweru można pokryć wygodną pożyczką samoobsługową PRO w Providencie, która jest dostępna online (  dostępna w Provident pożyczka online samoobsługowa PRO z RRSO 19,75%, warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik zdolności kredytowej konsumenta). 

W ramach oferty Providenta można otrzymać kwotę nawet do 15 tys. złotych z okresem spłaty do 36 miesięcy. To dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowego zastrzyku gotówki na zakup profesjonalnego roweru.

Wycieczka rowerowa dla początkujących – jak wybrać trasę podróży?

Dobry plan wycieczki rowerowej to podstawa, aby bezpiecznie odbyć podróż i cieszyć się z przepięknych widoków w czasie jazdy. Wybierając trasę na rower, warto kierować się przede wszystkim doświadczeniem rowerzystów, którzy będą uczestniczyć w przejażdżce. Podczas planowania należy uwzględnić:

stopień skomplikowania trasy, m.in. typ dróg: szutrowe, asfaltowe;
poziom zaawansowania rowerzystów;
typ roweru, jakim się dysponuje;
długość trasy;
warunki pogodowe.

Wycieczka rowerowa w praktyce – podsumowanie

Podsumowując: dobrze zorganizowana wycieczka rowerowa to taka, z której każdy rowerzysta wraca w pełni zadowolony i bez szwanku – zarówno w odniesieniu do sprzętu, jak i zdrowia. Warto wiedzieć, co zabrać na wyprawę rowerową, niezależnie od długości trasy. Dzięki temu planowanie wycieczki rowerowej jest o wiele łatwiejsze, a sama droga staje się przyjemniejsza. Posiadając odpowiednie gadżety i wyposażenie roweru, można szybko zażegnać problem w sytuacjach awaryjnych i ruszyć w dalszą trasę.

Przeczytaj także:
Wędrówka w góry - jak się do niej przygotować?
Ile kosztuje trener personalny i co wpływa na jego cenę?
Jak radzić sobie z zakwasami?


Bibliografia: 

1. https://um.warszawa.pl/waw/rowery/-/pomiary-ruchu-rowerowego-2022
2. Uśredniona cena ustalona na podstawie popularnych sklepów z rowerami

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    24 lut 2023 08:10

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube